You are currently viewing Obrazy na ścianę w formie galerii – 5 pomysłów na ścianę pełną ramek!
Obrazy na ścianę w formie domowej galerii; autor: Jonny Caspari

Obrazy na ścianę w formie galerii – 5 pomysłów na ścianę pełną ramek!

Uwielbiasz otaczać się sztuką? Zachwycają cię designerskie grafiki? Nastrój poprawia Ci się w otoczeniu owoców wszelkiej twórczości artystycznej? W Twoim wymarzonym wnętrzu ograniczenie się do jednego, symbolicznego plakatu na ścianę zdecydowanie nie wystarczy! Obrazy na ścianę tworzące wieloelementowe zestawy są idealnym dekoratorskim wyborem dla Ciebie.  

Spis treści 

  1. Galeria dzieł sztuki 
  2. Tryptyki na ścianę
  3. Eklektyczny zestaw grafik
  4. Domowa galeria fotografii 
  5. Ekspozycja designerskich plakatów 

Galeria dzieł sztuki 

Obrazy na ścianę w formie galerii dzieł sztuki
Obrazy na ścianie muzeum - ręcznie malowane, w szerokich, zdobionych ramach; autor: alex bracken
Obrazy na ścianę w formie muzealnej galerii
Obrazy na ścianie vintage - reprodukcje i fotografie w drewnianych ramach; autor: Florencia Viadana

Muzealne inspiracje 

Czujesz natchnienie, przechadzając się po muzeum sztuki? Obrazy akwarelowe, obrazy olejne, obrazy w drewnianych, rzeźbionych ramach… Wolisz styl nowoczesny czy klasyczny? Pablo Picasso czy Tamara Łempicka? Duża galeria obrazów, czy może malutka wystawa nieznanego autora, którą odkrywasz przypadkiem w romantycznej galeryjce na zabytkowej uliczce? Jeżeli ekscytujesz się na myśl o ręcznie malowanych obrazach w swoim wnętrzu, galeria obrazów jest aranżacją dla Ciebie! 

Styl domowej galerii obrazów 

Aranżacja w stylu galerii obrazów to pomysł na ścianę dla artystycznych dusz, kochających sztukę i lubiących się nią otaczać. Jeżeli wybierzesz obrazy barwne, impresjonistyczne, taka dekoracja będzie pasowała na przykład do wnętrza urządzonego w stylu bohemian. Jeśli jednak zdecydujesz się na reprodukcje w stylach klasycystycznych, galeria obrazów z powodzeniem ozdobi mieszkanie w eleganckiej, staromodnej aranżacji. 

Miejsce na galerię obrazów  

Aby odpowiednio wyeksponować galerię obrazów w swoim wnętrzu, wybierz reprezentatywne miejsce. Duża ilość wolnej przestrzeni na ścianie będzie zaletą – proponujemy Ci stworzyć kompozycję obrazów w salonie lub w jadalni. Dzięki temu zyskasz także możliwość zaprezentowania swojej kolekcji gościom! Dzieła sztuki – lub ich reprodukcje – zainicjują fascynującą rozmowę o sztuce i z rozmachem rozpoczną towarzyski wieczór. 

Motywy i tematy obrazów 

Ile kierunków malarstwa, tyle tematów, które mogą znaleźć się w Twojej galerii obrazów! Nowoczesne abstrakcje, zgeometryzowane obrazy kubistyczne, klasyczne pejzaże, tajemnicze martwe natury, wytworne portrety, zmysłowe akty, fascynujące obrazy powstałe w nurcie symbolizmu, rozmaite sceny rodzajowe, konie w malarstwie… Możesz wybrać obrazy ręcznie malowane współczesnych artystów, poczynić inwestycję w zabytkowe dzieło sztuki lub też pokusić się o reprodukcję najbardziej znanych światowych dzieł. Plakat w ramie z Mona Lisą lub Ostatnią Wieczerzą? Dlaczego nie? W twoim wnętrzu to Ty jesteś kustoszem! 

Ramy do obrazów 

Do Twojej prywatnej galerii obrazów pasować będą ramy nadające kompozycji odpowiednią wytworność. Obrazy w grubych drewnianych ramach czy obrazy w barokowo rzeźbionych ramach sprawią, że aranżacja nabierze muzealnego szyku, klasy i elegancji. Z kolei obrazy w ramach postarzanych (na przykład w klimacie shabby chic) nadadzą kolekcji cech wiekowego zbioru z klimatycznej, antykwarycznej galeryjki pełnej malarskich perełek vintage. 

Projekt galerii obrazów 

Proponujemy wybrać układ opierający się na wyznaczeniu wyobrażonej, równoległej linii wzdłuż długości ściany, do której będą stykać górne krawędzie ram wiszących w rzędzie obrazów. Pozwoli to zachować harmonię ekspozycji, nawet w wypadku, gdy obrazy mają niejednakowe wymiary i ich dolne krawędzie znajdować się będą na różnej wysokości. 

Tryptyki na ścianę 

Tryptyk na ścianę kwiaty
Tryptyk z kwiatami w czarnych ramach na ścianie w salonie; autor: Kyle Austin
Nowoczesny tryptyk do salonu
Nowoczesny tryptyk obrazów abstrakcyjnych; autor: Andrea Davis

Inspiracja do wyboru tryptyku 

Jednym z najbardziej znanych i spektakularnych tryptyków świata jest „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Dzieło powstało w średniowieczu – właśnie w tym wybitnie sakralnym okresie tryptyki były szczególnie popularną formą malarską, ponieważ wywodziły się z malunków wykonywanych na trzyskrzydłowych nadstawach ołtarzowych. Dopiero później tryptyk stał się uogólnionym określeniem obejmującym owoc twórczości, na który składają się trzy nierozłączne fragmenty. 

Styl tryptyków na ścianę 

Dzisiejsze tryptyki łączy ze średniowiecznym ołtarzem jedynie symetryczna, trójdzielna kompozycja. Dzięki nim łatwo i szybko można odmienić charakter wnętrza. Trzy duże obrazy z wyrazistym motywem od razu przyciągają uwagę po wejściu do pomieszczenia. Współczesnym tryptykiem na ścianę może być każdy zestaw trzech spójnych estetycznie obrazów – na przykład trzy obrazki w ramkach w stylu prowansalskim. 

Miejsce na tryptyk we wnętrzu 

Tryptyki wieszamy szczególnie tam, gdzie pojedynczy obraz zniknąłby zupełnie, przytłoczony proporcjonalnie rozległą powierzchnią ściany. Tryptyki to między innymi doskonałe obrazy do salonu, gdzie mogą zostać wyeksponowane na pustej powierzchni ściany nad szeroką kanapą. 

Motywy i tematy tryptyków 

Współczesne tryptyki stosują często kompozycję opartą na wyrazistym elemencie centralnym, którego różne warianty pojawiają się na kolejnych z trzech obrazków. Przykład? Tryptyk w stylu japońskim: obrazki będą miały delikatne, akwarelowe tło – ledwo zarysowane, mgliste kontury krajobrazu. Główną dekoracją natomiast będą umieszczone na pierwszym planie ryciny zwierząt o wyrazistych konturach – na pierwszym obrazku tygrys, na kolejnych czapla i jeleń. 

Ramki na trójdzielne obrazy 

We współczesnych wnętrzach modne są tryptyki w formie wydruków wysokiej jakości fotografii, pozbawionych ramy – jako nieoprawione płótna lub też szklane obrazy. Jeżeli jednak swoją ścianę planujesz udekorować zestawem obrazów w ramach, najlepiej, jeżeli będą one jednolite – w takim samym rozmiarze, kształcie i kolorze. To pozwoli podkreślić, że tworzą komplet! 

Projekt  

Pierwsza decyzja w przypadku wyboru tryptyku: obrazy jeden nad drugim, czy jeden obok drugiego? Odpowiedź zależy często od miejsca. W końcu inaczej będzie brzmiała w przypadku dużej ściany w salonie, a inaczej – wąskich ścianek w małej łazience. Tryptyki do jadalni, powieszone w tej samej osi symetrii, co ustawiony równolegle do ściany stół, nadadzą aranżacji harmonijną równowagę. Na klatce schodowej możesz zastosować kompozycję kaskadową – niech obrazy zawisną w linii równoległej do obniżających się stopni. 

Eklektyczny zestaw grafik  

Zestaw obrazów na stylową ścianę
Minimalistyczny komplet obrazów na ścianę; autor: Alexandra Gorn
Eklektyczny zestaw obrazów na ścianę
Biały, romantyczny komplet obrazów na ścianę; autor: Vladimir Mokry

Inspiracja stylowym wnętrzem 

Pomyśl o jasnym, przestronnym, szykownym mieszkaniu, którego wystrój stanowi połączenie odrestaurowanych antyków oraz przedmiotów o ponadczasowym, XX wiecznym designie. Nad niską, drewniana komodą w stylu retro, wykończoną na wysoki połysk, wisi artystyczna dekoracja – eklektyczny zestaw ramek. Każda grafika jest inna – to szkice, fotografie, malunki, strony z magazynów – razem ale stanowią spójną całość, opowiadają jedną historię. Łączy je jednolitość form, stylu i emocji, które wywołują u obserwatora. 

Styl aranżacji 

Styl wnętrza, do którego pasuje zestaw różnorodnych grafik, jest otwarty na nowe rozwiązania, pozostając w podziwie dla dawnych technik. Jego mieszkańcy są skupieni na wyborze przedmiotów i dekoracji naprawdę ważnych, pięknych i użytecznych. Liczy się generalne urozmaicenie, nawet jeżeli wystrój Twojego domu cechuje przewaga ozdób i mebli na przykład prowansalskich czy nowoczesnych. 

Miejsce na zestaw grafik na ścianę 

Eklektyczny zestaw grafik musi zostać stosownie wyeksponowany. Miejsce na taką dekorację powinno być nie tylko odpowiednio reprezentacyjne, ale także adekwatnie rozległe – niech na ścianie wokół układu obrazków zostanie dużo wolnej przestrzeni, tak, by grały główną rolę! 

Motywy i tematy zestawu grafik 

Przygotowując elegancki komplet grafik, wybierz zestaw obrazków podobnych tematycznie: na przykład dotyczących mody, postaci kobiecych, roślin, samochodów lub podróży. Przykładowe elementy kompozycji miłośnika górskich wypraw:  

  • własna, pamiątkowa fotografia,  
  • ręcznie malowany obraz przedstawiający górski szczyt,  
  • grafika w stylu line art, obrazująca kształt schroniska schowanego wśród drzew, 
  • plakat z napisami, reklamujący zabytkową już kolejkę górską,  
  • oprawiona w ramy okładka magazynu turystycznego, który w plecaku przetrwał z właścicielem jedną z niezapomnianych podróży. 

Ramki do grafik 

Każda ramka powinna być wyjątkowa, ale razem muszą tworzyć spójną całość. Koniecznie niech różnią się wymiarami – dla zachowania różnorodności kompozycji! Wybierz na przykład zestaw prostych, nowoczesnych, drewnianych ram w różnych odcieniach błękitu, srebra i szarości, lub też komplet postarzanych ram drewnianych i metalowych w stylu retro. 

Projekt we wnętrzu 

Na początek możesz założyć, że w Twojej kompozycji znajdzie się od pięciu do dziesięciu obrazów. Szacunkowa wielkość? Średnie i duże ramki! Niedbałe rozrzucenie na ścianie to tylko pozory. Obrazki muszą tworzyć harmonijny układ z zachowaniem odpowiednio dużych odległości między poszczególnymi ramkami. W końcu w gustownym wnętrzu liczy się jakość i klasa, a nie – ilość i chaos!  

Domowa galeria fotografii 

Ramki na zdjęcia do rodzinnej galerii
Zdjęcia w ramach w korytarzu rodzinnego domu; autor: Alex Otto
Fotografie vintage na ścianę
Stare fotografie przywołują wspomnienia i wprowadzają ciepły nastrój we wnętrzu; autor: Annie Spratt

Inspiracja  

Pełna nostalgicznych ujęć i ukochanych twarzy galeria rodzinnych fotografii to najpiękniejsza dekoracja domu! Wystarczy stanąć przed nią, aby zacząć snuć historię, łącząc postaci, miejsca, przeskakując w opowieści między wątkami i wydarzeniami… Dzięki zdjęciom kolejne anegdoty i wspomnienia napływają same.  

Styl galerii fotografii 

Galeria zdjęć w ramkach pasuje wnętrz pełnych ciepła i życia: 

  • możesz stworzyć ją w domu w aranżacji skandynawskiej, kładącej nacisk na wybieranie przedmiotów i dekoracji najbliższych sercu właścicieli.  
  • we wnętrzu boho chmara fotografii w kolorowych ramkach także będzie dekoracją idealną!  
  • z kolei w przypadku aranżacji rustykalnych i klasycznych wybierz ramy w stylu vintage – drewniane lub metalowe, zdobione, także przez pozłocenie czy posrebrzanie.  

Miejsce na domową galerię zdjęć 

Ściana nad małym stolikiem w kuchni, przy którym wyjawiane są sekrety, powierzane tajemnice i przekazywane życiowe rady? Reprezentatywne miejsce nad kominkiem w salonie? Ściana w korytarzyku na schodach, na której obrazki delikatnie drgają przy krokach mocniej tupiących domowników? Każde miejsce blisko mieszkańców – fizycznie i emocjonalnie – jest idealne na galerię fotografii. 

Motywy i tematy zdjęć 

Odbitki zrobione we wspólnej podróży, na wakacjach, w domu, w trakcie świąt… Te pozowane, wykonane z okazji ważnych wydarzeń, i te zupełnie spontaniczne, rozmyte, ale bardzo klimatyczne. Tematem rodzinnych fotografii są ludzie – ich emocje, przeżycia, wspomnienia. 

Ramki na zdjęcia 

Do rodzinnej galerii raczej nie przydadzą się szerokie, bogato zdobione, barokowe ramy – chyba, że tworzysz galerię arystokratycznych przodków, złożoną z ręcznie malowanych olejnych portretów! W innych wypadkach warto wybierać ramki, które pozostawią więcej przestrzeni na same odbitki, a nie na ich oprawę. Nie muszą być one identyczne, ale warto zadbać o wybieranie takich w podobnym stylu i kolorystyce, aby zachować przyjemną dla oka estetykę dekoracji. 

Projekt galerii zdjęć w ramkach 

Galeria rodzinnych fotografii powstaje najczęściej zupełnie spontanicznie. Któryś z domowników postanowi wyeksponować pojedyncze zdjęcie w ramie, ktoś inny powiesi tuż obok kolejne, w miarę upływu czasu pojawiają się następne elementy kompozycji. Często lokowane są nieco chaotycznie, w artystycznym nieładzie – tam, gdzie akurat jest miejsce, w ramce, która akurat była pod ręką. I to jest w galerii rodzinnych fotografii najpiękniejsze! 

Ekspozycja designerskich plakatów 

Ekspozycja plakatów
Minimalistyczne plakaty kwiaty w drewnianych ramach; autor: Adrien Olichon
Plakaty vintage w ramach
Plakaty vintage samochody w czarnych ramach; autor: H Wong

Wydawnicza inspiracja 

Wyobraź sobie elegancki korytarz redakcji magazynu. To minimalistyczna, stylowa przestrzeń, a wzdłuż całej ściany – równy, estetyczny, zachwycający rząd oprawionych okładek kolejnych wydań gazety. Każdy z tych plakatów czaruje, za każdym z nich kryje się obietnica: wystarczyłoby obrócić stronę, by zatonąć w inspirującym tekście. 

Styl domowej galerii plakatów 

Styl ekspozycji plakatów jest bardziej nowoczesny niż klasyczny – designerskie plakaty XX lub XXI wieku cechuje współczesny design. To odróżnia ekspozycję plakatów od galerii obrazów: dekoracje są nietradycyjne, tematy grafik ściśle związane z kulturą i społeczeństwem, a wymiary obrazów ujednolicone, jak to bywa w przypadku towarzyszącej przemysłowym rewolucjom produkcji masowej. 

Miejsce na plakaty 

Żeby stworzyć w swoim domu galerię plakatów, musisz dysponować sporą powierzchnią. Dlatego taką niezwykłą kompozycję można zrealizować na przykład w postindustrialnym lofcie. Jego przemysłowy styl doskonale zagra z designerskimi motywami, okładkami magazynów i plakatami reklamowymi! 

Motywy i tematy plakatów 

Wśród motywów zdobiących plakaty na ścianę każdy znajdzie coś dla siebie: 

  • stare plakaty propagandowe 
  • stylowe, zabytkowe plakaty reklamowe,  
  • współczesne, designerskie plakaty, przedstawiające miejsca, miasta, obiekty i ludzi,  
  • pomysłowe kampanie społeczne,  
  • plakaty techniczne, przedstawiające samochody i inne maszyny,  
  • przyrodnicze ryciny retro i plakaty szkolne, na przykład z ptakami, kwiatami, motylami,  
  • okładki i całe strony z zachwycających grafiką magazynów. 

Ramy na plakaty 

Ramy w galerii plakatów powinny być proste, minimalistyczne. Mają elegancko wyeksponować dekorację, ale nie odwrócić uwagi od najważniejszego elementu plakatu – czyli tematu pracy i konkretnego przekazu, który ma trafić do odbiorcy. Nasz propozycje to: 

  • plakaty w prostych czarnych ramach 
  • plakaty w srebrnych ramach metalicznych.  
  • najbardziej nowoczesny pomysł, czyli plakaty w antyramach. 

Projekt galerii plakatów 

Układ plakatów z ekspozycji jest jasno wytyczony przez równoległe linie: plakaty powieszone są w równym, prostym rzędzie, stycznie do nich. Układ grafik, podobnie jak rodzaj ram, nie powinien odciągać uwagi od treści plakatów! 

Dodaj komentarz