You are currently viewing Wystrój jadalni – 5 typów przestrzeni
Dodatki i obrazy do jadalni

Wystrój jadalni – 5 typów przestrzeni

Świąteczne celebracje i codzienne spotkania – wystrój jadalni powinien pomóc nam w pełni je doceniać. Wybierz meble i dodatki, które podkreślą twój styl. 

Spis treści 

  1. Wstęp 
  2. Osobna jadalnia 
  3. Jadalnia na tarasie 
  4. Jadalnia połączona z salonem 
  5. Jadalnia połączona z kuchnią 
  6. Stół jadalny przy wyspie kuchennej 

1. Wstęp 

Abstrakcyjny obraz w jadalni
Intrygujący obraz zainspiruje do rozmowy przy stole; autor: Jean-Philippe Delberghe
Minimalistyczny obraz do jadalni
Minimalistyczny wystrój pokreślony plakatem w ramie; autor: MORAN

Serce domu 

Jadalnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu – to tam spotykają się wszyscy domownicy, niezależnie od wieku i trybu dnia. W jadalni poświęcamy sobie czas, gdy nie skupiamy uwagi na rozpraszających urządzeniach czy sprawach niecierpiących zwłoki. Odprężamy się, delektujemy jedzeniem i dzielimy z dziećmi, małżonkiem, rodzicami i przyjaciółmi anegdotami z całego dnia. Przy stole świętujemy, przypominając sobie nostalgiczne smaki i zapachy z dzieciństwa. Jadalnia jest centrum spotkań z bliskimi na co dzień i od święta, stając się sercem domu, zacieśniając więzy. Opuszczamy ją wzmocnieni – spotkaniem z najbliższymi i oczywiście spożytym posiłkiem. Dlatego aranżacja tego niezwykłego miejsca powinna pozwolić nam w pełni wykorzystywać jego walory i dodatkowo cieszyć funkcjonalnością i aspektami wizualnymi. 

Stół 

Punktem centralnym każdej jadalni jest stół – drewniany, metalowy, szklany czy z tworzywa – pełni główną rolę. Powinien być równy, stabilny i wygodny. Dobierz do niego krzesła w tym samym stylu lub przeciwnie – skontrastuj ze sobą kolory, tekstury i materiały w zależności od stylu, w którym chcesz urządzić jadalnię.  

Rozmowy przy wspólnym posiłku 

Jadalnię możesz wypełnić pełnymi energii kolorami i intrygującymi pamiątkami, które wzbudzą zainteresowanie i chęć do rozmowy przy stole! Czy to będzie zabytkowy obraz na ścianę, plakat w ramie z autografem czy designerska rzeźba – każda historia jest dobra, by zacząć opowieść. 

Po pierwsze funkcjonalność 

Pamiętaj, że w jadalni ważna jest wygoda. I tak już drżysz o ulubione talerze i wazę – nie wypełniaj jadalni przedmiotami wolnostojącymi, które będą stwarzać dodatkowe zagrożenie zahaczeniem i stłuczeniem. Postaw na wiszące ozdoby, takie jak grafiki na ścianę, płaskorzeźby i zdjęcia. Albo wybierz strukturalną tapetę i zestaw ją z zasłonami w pasującym odcieniu!  

Wystrój jadalni 

Ponieważ ile jadalni i dekoratorów, tyle pomysłów na wystrój, podzieliliśmy nasze propozycje pod kątem rodzaju sfery jadalnej. Czasem jest to przecież cały pokój, a czasem musimy zmieścić przytulne miejsce w rogu niewielkiej kuchni – i taki kącik jadalny także może być pięknie urządzony. W każdym podrozdziale zawarliśmy nasze propozycje na aranżację danego rodzaju jadalni, opisaliśmy styl, wybór mebli i dodatków oraz inspiracje, którymi możesz się kierować. 

Osobna jadalnia 

Królewski szyk w osobnej jadalni
Królewski wystrój osobnej jadalni; autor: Annie Spratt
Eleganckie dodatki w osobnej jadalni
Dodatki grają największą rolę, a diabeł tkwi w szczególe; autor: Todd Trapani

Jeżeli masz duży dom, w którym jadalnia – jak w tradycyjnej posiadłości – jest osobnym, wydzielonym pomieszczeniem, w którym można celebrować posiłek niezakłócany przez bodźce z innych źródeł, masz przed sobą wyzwanie! Taka jadalnia będzie oglądana uważnie przed gości i domowników! Dlatego jej wystrój i charakter powinien być przemyślany i wyjątkowy. Osobna jadalnia to duży plus – daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych ze względu na nieograniczoną innymi funkcjami przestrzeń. 

Styl osobnej jadalni

Osobna jadalnia to nie byle co! Kojarzy się z królewskim wnętrzem. Jeżeli nie możesz się zdecydować na żaden konkretny styl, proponujemy inspirowany luksusem hollywodzkim styl glamour, klasyczny i tradycyjny styl vintage lub masywny i elegancki styl kolonialny. 

Stół w osobnej jadalni

Duży, elegancki, masywny – przykuwający wzrok i znajdujący się w centrum uwagi! Musi w końcu sprostać wymaganiom całej rodziny (i często gości), udźwignąć zabytkową zastawę i ciężkie wazy z bukietami kwiatów… Jest najważniejszym meblem w oddzielnej jadalni, nie trzeba więc go przestawiać ani chować – można wybrać taki, który będzie po prostu przepiękny! 

Nakrycia do osobnej jadalni

W królewskiej jadalni z nakryciami możesz poszaleć! Pełne nakrycie z zestawem porcelanowych talerzy, srebrnymi sztućcami (inny do każdego dania!), haftowanymi serwetkami włożonymi w kółko…  

Dekoracje w osobnej jadalni

W reprezentatywnej jadalni możesz na dekorację przeznaczyć całą ścianę – proponujemy galerię obrazów i grafik w ramach! Obrazy na ścianę ręcznie malowane lub nowoczesne grafiki pozwolą Ci stworzyć królewską atmosferę. Możesz też wyeksponować w zabytkowym kredensie lub eklektycznej gablocie porcelanowy serwis rodzinny lub własną eklektyczną kolekcję stylowych naczyń. Głębokie odcienie czerwieni i zieleni połączone z ciemnym drewno to świetne połączenie, jeśli wybierasz tradycyjną angielską jadalnię. 

Inspiracje do osobnej jadalni

Zainspiruj się zdjęciami z francuskich posiadłości i angielskich zamków i zinterpretuj je na własny, nowoczesny, indywidualny sposób! Taki styl jest dla ciebie, jeżeli uwielbiasz filmy i seriale kostiumowe, takie jak Downton Abbey, The Crown czy Bridgerton. 

Jadalnia na tarasie 

Jadalnia na tarasie
Klasyczny, minimalistyczny taras z widokiem na ogród; autor: Natural Goods Berlin
Jadalnia inspirowana wypoczynkiem w ogrodzie
Nadmorski klimat sprzyja spokojnym śniadaniom; autor: Deconovo

Słodkie śniadania w letnie poranki i długie kolacje w ciepłe wieczory najmilej będzie celebrować na tarasie – a może nawet w ogródku, jeżeli masz taką możliwość. Wzdychasz, myśląc o swoim mieszkaniu na siódmym piętrze? Mały stolik na balkonie pozwoli Ci urządzać romantyczne posiłki tylko we dwoje, z widokiem na miasto…  

Styl jadalni na tarasie

Stół w ogrodzie, na balkonie czy tarasie najpiękniej i najbardziej naturalnie wygląda zaaranżowany w stylu vintage, rustykalnym lub boho. Takie naturalne, niezobowiązujące style narzucają naturalne skojarzenia z wypoczynkiem na łonie natury i pozwalają się odprężyć! 

Stół w jadalni na tarasie

Stabilny, by nie chwiał się na nierównym czasem podłożu! Odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią – koniecznie, jeżeli ma nam długo, bezpiecznie i przyjemnie służyć przez lata w narażonym na zmiany atmosferyczne miejscu. Jeżeli planujesz przestawiać go pomiędzy tarasem a ogrodem, musi być również na tyle lekki, by dało się go podnieść. 

Nakrycia do jadalni na tarasie

Niezobowiązujące, wesołe, z wielu kompletów – czyli zestaw eklektyczny. Takie które wyglądają jak przyniesione z wielu domów na składkowego grilla w gronie przyjaciół! 

Dekoracje do jadalni na tarasie

Romantyczne lampiony lub sznury lampek ogrodowych, makramy i hamaki, kwiaty i rośliny w doniczkach… Wszystko, co wprowadzi relaksujący nastrój! Niezobowiązujące, letnie kwiaty obraz lub plakat podkreślą bliskość natury. Obraz motyl będzie idealny dla miłośników boho i hippisowskiego stylu! 

Inspiracje do jadalni na tarasie

Rejony, w których lato trwa dłużej, a tradycja biesiadowania na łonie natury jest głęboko zakorzeniana w fantazji mieszkańców… Czas staje wtedy w miejscu. Wybierz się na pchli targ, zaglądaj do second-handów i wypatruj perełek, które pomogą urządzić ci jadalnię na łonie natury jak ze snu. 

Jadalnia połączona z salonem 

Obrazy do jadalni
Ciepły, przyjazny wystrój wspólnej przestrzeni; autor: Sven Brandsma
Przyjazne kolory w jadalni połączonej z salonem
Obrazki w ramach współgrają z wystrojem; autor: Cameron Smith

Kuchnia otwarta na salon jest bardzo popularnym zabiegiem otwierającym przestrzeń – w takich wnętrzach łączy się również często jadalnię z pokojem dziennym. Dzięki temu domownicy mogą być razem, niezależnie od tego, czy gotują, odpoczywają na kanapie czy rysują przy stole! Jeżeli jednak urządzasz jadalnię w otwartej przestrzeni, musisz odpowiednio dobrać meble i dodatki, aby aranżacja była piękna i funkcjonalna. 

Styl w jadalni połączonej z salonem

Jadalnię połączoną z salonem proponujemy zaaranżować w ciepłym, miękkim, gościnnym stylu shabby chic, marynistycznym lub prowansalskim. Pozwoli to na urządzenie przestrzeni przytulnej i przyjaznej dla całej rodziny. 

Stół w jadalni połączonej z salonem

Stół w jadalni połączonej z salonem musi dobrze wpasować się w przestrzeń całego pomieszczenia – pozostawić wystarczająco dużo miejsca na korytarze komunikacyjne, aby umożliwić łatwy dostęp do wszystkich kluczowych miejsc. Warto wybrać taki, pod który można całkowicie wsunąć nieużywane akurat krzesła, aby zyskać przestrzeń użytkową. Stół nie powinien być optycznie ciężki, by nie zagracać i tak już wielofunkcyjnego pomieszczenia.  

Nakrycia do jadalni połączonej z salonem

Eleganckie, skromne, podkreślające styl wnętrza. Możesz dopasować je kolorem do innych akcentów. Ważne, by nie były zbyt ciężkie – abyś bez obaw zlecał dzieciom nakrycie do stołu przed wspólnym obiadem! 

Dekoracje w jadalni połączonej z salonem

Wybierz dekoracje, które najlepiej podkreślą styl twojego wnętrza. Wykorzystaj poziomą przestrzeń, żeby dodać pokojowi charakteru – powieś na ścianie plakaty w ramach, zdjęcia lub obrazy do salonu. Nowoczesne obrazy, minimalistyczne obrazy, abstrakcyjne obrazy, obrazy w stylu skandynawskim – wybór jest nieograniczony i należy do ciebie! Jeżeli nie wiesz, na jaki styl się zdecydować, przeczytaj nasze artykuły na temat różnych stylów we wnętrzach. 

Jadalnia połączona z kuchnią 

Jadalnia otwarta na kuchnię
Krzesła wsuwane pod stół pozwolą zyskać miejsce; autor: Kaveen Me
Jadalnia połączona z kuchnią
Mocny, drewniany stół, który może zmienić się w dodatkowy blat roboczy; autor: Ionut Vlad

Stół jadalny w kuchni jest idealny dla tych, dla których gotowanie to sztuka i ulubione hobby, a posiłki lubią serwować najbliższym niczym w otwartej restauracji, w której obserwowanie procesu gotowania najlepiej pobudza apetyt. W jadalni połączonej z kuchnią czujemy ciepło buchające z garnków, zapach otwartych przypraw i gotującego się wywaru, a wyjściem do rozmowy jest najnowszy przepis! 

Styl jadalni połączonej z kuchnią

W takim wnętrzu najlepiej sprawdzi się styl rustykalny lub prowansalski, wprowadzające prosty, wiejski, rodzinny klimat, zachęcający do wspólnego gotowania różnych pokoleń! 

Stół w jadalni połączonej z kuchnią

Niski, mocny, drewniany stół w jadalni połączonej z kuchnią może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego przed posiłkiem, dzięki czemu do gotowania włączysz też innych członków rodziny! Wybierz łatwą do czyszczenia i dodatkowo zabezpieczoną powierzchnię, dzięki czemu ewentualne plamy nie odbiorą meblowi schludnego wyglądu. 

Nakrycia do jadalni połączonej z kuchnią

Spróbuj poeksperymentować – w takim pomieszczeniu naczynia są “od kuchni”! Może szklanki w stylu PRL, które kojarzą ci się z babcinymi przepisami i starymi kucharskimi książkami? Albo naczynia z ciemnej kamionki, podkreślające rustykalny styl kuchni połączonej z jadalnią 

Dekoracje do jadalni połączonej z kuchnią

Jadalnia połączona z kuchnią powinna inspirować do działania i eksperymentowania w kuchni! Plakaty w ramach z kulinarnymi grafikami i metalowe obrazy w stylu industrialnym z retro grafikami i napisami stworzą atmosferę do gotowania.  

Inspiracje w jadalni połączonej z kuchnią

Zioła wiszące pod okapem, ulubiony program kulinarny i zeszyt z najlepszymi rodzinnymi przepisami – obraz do jadalni połączonej z kuchnią powinien przedstawiać twoje ulubione kuchenne inspiracje! 

Stół jadalny przy wyspie kuchennej 

Kącik śniadaniowy przy blacie kuchennym
Charakterna czerń i industrialny barowy look; autor: Michael DeMarco
Stół połączony z blatem kuchennym
Minimalistyczny, romantyczny klimat jak z kafejki; autor: Nikola Balic

To rozwiązania stosowane, gdy masz mało miejsca na aranżację całej jadalni… lub w sytuacji, gdy urządzasz w swoim osobny kącik na szybkie, poranne kawy!  

Styl  stołu przy wyspie kuchennej

Szybkie śniadanie, szybki tryb życia – tutaj narzucają się style: nowoczesny, nowojorski i minimalistyczny. Ich futurystyczny klimat i proste kształty doskonale spełniają swoją funkcję przy barowym stole! 

Stół przy wyspie kuchennej

W formie wąskiego, barowego blatu lub rozkładanego tylko na czas użytkowania pulpitu – stół przy szafce lub wyspie kuchennej jest mały, lekki i ergonomiczny. Musi być jednak na tyle stabilny, żeby bezpiecznie z niego korzystać. 

Nakrycia do stołu przy wyspie kuchennej

Proste, nowoczesne, minimalistyczne. Ulubiony kubek do kawy i cukiernica, jeżeli słodzisz! 

Dekoracje do stołu przy wyspie kuchennej

Nowoczesne i minimalistyczne, żeby optycznie porządkowały niewielką przestrzeń! Nowoczesne obrazy na ścianę – na przykład obraz czarno biały lub obrazy na szkle – wprowadzą do wnętrza indywidualny styl, nie zagracając go. 

Inspiracje na jadalnię przy wyspie kuchennej

Ulubiony bar, zakątek śniadaniowy, w którym zaszywasz się z kawą i spienionym mlekiem… Krótki, przyjemny stop w codziennej gonitwie, miejsce, gdzie wiesz, że możesz złapać oddech. 

Dodaj komentarz