You are currently viewing Styl nowoczesny we wnętrzach
Meble w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny we wnętrzach

Rewolucja przemysłowa, nowe materiały, łatwe do powielenia formy i futurystyczne, opływowe kształty – styl nowoczesny we wnętrzach, który rozwinął się w połowie XX wieku, cechuje się ponadczasową klasą i elegancją. 

Czarny obraz abstrakcyjny
Designerski fotel - muszelka i abstrakcyjny, czarny obraz; autor: avery klein
Skóra w nowoczesnym wnętrzu
Skóra, geometria, minimalizm; autor: Andrea Davis

Spis treści 

  1. Jak powstał styl nowoczesny 
  2. Nowe formy i ich przeznaczenie 
  3. Moderniści działający w stylu nowoczesnym 
  4. Zasady we wnętrzu nowoczesnym 
  5. Jakie elementy wprowadzić do wnętrza w stylu nowoczesnym? 

Jak powstał styl nowoczesny  

Industrialna klatka schodowa
Industrialne inspiracje; autor: Jason Briscoe
Nowoczesne grafiki
Grafika inspirowana przemysłowym projektem; autor: Michael Soledad

Koniec z przesadą 

Modernizm pojawił się w końcówce XIX wieku i był reakcją na zbyt ozdobne dekoracje poprzednich stylów, przesadne ornamenty we wnętrzach, architekturze i sztuce. Związany był z rewolucją przemysłową, a początek jego rozwoju datuje się między latami 20. a 50. XX wieku. W latach 30. Wiek nurt nowoczesny rozkwitł najmocniej.  

Pochodzenie stylu nowoczesnego 

Styl nowoczesny wywodzi się z architektury i wzornictwa Niemiec i Skandynawii. Jego główne znaki rozpoznawcze to geometryczne formy, prostota i brak zbędnych ozdób.  Styl nowoczesny we wnętrzach, nazywany także często modernistycznym, stawał się coraz bardziej popularny. Materiały przemysłowe stały się surowcem i inspiracją, aby stworzyć nowoczesny obraz wnętrza. Metalowe obrazy na ścianę, surowe meble – to jego znaki charakterystyczne. 

 Rewolucja przemysłowa 

Gwałtowny rozwój przemysłu, szybki rozrost miast wywoływały potrzebę używania uproszczonych form i taniej produkcji przedmiotów. Wprowadzane konstrukcje budynków z żelbetu i stali były opłacalne i pozwalały konstruować nowe domy z dużymi oknami, o płaskich dachach i w nowych kształtach, wyższe niż wcześniej. Ich nowoczesny obraz inspirował do urządzania wnętrz zgodnie ze świeżą stylistyką. 

 Ruchy i inspiracje 

Nowoczesny wystrój wnętrz był wielokrotnie przekształcany od końca XIX wieku do końca XX wieku. Ruch Arts and Crafts zapoczątkował erę nowożytną; był wielokrotnie aktualizowany aż do lat 70., kiedy pojawił się postmodernizm. Kolorowe akcenty z bardziej eklektycznych ruchów artystycznych w stylu Art Deco, De Stijl i Bauhaus wpływały na ukształtowanie charakterystycznego wyglądu nowoczesnego designu. Nowoczesne malarstwo inspirowało się futurystycznymi wnętrzami, a duże nowoczesne obrazy do salonu stały się wkrótce jednym z elementów modernistycznego wnętrza, podkreślając jego charakter. 

Nowe formy i ich przeznaczenie 

Kobieca interpretacja stylu nowoczesnego
Delikatna inspiracja stylem nowoczesnym; autor: Andrea Davis
Otwarta przestrzeń i pastelowe barwy
Nowoczesny, elegancki salon w odcieniach beżu; autor: Mateo Fernández

Założenia stylu 

Zasadniczym założeniem projektów w stylu nowoczesnym było dostosowywanie formy do funkcji; jest to przeciwwaga dla bogactwa ornamentów charakterystycznych w stylach poprzednich wieków. Meble i przedmioty dekoracyjne w stylu nowoczesnym, takie jak obrazy w ramie, lampy i naczynia, mają swoim wyglądem przede wszystkim odzwierciedlać przeznaczenie – jeżeli dekoracja nie ma żadnego praktycznego zastosowania we wnętrzu, można ją wyeliminować.   

Dla kogo jest styl nowoczesny 

Filozofia i zasady kierujące projektami nowoczesnego wnętrza sprawiają, że jest ono doskonałe dla osób ceniących proste, uporządkowane przestrzenie, nakreślone przez czyste linie (krawędzie mebli, naczynia, plakaty w ramie) i niezakłócone niepotrzebnymi ozdobami. Styl nowoczesny pięknie podkreśla otwarte przestrzenie we wnętrzu – na przykład adaptowane lofty i kuchnie otwarte na salon.  

 Moderniści działający w stylu nowoczesnym 

Nawiązania do surowych form z przestrzeni publicznej
Krzesło w kontrastowym żółtym kolorze, inspirowane architekturą miejską; autor: Jeremy Wallace
Lampy inspirowane kosmosem
Kosmiczne, designerskie formy mebli i lamp; autor: Jason Briscoe

Twórcy, projektanci i architekci działali inspirując się nowoczesnymi ideałami. Zapoznaj się z projektami wpływowych modernistów, którzy pomogli ukształtować nowoczesny świat, szukając inspiracji przy projektowaniu wnętrza w stylu nowoczesnym. 

Frank Lloyd Wright  

Jako architekt, projektant wnętrz i pisarz, Frank Lloyd Wright jest jedną z najbardziej znanych ikon modernizmu. Połączenie szlachetnych materiałów i wysokiej klasy rzemiosła jest widoczna we wszystkich jego projektach i budynkach. Jego otwarta, przestrzenna architektura była odpowiedzią na zamknięte przestrzenie epoki wiktoriańskiej. Futurystyczne bryły i łagodne linie inspirują do powielania także we wnętrzach – w kształcie mebli czy treści obrazów. 

Grete Schütte-Lihotzky  

Pracując nad projektami tanich w wykończeniu mieszkań, Grete Schütte-Lihotzky wymyśliła kuchnię frankfurcką – poprzedniczkę kuchni do zabudowy, którą znamy i kochamy dzisiaj. Jej efektywny projekt uprościł życie, czyniąc przestrzenie domowe, takie jak kuchnia, bardziej przyjaznymi dla użytkownika. 

Marcel Breuer  

Urodzony na Węgrzech Marcel Breuer silnie inspirował się ruchem De Stijl podczas studiów w Bauhausie. Jego projekty, skupiające się na logicznej, mechanicznej i najmniej zdobnej formie mebli, zapewniły mu awans na mistrza warsztatu meblarskiego w wieku zaledwie 23 lat. 

Erich Mendelsohn  

Jako architekt ekspresjonistyczny, Erich Mendelsohn włączył do swoich sprawiających dynamiczne wrażenie projektów funkcjonalizm. Jego budynki to opływowe, nowoczesne bryły w stylu Art Deco. Zainspirowane jego twórczością proste, metalowe krzesła będą pasować do wystroju jadalni lub gabinetu w stylu nowoczesnym. 

Naum Gabo  

Metoda komponowania przestrzeni Nauma Gabo zmieniła tradycyjną koncepcję rzeźby. Użył on przecinających się płaszczyzn, aby zaskakująco wyciąć fizyczną i wizualną masę rzeźby. Rezultat jest futurystyczny, niekonwencjonalny i awangardowy. Jeżeli chcesz się nim zainspirować, aranżując wnętrze, możesz wybrać na przykład ażurowe obrazy na ścianę. 

Zasady we wnętrzu nowoczesnym

Odsłonięta cegła i nowoczesne grafiki
Odsłonięta ściana z cegły i grafiki w stylu nowoczesnym; autor: Laura Davidson
Szkło w nowoczesnym wnętrzu
Szklane, industrialne inspiracje; autor: Anastase Maragos

Planujesz urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym? Zwróć uwagę na te szczegóły! 

Materiały przyszłości 

Pozostaw elementy konstrukcyjne, takie jak cegła, beton albo belki, odsłonięte! Dodadzą wnętrzu industrialnego wyglądu. Najłatwiej zaakcentować je we wnętrzu loftowym, ale przy odrobinie pomysłowości zaznaczysz ich obecność nawet w kawalerce. Obrazy na szkle albo metalowe obrazy na ścianę pokreślą styl.  

Prosta kreska 

Styl nowoczesny odrzuca niepotrzebne formy, kształty i zawiłości. Wybieraj linie, kształty i kontury poziome i pionowe, częściej proste niż zakrzywione – plakaty w ramie, pionowe obrazy i grafiki pozwolą podkreślić oś projektu.  

Bez futerek 

Unikaj dużej ilości puszystych kształtów i faktur puchatych, nieuporządkowanych struktur. Zdecyduj się na gładkie dywany (zrezygnuj z obłych ornamentów, wybierz wzory geometryczne) i piękne w swojej prostocie narzuty. 

Design w formie 

Decyduj się na niskie meble, projekty charakteryzujące się czystymi krawędziami i designem. Designerskie obrazy do salonu będą wisienką na torcie! Zajrzyj do archiwalnych katalogów mebli i zainspiruj się klasycznymi, ponadczasowymi liniami. 

Dużo światła 

Stawiaj na naturalne światło i zrezygnuj z niepotrzebnych dekoracji okien, jak zbyt zdobne zasłony. 

Szlachetne materiały 

Nowe surowce uzupełniaj klasycznymi i szlachetnymi. Korzystaj z naturalnych materiałów, takich jak niepomalowane drewno, metale, skóra i tkaniny. Obraz w drewnianej ramie, skórzany fotel, metalowy stolik – te elementy pasują do wnętrza nowoczesnego. 

Ponadczasowe barwy 

Komponuj barwy z neutralnej palety kolorów, które możesz przełamywać mocno kontrastowymi akcentami. Beż, szarość, biel, a do tego kilka pięknych, zwracających uwagę, kontrastowych dodatków, stworzą nowoczesny wygląd we wnętrzu. 

Metal i błysk 

Eksperymentuj z wykończeniem za pomocą stali, chromu i szkła – błyszczące, metalowe powierzchnie nawiązują do przemysłowych inspiracji, na przykład jako metalowe obrazy na ścianę.  

Jakie elementy wprowadzić do wnętrza w stylu nowoczesnym?  

Inspiracje De Stijl
Ściana inspirowana De Stijl; autor: Oliver Cole
Metal i drewno w nowoczesnym wnętrzu
Geometryczne formy, naturalne materiały; autor: Andrea Davis

Sztuka współczesna 

Artyści tacy jak Édouard Manet kształtowali sztukę i malarstwo modernizmu. Obrazy i motywy inspirowane ich twórczością są niezbędne w aranżacji nowoczesnego wnętrza. Proste i uporządkowane domy w stylu nowoczesnym nabierają zupełnie nowego wyglądu, ożywione odważnymi kolorami i nieoczekiwanymi formami. Sztuka abstrakcyjna, stojąca w przeciwieństwie do tradycyjnej, jest najbardziej kultowym uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza. Jednak inne dzieła modernistyczne, takie jak “Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha, “Kobieta w kapeluszu” Henri Matisse’a czy “Chłopiec z fajką” Pabla Picassa również pasują do nowoczesnego domu. Abstrakcyjny obraz do salonu pozwoli wprowadzić akcent nawiązujący do ich twórczości. 

Szkło, beton i stal 

Nowoczesny projekt wnętrz zakłada wykorzystanie industrialnych materiałów – betonu, stali i szkła. Konstrukcje budynków i mebli są często eksponowane i pozostawione na widoku. Projektanci nie starają się ukrywać tego, co kryją w sobie przedmioty. Czasami meble, ze względu na maksymalne wyzbycie się formy dekoracyjnej, mogą przypominać maszyny. Obraz szklany do salonu lub obrazy industrialne do salonu dobrze wpasowują się w nurt nowoczesny. 

Formy abstrakcyjne 

Abstrakcyjne formy, aerodynamiczne kształty, opływowe, eliptyczne, wydłużone linie – nowoczesny design inspiruje się przede wszystkim funkcjonalnością, dopasowaniem do użytkownika we wręcz matematyczny sposób. Jeżeli dobrze czujesz się otoczony przedmiotami w tym stylu, wybierz do wnętrza na przykład abstrakcyjny obraz do salonu. Abstrakcja w detalach? Na przykład formy lamp inspirowane kosmosem – przestrzenne, kuliste. 

Neutralne ściany jako płótno 

Szarości, biele, a nawet delikatne pastele stanowią idealne tło dla nowoczesnego designu. Na ich tle kontrastowe kształty są jak barwy na abstrakcyjnych płótnach.  Projektanci wnętrz ceniący De Stijl (nurt kojarzony z geometryczną grafiką w stylu tetris), mogą na przykład zdecydować się na kolory podstawowe – niebieski, czerwony i żółty. Możesz wybrać plakat przedstawiający charakterystyczny wzór De stijl lub postawić na dodatki w kolorach podstawowych. 

Barwy podstawowe
Kontrastowy niebieski i industrialna lampa; autor: Matéo Burles
Industrialne dodatki i obrazy
Żółty akcent, proste, inspirowane maszynami formy, subtelna dekoracja graficzna; autor: Kari Shea

Awangardowe linie i materiały 

Dzięki postępowi przemysłowemu w czasie, gdy rozkwitał styl nowoczesny, materiały takie jak beton i stal były łatwo dostępne i popularne. Projektanci w pełni wykorzystywali ten fakt, aranżując wnętrza. Nowoczesne wówczas materiały narzucały nowatorskie linie – czyste i niezawiłe. Architekci i projektanci wnętrz przeciwstawiali pionowe i poziome linie kolumn, stopni i mebli. Grafika Line Art., chociaż bazująca na wygięciu kreski, może stanowić subtelne zaakcentowanie tematu. 

Początek minimalizmu 

Odrzucenie niepotrzebnych ozdób, przedmiotów i kształtów sprzyjało uporządkowaniu. Wnętrze w stylu nowoczesnym charakteryzuje się niezagraconą przestrzenią – aranżując je, zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków na rzecz funkcjonalnych, pięknych przedmiotów, których naprawdę potrzebujesz. Minimalistyczne grafiki we wnętrzu, nawet takie jak biały obraz, mogą stanowić awangardową wersję malarstwa nowoczesnego. Okrągłe lustra z cienką jak rys ołówkiem ramą dodadzą pomieszczeniu jednocześnie przestrzeni i błysku. 

Czerwony, niebieski i żółty, czyli kolory podstawowe 

Wpływy ruchów artystycznych Bauhaus i De Stijl wprowadziły żywe odcienie do dyskretnego stylu modernistycznego. Odważne czerwone, niebieskie lub żółte akcenty są charakterystycznie dla wnętrz w stylu nowoczesnym. Obrazy lub elementy akcentujące we wnętrzu wybieraj w żywych, kontrastujących kolorach. 

Duże okna 

Dzięki nowoczesnym projektom i wzmocnionym materiałom architekci mogli tworzyć okna większe niż kiedykolwiek wcześniej. W rezultacie budynki zyskały duże szyby okienne, dzięki czemu do wnętrza doprowadzana jest duża ilość naturalnego światła słonecznego. Jeżeli masz wpływ na wielkość okien w domu – zainspiruj się pierwowzorami! Jeżeli nie, pamiętaj, żeby nie ograniczać dodatkowo dopływu światła poprzez zbyt ciężkie żaluzje i rolety. 

Dodaj komentarz