You are currently viewing Wystrój salonu. 6 pomysłów dla indywidualistów!
Nowoczesne obrazy do salonu

Wystrój salonu. 6 pomysłów dla indywidualistów!

Spis treści 

  1. Funkcjonalność 
  2. Salon przyjazny dzieciom 
  3. Najlepszy salon na domówki 
  4. Joga i medytacje 
  5. Salon dla miłośników kina 
  6. Salon na popołudniowe herbatki 
  7. Orientalny salon dla lubiących chill 

1. Funkcjonalność 

Obrazy do salonu w stylu klasycznym
Klasyczny salon vintage i ręcznie malowane obrazy; autor: ᴍáᴛé ᴋᴏᴠáᴄs
Plakat w ramie filmowy Charlie Chaplin
Nowoczesny salon i plakat filmowy w ramie; autor: Ruben Santos

Salon – centrum życia domu. Odróżnia się od innych pomieszczeń swoją funkcją i charakterem, dlatego do jego aranżacji trzeba podejść w indywidualny sposób!  Wystrój salonu wymaga trochę przygotowań.

Po pierwsze, urządzając salon musisz zadać sobie pytania dotyczące przeznaczenia tego pomieszczenia w twoim domu. Ile osób będzie z niego korzystało? W jakim są wieku – czy urządzasz salon dla rodziny z dwójką dzieci, a może dla pary młodych dorosłych? Czy często przyjmujecie gości? Ilu ich będzie? Jak będziecie spędzali czas? Czy twój salon będzie przede wszystkim miejscem spotkań i leniwych nasiadówek, czy może musi szybko zamienić się w taneczny parkiet? A może lubisz ćwiczyć jogę i potrzebujesz dużo miejsca na trening, bez obawy, że zahaczysz o mebel lub dekorację? Co z wieczorami filmowymi – jeżeli jesteś zapalonym kinomaniakiem, potrzebujesz salonu dostosowanego do długich, domowych seansów!  

2. Salon przyjazny dzieciom 

Obraz do salonu dla rodziny
Wysoko umieszczone dekoracje w salonie dla rodziny; autor: Grovemade
Tkany dywan w przytulnym salonie
Miękkie tkaniny i dodatki; autor: Corinne Kutz

Styl salonu dla rodziny 

Rodzinny salon to najprzytulniejsze miejsce na świecie! Dlatego wybieraj z palety nurtów prowansalskich, skandynawskich i eklektycznych, stawiając na miękkie, obłe kształty i pastelowe barwy. 

Kolory w rodzinnym salonie 

Ciepłe, przyjemne wnętrze to jasne, stonowane kolory: beże, szarości, błękity. Stanowią bazę dla mocniejszych akcentów: poduszek, koców i obrazków oprawionych w ramki. Wprowadź do wnętrza barwny ornament – nie tylko pobudzi wyobraźnię, ale też zamaskuje ewentualne plamy i zabrudzenia. 

Punkt centralny w rodzinnym salonie 

Punktem centralnym w rodzinnym salonie będzie szeroka, miękka, wygoda kanapa, na której zmieści się cała rodzina – miejsce wygłupów, rozmów i przytulanek. Skup się na funkcjonalności: wybierz taką z obłymi, miękkimi podłokietnikami, z wymiennymi, łatwymi do prania pokrowcami i wysuwaną skrzynią, do której szybko można uprzątnąć zabawki. 

Stolik dla rodziny 

Stolik w rodzinnym salonie powinien, przede wszystkim, być bezpieczny! Lepiej zrezygnować z ostrych krawędzi, szklanego blatu i metalowych nóżek – grożą kontuzjami! Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka gama designerskich, stylowych mebli, na których pomieszczą się kubki, talerzyki i miseczki z przekąskami – tak, żeby żadne naczynie nie stało niebezpiecznie blisko krawędzi blatu. 

Szafka RTV 

Do przytulnego salonu wybierz szafkę z naturalnego drewna, który jest ciepłym i przyjemnym materiałem. Komoda RTV z licznymi półkami i szufladami pozwoli dodatkowo na przechowywanie licznych drobiazgów, które zawsze zbierają się w salonie, w którym tętni życie rodzinne! 

Dywan w salonie rodziny z dziećmi 

To dodatek, na którym może zapanować feeria wzorów i barw! Desenie, paski i geometryczne kształty we wszystkich kolorach będą kolorowym, designerskim akcentem podkreślającym styl twojego salonu. Będą się na nim bawić dzieciaki, więc wybierz dywan o krótkim, nieuczulającym włosiu, łatwym do utrzymania w czystości. 

Dodatki w salonie przyjaznym dzieciom 

W salonie rodzinnym lepiej zrezygnować ze zbyt dużej ilości stojących ozdób! Lepiej wybrać dekoracje ścienne, takie jak plakat w ramie lub obrazy do salonu. Nadadzą wnętrzu ciepły, przyjemny klimat, podkreślą twój styl i jednocześnie nie będą narażone na strącenie i stłuczenie. W takim pomieszczeniu dekoracją niech będą tekstury i barwy: puchate poduszki z tekstylną fakturą, koc we wzory, obrazy na ścianę do salonu. 

Rośliny w salonie rodzinnym 

Oczyszczają powietrze i poprawiają nastrój – w rodzinnym salonie są uczą też najmłodszych odpowiedzialności i dbania o rośliny. Podlewanie i nawożenie mogą być jednymi z pierwszych domowych obowiązków! 

3. Najlepszy salon na domówki 

Obrazki w ramkach do salonu rodzinnego
Eklektyczny wystrój i oryginalna galeria grafik na ścianę; autor: Taylor Heery
Meble z palet w salonie imprezowym
Meble z palet i plakaty w drewnianych ramach; autor: Howie Mapson

Styl salonu otwartego na zabawę 

Nowoczesny, boho, albo rustykalna mieszanka wszystkich stylów! Powinien być luźny, niezobowiązujący i ożywiający nastroje. 

Kolory i farby 

W takim salonie można zaszaleć – czerwona ściana, żółty fotel, pstrokata kanapa? Dlaczego nie! Wybierz ulubione kolory z palety barw i dowolnie je miksuj – bez konwenansów! 

Kanapa i fotele  

Po pierwsze, ekstrawygodne. Po drugie – takie, na których zmieści się dużo osób! Łatwe do przesunięcia pufy-worki pozwolą szybko zrobić miejsce do tańca, a na szerokiej kanapie narożnej nie tylko usiądą wszyscy goście, ale także można kogoś przenocować! 

Stolik 

Piękny i praktyczny! Możesz rozważyć wykonanie modnego stolika z palet, czyszcząc drewno i układając na wierzchu szklany blat.  

Szafka RTV na imprezy 

Wieża i głośniki to nieodzowny element każdego spotkania towarzyskiego. Wybierz mebel, który odpowiednio wyeksponuje sprzęt – może być to szafka drewniana, z płyty, lub designerska – z tworzywa. Ważne, żeby wpasowywała się w klimat! 

Dodatki 

Ekscentryczne i ożywiające rozmowę! Pamiątki z podróży, obrazy do salonu w ramach, obrazy na szkle, metalowe obrazy, designerskie rzeźby, zdjęcia i plakaty w ramach. Neonowy napis, naklejka ścienna, fantazyjny zegar, własnoręcznie wykonana ozdoba – wszystko może stać się tematem anegdoty i początkiem konwersacji. 

Rośliny 

Ulubione i szalone. Zestaw kaktusów w meksykańskich doniczkach – ich zaletą jest to, że nie wymagają dużo opieki! Lub modny las w słoiku – czyli niezwykły zestaw roślin zamkniętych we własnym mini-ekosystemie. 

4. Joga i medytacje 

Obraz na ścianę do salonu
Obraz w stylu zen w minimalistycznym salonie; autor: Anjali Mehta
Meble w salonie minimalistycznym
Minimalistyczne meble i miejsce na ćwiczenie jogi; autor: Jakob Owens

Styl salonu dla wielbiciela jogi 

Subtelny i elegancki – japoński, skandynawski lub minimalistyczny. Powinien porządkować przestrzeń, nadawać jej ład i harmonię, nie rozpraszać, pozwalać na wyciszenie i zebranie myśli. W takim wnętrzu łatwo będzie się odprężyć. 

Kolory do medytacji 

Jasne – biele, błękity, szarości, beże. Barwy ziemi – jasne brązy i odcienie zieleni. Przykład? Kolory kojarzące się z mglistym porankiem na plaży: pastelowy odcień piasku i gołębia barwa morza zlewającego się z niebem. Dla prawdziwych ascetów natomiast – biel absolutna. 

Punkt centralny  

Przestrzeń do medytacji. W dużym salonie wydzielona jako centralny punkt pomieszczenia, w małym zaś – jako miejsce, które łatwo wygospodarować przesuwając inne meble na czas odprężających ćwiczeń! 

Kanapa i fotele  

Jasne, eleganckie, o geometrycznych kształtach, najlepiej w nowoczesnym, designerskim stylu. Drewniane lakierowane nóżki i inne stylowe detale mile widziane – diabeł elegancji tkwi w szczególe. 

Stolik 

Piękny i prosty – na przykład na metalowych nóżkach ze szklanym blatem.  

Dywan w salonie dla amatora jogi 

Miękki, puszysty i wygodny! Ponieważ minimalistyczne wnętrze może być chłodne w odbiorze, dywan – na przykład z pomponów! – doda wnętrzu więcej tekstury i dostarczy wrażeń dotykowych. Na takim dywanie łatwo się odprężyć! 

Dodatki 

Minimalistyczne obrazy, kontrastowy obraz czarno-biały lub obrazy w linie. Obrazy nowoczesne lub abstrakcyjne, wywołujące w tobie relaksujące uczucia. Gliniane rzeźby lub metalowe instalacje. Plakaty w srebrnej ramie o prostej linii.  

Rośliny 

Obowiązkowo – drzewko bonsai! To nieodzowny element wnętrza w stylu japońskim oraz minimalistycznym. Płaska, barwiona doniczka również będzie ozdobą wnętrza. Poza tym możesz co jakiś czas udekorować jasną przestrzeń świeżym bukietem barwnych kwiatów w prostym wazonie – wprowadzą świeży powiew i dodadzą kolorystyczny akcent. 

5. Salon dla miłośników kina 

Plakat w ramie Marylin Monroe
Plakat w czarnej ramie z Marylin Monroe; autor: Ashley Byrd
Czerwone fotele do salonu dla fana kina
Czerwony welur w salonie w klimacie kina; autor: Volkan Vardar

Styl w kinowym salonie 

Niekonwencjonalny i indywidualny! Niech oddaje styl twoich ulubionych obrazów kinematografii – klasyczny, mroczny, a może futurystyczny? Wybierz taki, w którym najlepiej wczujesz się w klimat wieczornego seansu. 

Kolory kinowe 

Wypróbuj zaakcentowanie głównej ściany – niech będzie pomalowana kontrastową, mocną barwą, odcinającą się od pozostałych, spokojniejszych powierzchni. Może przypominać skupiający uwagę, kinowy ekran. Inny mocny akcent? Fotel w stylu retro obity czerwonym welurem. 

Punkt centralny 

Wszystkie oczy będą skupione na ekranie! Możesz zainwestować w wymarzony telewizor plazmowy lub pokochać filmy wyświetlane na ekranie z rzutnika! 

Fotele jak ze starego kina 

Miękkie i wygodne, pasujące stylem do wnętrza – takie, w których przyjemnie będzie się zanurzyć na całe godziny seansu! Kilka foteli, zamiast standardowej kanapy, wprowadzi kinowy klimat i zachęci przyjaciół do towarzyszenia ci w trakcie hollywoodzkich seansów. Nie muszą być z jednego kompletu! Możesz stworzyć kompozycję stylowych mebli z eleganckimi, drewnianymi detalami, z odmiennych egzemplarzy. 

Stolik kawowy 

Miejsce na napój i domowe przekąski. Do salonu w stylu kinowym będzie pasował drewniany, elegancki, o obłych kształtach – ze szlachetnego, ciemnego materiału. 

Dodatki inspirowane filmem 

Obraz do salonu w stylu kinowym? Ulubione plakaty filmowe w ramach na ścianie lub naklejka ścienna z cytatem z ulubionego filmu. A może obrazy na szkle z graficznymi portretami najbardziej docenianych aktorów? 

6. Salon na popołudniowe herbatki

Tkaniny i obicia w romantycznym salonie
Salon jak z romantycznej powieście; autor: Leanne Prosvic
Lustro w ramie do romantycznego salonu
Kobiecy salon; autor: Beazy

Styl jak z powieści 

Romantyczny, przytulny i klasyczny – na przykład prowansalski, angielski lub rustykalny. Miękkie, naturalne, przyjemne tkaniny, naturalne materiały takie jak drewno i ulubione wzory stworzą kameralny nastrój. 

Kolory perfekcyjnej pani domu 

Beże, pastele, jasne odcienie barw z miejscem na mocniejsze, kolorowe akcenty – na przykład w postaci deseniu na tkaninie, kolorowego, kontrastowego fotela lub abstrakcyjnego obrazu na ścianie. 

Punkt centralny 

Zestaw wypoczynkowy powinien być wygodny i elegancki, taki, na którym komfortowo jest usiąść z filiżanką herbaty. Fotele i kanapa z reprezentatywnego kompletu mogą być wykończone szykowną tapicerką i drewnianymi detalami. Ustaw je tak, by wszyscy goście siedzieli zwróceni do siebie! To uprzyjemni rozmowę. Na środku ustaw stabilny, stylowy stolik kawowy, z wykończonego naturalnie drewna lub postarzany, w stylu shabby chic. 

Dywan przy five o’clock 

Niech przyciąga uwagę – kunsztowny, ręcznie tkany, z misternymi wzorami, w kontrastowych barwach, lub jeżeli wolisz, miękki i neutralny, w pastelowych odcieniach – uzupełniający styl całego salonu. 

Dodatki do salonu  

Romantyczne, malowane obrazy w ramach do salonu, na przykład obraz kwiaty lub obraz koń. Nie tylko eleganckie obrazy do salonu będą dobrze podkreślały styl wnętrza – dekoracją stanie się także wyeksponowany komplet porcelany lub eklektyczny zestaw kubków do porannej kawy!  

Rośliny w romantycznym salonie 

W takim salonie rośliny to must have. Liczne doniczki wypełnione zielonymi kwiatami możesz ustawić w kompozycji na parapecie, kwietniku, stojaku i meblach. Przeznacz cały stolik pod ścianą lub komodę na miniszklarnię!  

7. Orientalny salon dla lubiących chill 

Zestaw obrazków w stylu orientalnym
Wschodnie szklane stoliki, mocne kolory poduszek i kwiaty wiszące w oknie; autor: Beazy
Meble do orientalnego salonu
Orientalna tapeta i niski stolik; autor: Steven Weeks

Styl salonu inspirowanego wschodem 

Boho, bizantyjski – prosto z baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Tkaniny grają główną rolę! 

Zamorskie kolory 

Mocne, nasycone barwy inspirowane barwami przypraw na wschodnim targu – ciemne czerwienie chili, brunatna żółć kurkumy, brąz gałki muszkatołowej. 

Orientalny komplet wypoczynkowy 

Siedziska blisko ziemi, niskie – tapicerowane pufy, poduchy i szezlongi. Nieduży stolik, na przykład z postarzanego metalu. 

Dywan  

Perski, oczywiście! Swoją rolę spełnią też skóry lub ich imitacje. Dywan powinien być wzorzysty i barwny. 

Dodatki orientalne 

Obrazy orientalne, inspirowane sztuką wschodu, na przykład tryptyki, obraz metalowy lub obrazy na szkle. Misternie wykonane, tureckie naczynia. Gliniane czarki i akcesoria przypominające lampę Alladyna! Szklane, kolorowe wazoniki i stare lampy gazowe także pomogą wprowadzić niezwykłą atmosferę. 

Rośliny w salonie w stylu orientalnym 

Palmy w doniczkach i sukulenty zrobią furorę w orientalnym salonie. Te drugie są dostępne w ogromnej ilości odmian – niektóre wyglądają jak zielonkawe jeże, inne upodabniają się do kamieni! Komponuj je w glinianych naczyniach lub szklanych misach i uzupełniaj dekorację kolorowymi kamykami. 

Dodaj komentarz