You are currently viewing Szklana ramka – szklane ramki do wnętrz w stylu prowansalskim, angielskim, glamour oraz w innych aranżacjach vintage
Szklane ramki w metalowej oprawce; autor: Pineapple Supply Co.

Szklana ramka – szklane ramki do wnętrz w stylu prowansalskim, angielskim, glamour oraz w innych aranżacjach vintage

Minimalistyczna i romantyczna – szklana, przejrzysta szybka w metalowej obwódce to krzyk mody wnętrzarskiej ostatnich lat. Jest zachwycająco prosta, a jednocześnie efektowna – najlepszy dowód na to, że mniej znaczy więcej! Szklane ramki będą jak biżuteria w projekcie wnętrza – prawdziwe klejnoty wśród pomysłów na ścianę. 

Spis treści 

  1. Szklane ramki na zdjęcia 
  2. Co włożyć do szklanej ramki  
  3. Do jakich wnętrz pasują szklane ramki na zdjęcia 
  4. Dekoracje pasujące do szklanych ramek na zdjęcia 

Szklane ramki na zdjęcia

Szklana ramka wisząca czarna
Szklana ramka z minimalistyczną grafiką; autor: Lennert Naessens
Szklane ramki z roślinami
Szklane ramki we wnętrzu hygge; autor: Derick McKinney

Koncept szklanych ramek 

Idea szklanych ramek na zdjęcia jest prosta – kwadratowa lub prostokątna przezroczysta szybka, oprawiona w wąskie, metalowe obramowanie. W takiej szklanej ramce, w przeciwieństwie do standardowych opraw, nie ma żadnego tła ani ścianki tylnej. Jest ona przejrzysta, dzięki czemu nabiera eleganckiego, eterycznego wyrazu, pozwalając eksponowanej grafice lub przedmiotowi unosić się w przestrzeni zamkniętej przez kontur metalu. Ze względu na swoją formę szklane ramki mają nieduże wymiary – nie większe niż format kartki papieru. To tylko podkreśla ich biżuteryjny charakter! 

Cechy 

Szklana ramka może być przeznaczona do powieszenia na ścianie (zaopatrzona jest wtedy w przylutowany do górnej poprzeczki łańcuszek) lub do postawienia. W tym drugim wypadku możesz wybierać spośród dwóch typów stojących szklanych ramek na zdjęcia – pierwszy posiada wąską, metalową podpórkę, która pozwala oprzeć pojedynczą oprawę, drugi natomiast polega na połączeniu dwóch prostych ramek szklanych zawiasami, dzięki czemu tworzą one formę książki, którą, otwartą, można postawić w pionie. Drugi typ jest bardzo atrakcyjny wizualnie i daje więcej miejsca na eksponowanie dekoracji wewnątrz ramy! 

Kolory wykończenia szklanych ramek 

Chociaż w tak minimalistycznej i przejrzystej dekoracji nie ma wiele miejsca na urozmaicenia projektu, sama zmiana koloru metalowego obramowania potrafi zupełnie odmienić styl i charakter szklanych ramek. Możesz wybierać spośród odcieni złota, miedzi, srebra i czerni. Każdy z kolorów może być różnie wykończony! Monochromatyczne obramowanie sprawia zupełnie inne wrażenie, gdy barwa jest czysta, jednolita, a inne, gdy powierzchnia pełna jest przetarć, rysek i innych charakternych, postarzających efektów. 

Romantyczne inspiracje  

Inspiracje do klasycznego wykorzystania szklanych ramek we wnętrzach w stylu angielskim znajdziesz w motywach z XIX wiecznych romansów. Jako źródło pomysłów wykorzystaj pełne kobiecych, subtelnych, biżuteryjnych dekoracji scenografie z powieści Jane Austen lub historii o rodzie Bridgerton. W takiej aranżacji szklana ramka będzie jak kartka z pamiętnika – może kryć fotografię ukochanej osoby, liścik miłosny, malutką chusteczkę z haftem lub monogramem… a nawet staromodny pukiel włosów! Wybierz podwójną, metalową przezroczystą ramkę w formie książki i postaw ją na szafce nocnej przy łóżku – taki obrazek będzie niczym zabytkowy, otwierany medalion ze zdjęciami. 

Co włożyć do szklanej ramki  

Szklane ramki w złotej oprawie
Malutka szklana ramka z gałązką; autor: Valentin Petkov
Stojąca szklana ramka
Szklana stojąca ramka; autor: Pineapple Supply Co.

Liście w szklanej ramce 

Zasuszone między kartkami książki, zebrane podczas jesiennego spaceru liście to romantyczny pomysł na wypełnienie szklanej ramki. W kompozycji możesz umieścić jeden duży okaz lub stworzyć kolaż z kilku mniejszych. Zachwycą kolorami i wprowadzą przytulny, jesienny nastrój. To doskonały pomysł na stworzenie dekoracji z dziećmi – okazja do zainteresowania przyrodą i wspólnego spędzenia czasu! W końcu kto z nas nie robił w szkole jesiennego zielnika? 

Zdjęcia w szklanej ramce 

Szklana ramka to szczególnie piękny pomysł na wyeksponowanie małych zdjęć – dzięki przejrzystemu otoczeniu nie zginą w kompozycji. W ten sposób możesz oprawić retro odbitki z polaroidu lub malutkie, osobiste fotografie paszportowe. Przezroczyste obramowanie przyjmuje w takiej dekoracji formę niezwykłego passe-partout, subtelnie podkreślając głębię zdjęcia. Zdjęcia czarno białe oraz zdjęcia w sepii nabierają jeszcze bardziej wyrazistych cech retro, oprawione w metalową, postarzaną ramkę! 

Owady w szklanej ramce 

Obrazy ważki, retro obrazki z motylami, grafiki vintage żuki i koniki polne… Szklane ramki są niczym używane w laboratoriach i znane Ci z lekcji chemii bezbarwne szalki Petriego – pozwalają wyeksponować i dokładnie przyjrzeć się okazowi ze świata insektów. Niezależnie od tego, czy umieścisz w ramce znalezione na parapecie, zasuszone skrzydełka motyla, czy też wykorzystasz wycięty z gazety wizerunek ważki – owad w szklanej ramce będzie wyglądał, jakby krążył wolno w przestrzeni między metalowymi poprzeczkami. 

Napisy w szklanej ramce 

Plakaty z napisami, obrazki z inspirującymi cytatami i różnorodne napisy na ścianęszklana ramka pięknie je wyeksponuje. Możesz umieścić w niej grafikę z wybraną przez siebie sentencją lub zdecydować się na szybkę, na której napis jest bezpośrednio umieszczony – litery przypominają barwne piórka, unoszące się na wietrze. Możesz także wykonać własnoręcznie personalizowaną szklaną ramkę z napisem, tworząc go na za pomocą markera, pisaków do szkła czy lakieru do paznokci. To piękny pomysł na prezent! 

Pamiątki w szklanej ramce 

Jeżeli szukasz sposobu na stworzenie kapsuły czasu, osobistej pamiątki, która będzie przypominała Ci o udanych wakacjach, rodzinnym wyjeździe czy pierwszej randce – szklane ramki sprawdzą się doskonale. Możesz w nich zamknąć bilety z muzeum lub metra, nieostrą fotografię z budki do zdjęć, skrawek serwetki z nazwą restauracji… Stworzysz własny kolaż, który pozwoli udekorować Twoje wnętrze w najbliższy Ci możliwy sposób. 

Do jakich wnętrz pasują szklane ramki na zdjęcia 

Szklane ramki z motylami
Motyl w szkle pasuje do wnętrza prowansalskiego; autor: Pırıl Osmanoğlu
Szklane ramki wypełnić można suszonymi kwiatami
Suszone kwiaty w szklanej ramce ozdobią wnętrze angielskie i bohemian; autor: Diana Akhmetianova

Szklane ramki w stylu prowansalskim 

Szklane ramki w metalowych ramkach to klasyczna dekoracja do wnętrza w stylu prowansalskim. W salonie, kuchni lub sypialni inspirowanej starą willą z południowej Francji powieś na przykład szklany obraz z ziołami, takimi jak tymianek lub bazylia. We wnętrzu prowansalskim wybierz metalowe obramowanie w postarzanym, złotym lub brązowym kolorze. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o stylu prowansalskim we wnętrzu? Przeczytaj nasz artykuł “Styl prowansalski. 8-punktowa checklista aranżacji wnętrza”!  

Szklane ramki w stylu angielskim 

Obrazy kwiaty w eleganckim stylu vintage? Oczywiście styl angielski – tutaj pasuje szklana ramka w srebrnej lub złotej, metalowej ramce, a w niej wycięte z arkusza do scrapbookingu bukiety róż i grafiki z imbrykami. To doskonały obraz na ścianę w białej kuchni w stylu angielskim lub jako stojąca szklana ramka na drewniany stolik, służący do serwowania popołudniowej herbaty. Klimat dla miłośników “Downton Abbey” gwarantowany! 

Szklane ramki w stylu kolonijnym 

Połączenie stylu wiktoriańskiego z wpływami etnicznymi, czyli aranżacje zapoczątkowane przez kolonizatorów odkrywających nieznane, egzotyczne lądy, z ich roślinnością i przyrodą. W takim wnętrzu szklana ramka pełni formę naukowej ekspozycji – zamknięty w niej wielki, barwny motyl, kolorowy liść lub kosmicznie wyglądający kwiat mogą być z należytą uwagą podziwiane. Zafascynowało Cię to połączenie motywów nieokiełznanej natury i uporządkowanego świata podróżników? Przeczytaj tekst “Styl kolonialny we wnętrzach. 4-punktowy podręcznik aranżacji”, aby przygotować projekt swojego domu w stylu kolonialnym. 

Szklane ramki w stylu boho 

Flower power, czyli metalowe ramki pełne barwnych płatków! Obrazy kwiaty to najbardziej efektowny, wnoszący energię i ciepły klimat element wnętrz inspirowanych kulturą hippisowską. Wybierz cały zestaw ramek z kwiatami na ścianę i stwórz z nich barwny, chaotyczny, radosny bukiet! W takim układzie przejrzyste szybki zapobiegają przytłoczeniu nawet niewielkiego wnętrza, jednocześnie umożliwiając wprowadzenie do aranżacji wielu elementów dekoracyjnych. Jeżeli chcesz urządzić wnętrze w stylu boho, zainspiruj się wskazówkami zawartymi w naszym artykule “Styl boho we wnętrzu”! 

Szklane ramki vintage
Szklana ramka z metalową obwódką we wnętrzu vintage; autor: Tina Hartung
Przezroczyste ramki retro
Tamki bez tła we wnętrzu vintage; autor: Nick Fewings

Szklane ramki w stylu art déco 

Zgeometryzowany, lekki i zachwycający kolorami styl art déco harmonijnie współgra ze szklanymi ramkami w metalowych, złotych oraz srebrnych ramach. Akcenty w barwach tych metali szlachetnych są symboliczne dla art déco, podobnie jak przejrzyste materiały, luksusowe surowce i strojne dekoracje. Szklana ramka, zawierająca retro fotografię kobiety w stroju z lat 20. oraz białe piórko, wniesie do pokoju czar jazzowego przyjęcia. Zaciekawiony? Całą listę motywów grafik art déco znajdziesz w artykule Picturini “Obrazy na ścianę art déco – grafiki i plakaty w stylu lat 20. 

Szklane ramki w stylu glamour 

Zapierający dech w piersiach, pełen złota, szkła, kryształów i futer – styl glamour to aranżacja dla odważnych! Jeżeli szukasz szklanych obrazków w stylu glamour, wybierz ramkę z błyszczącą, złotą lub platynowosrebrną oprawą. Powinna mienić się jak wypolerowana kolia na szyję z brylantami! Polecamy oprawić w nią ekstrawagancką grafikę z motywem zwierzęcym – na przykład obraz tygrys lub obraz koń. A jeżeli chcesz wiedzieć wszystko o aranżacjach inspirowanych Złotą Erą Hollywood, to informacje, ciekawostki i pomysły zebraliśmy dla Ciebie w artykule “Styl glamour we wnętrzach”. 

Szklane ramki we wnętrzu minimalistycznym 

Nierzucające się w oczy, proste, wąskie, designerskie – minimalistyczne szklane ramy w czarnych metalowych oprawkach zagrają doskonale w ascetycznym wnętrzu. Jeżeli szukasz minimalistycznych grafik do salonu, sypialni lub kuchni, zdecyduj się na szklany obraz z napisem lub prostą ramę z czarno-białą, artystyczną fotografią.  

Dekoracje pasujące do szklanych ramek na zdjęcia 

Lampion do wnętrza hygge
Szklany lampion we wnętrzu hygge; autor: Fadly Hj Halim
Obraz kwiaty szklany
Szklany obraz kwiaty; autor: marek kizer

Witraż 

Kolorowe szkiełka, oprawione w kontur ołowianych ramek, układające się w najwymyślniejsze kształty, wzory i obrazki – obraz szklany witrażowy to jedna z najbardziej magicznych form dekoracji. Powieszony na oknie, zachwyci misternym wykonaniem i barwną grą światła na ścianie. Jeżeli decydujesz się na witraż na okno, wybierz do kompletu szklane ramy na zdjęcia o oprawach w takim samym kolorze! Barwny witraż, szczególnie przedstawiający kwiaty, to dekoracja prosto z radosnego wnętrza bohemian. 

Szklane puzderka 

Sześcienne pudełka na biżuterię i inne ukochane drobiazgi, wykonane ze szklanych ścianek w metalowym szkielecie. Z takim dodatkiem do wnętrza każda kobieta może poczuć się jak księżniczka! Tak jak szklana ramka na zdjęcia eksponuje swoją zawartość, tak w szklanym pudełku Twoja biżuteria i drobiazgi są jak eksponat w galerii sztuki. Idealny dodatek do kobiecych wnętrz vintage, glamour i art déco. Przyda się w łazience, do odkładania zdejmowanych przed kąpielą kolczyków i wisiorka – przeczytaj koniecznie nasz artykuł “Pomysł na urządzenie łazienki – wykończenie, obrazy na ścianę do łazienki i akcesoria w 4 kobiecych stylach”. 

Lampiony 

Prosty i szybki pomysł na wprowadzenie do wnętrza ciepła i klimatu? Oczywiście lampiony! Ich przejrzyste szybki także nawiązują formą do szklanych ramek. Możesz umieścić w nich prawdziwą świeczkę lub kłębek choinkowych lampek. To wspaniała dekoracja szczególnie we wnętrzu w stylu skandynawskim i hygge – w końcu to północne aranżacje uwzględniają w projektach długie, ciemne zimy i konieczność rozświetlania mroku. Właśnie czegoś takiego szukasz? Zapoznaj się z artykułami Picturini “Styl hygge we wnętrzu – 8 wskazówek do aranżacji” oraz “Styl skandynawski. 9 aspektów aranżacji w nurcie eko”. 

Dodaj komentarz