You are currently viewing Jak wybrać grafiki na ścianę – 8 kryteriów
Minimalistyczne plakaty w białych ramach; autor: Christopher Burns

Jak wybrać grafiki na ścianę – 8 kryteriów

Obraz czy plakat? Mały czy duży? W ramie czy bez? Wybór grafiki na ścianę często wiąże się z wieloma pytaniami i niepewnościami. Sprawdź, jak wybrać grafiki na ścianę w ośmiu prostych krokach! 

Spis treści 

  1. Funkcja grafiki 
  2. Rodzaj grafiki  
  3. Typ pomieszczenia 
  4. Styl aranżacji 
  5. Kompozycja (ilość grafik) 
  6. Oprawa grafiki 
  7. Technika i styl grafiki 

Funkcja grafiki 

Wybór dekoracji na ścianę jest zależny od przyczyny, dla której decydujesz się na powieszenie grafiki. 

Zestaw obrazków w białej ramie do salonu
Zestaw grafik w białych ramach w skandynawskim wnętrzu; autor: Vladimir Mokry
Vintage dekoracja ścienna
Artystyczna dekoracja - grafiki na ścianę w stylu DIY; autor: AROMATEEC

Dekoracja 

Obrazy na ścianę pełniące formę dekoracyjną spełniają funkcję estetyczną! Wybierając je, będziesz kierował się urokiem grafiki, jej dopasowaniem do wnętrza. Weźmiesz pod uwagę kolor, powtórzenie ornamentu czy motywu w innych elementach wnętrza. Decydując się na ramę, będzie kierowała tobą chęć wyeksponowania elegancko oprawionej grafiki. 

Sentyment 

Czasem chcesz konkretnej grafiki na ścianę – rodzinnej fotografii, pamiątki z podróży, zabytkowego plakatu, z którym wiążesz dobre wspomnienia. Wtedy liczy się głównie wyróżnienie tej dekoracji. Wnętrze urządzone sentymentalnymi pamiątkami będzie eklektyczne, sentymentalne, ciepłe, pełne wspomnień i historii. 

Przesłanie 

Plakat z napisem lub plakat z sentencją pozwolą wyeksponować we wnętrzu wybraną afirmację. Taki tekst poprawia humor i pozytywnie nastraja mieszkańców! Możesz również wybrać grafikę z ważnym dla Ciebie symbolem – na przykład obraz żuraw, który jest symbolem mądrości i miłości, lub obraz tygrys, symbol siły i odwagi. 

Rodzaj grafiki 

Typ dekoracji ma wpływ na jej styl i sposób, w jaki uzupełnia kompozycję aranżacji. 

Retro obrazy - antyki
Ręcznie malowane obrazy w ramach vintage; autor: Kadir Celep
Obrazy w wąskich ramach na ścianę
Zdjęcia dekoracyjne w delikatnych ramach; autor: Gabrielle Elleirbag

Plakat 

Plakat to nowoczesny rodzaj grafiki – designerski plakat pasuje do wnętrz modernistycznych, eklektycznych, loftowych. Z mocno uwydatnionymi elementami graficznymi, uproszczonymi formami i artystycznym ujęciem obiektów, plakat jest jedną z najbardziej atrakcyjnych dekoracji ściennych we współczesnych wnętrzach. 

Obraz ręcznie malowany 

Ręcznie malowane obrazy to ponadczasowa klasyka w dekoracji wnętrz. W zależności od stylu malarskiego, efekt, który tworzy obraz malarski we wnętrzu, zmienia się. Barwny obraz abstrakcyjny wprowadzi do aranżacji energię i ruch. Klasyczny obraz w ramie do salonu lub do sypialni nada szyku i tradycyjnej elegancji. 

Reprodukcja 

Różnorodność i nieograniczony wybór motywów to ogromna zaleta reprodukcji! Niezależnie od tego, czy marzy Ci się na ścianie jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki, czy chciałbyś podziwiać kopie starych szkiców, które zaakcentują Twoje wnętrze vintage. Plakaty, odręczne rysunki, historyczne pocztówki, fotografie i kolaże – reprodukcja zaspokoi najbardziej wymagające gusta. 

Obraz metalowy 

Metalowe plakaty w stylu retro to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych w ostatnich latach. Niezobowiązujące, loftowe dekoracje mogą być inspirowane stylowymi plakatami reklamowymi z końca XX wieku, takimi jak tabliczka z niezapomnianym billboardem Cola-Coli lub Jacka Danielsa. Artystyczny obraz metalowy, na przykład metalowa płaskorzeźba to z kolei ozdoba dla miłośników sztuki handmade. 

Obraz szklany 

Obrazy na szkle są atrakcyjnym rozwiązaniem szczególnie w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności i podatności na zamoczenie, takich jak kuchnia i łazienka. Szklane panele z drobnym deseniem lub szklany foto obraz ożywią często zaniedbane aranżacyjnie pomieszczenia użytkowe i ochronią ściany przed zachlapaniem.  

Typ pomieszczenia 

Obraz w czarnej ramie
Obraz w czarnej ramie do jadalni; autor: Darshan Patel
Obraz abstrakcyjny ręcznie malowany do gabinetu
Obraz ręcznie malowany do salonu; autor: Vojtech Bruzek

Obrazy do salonu 

Obraz do salonu musi odpowiadać stylowi wnętrza! To dekoracja reprezentatywna, w końcu w salonie przyjmujesz bliskich i przyjaciół – niech obraz na ścianę do salonu stanie się obiektem podziwu i tematem do rozpoczęcia interesującej dyskusji.  

Obrazy do sypialni 

Obraz do sypialni powinien wprowadzać intymną, uspokajającą atmosferę. Czarno-biała, nastrojowa fotografia lub obraz minimalistyczny, w jasnych, beżowych barwach sprzyjają odprężeniu. Możesz zdecydować się na obraz chmury, który przywoła senne marzenia, lub na pobudzający wyobraźnię, artystyczny akt! 

Obrazy do gabinetu 

Jeżeli nie jesteś artystą-pisarzem, o głowie wypełnionej szalonymi pomysłami i ścianami gabinetu oblepionymi skrawkami inspiracji (gazet, rysunków i fotografii), prawdopodobnie do Twojego gabinetu będzie pasowała pojedyncza, duża, estetyczna grafika. Może być to na przykład ręcznie malowany obraz abstrakcyjny, pobudzający kreatywność i stymulujący do działania. W klasycznym, tradycyjnym gabinecie inspirowanym wiktoriańską Anglią dobrze będzie wyglądał także malarski portret lub krajobraz w szerokiej, drewnianej ramie! 

Obrazy do łazienki 

Często pomijana przy dekorowaniu ścian łazienka powinna zdecydowanie zostać uwzględniona podczas dopracowywania aranżacji! Szklany obraz uspokoi obawy o zawilgocenie grafik. Jeżeli styl Twojej łazienki nie podpowiada żadnego tematu (takiego jak dekoracja marynistyczna lub prowansalska), możesz wybrać motyw uniwersalny, minimalistyczny, na przykład obraz z sentencją, w sam raz na relaksujące wieczory w wannie.  

Styl aranżacji 

We wnętrzu odznaczających się własnym, konkretnie scharakteryzowanym stylem aranżacyjnym, obraz musi pasować jak dobrze dobrany element układanki! 

Komplet obrazów czarno białych do salonu
Czarno białe klasyczne reprodukcje w ramach; autor: Mateus Campos Felipe
Gazety oprawione w ramy
Styl retro - dekoracja z gazet z epoki; autor: BBIDDAC ✨

Styl minimalistyczny 

Nowoczesne trendy wnętrzarskie to często wariacje na temat stylu minimalistycznego, japońskiego, ascetycznego. Obrazy minimalistyczne i obrazy nowoczesne stawiają na ograniczenie elementów, kształtów i intensywności barw. Obraz czarno biały, grafika stworzona z monochromatycznej linii czy plakat z prostym napisem to przykłady dekoracji w stylu minimalistycznym. 

Styl retro 

Grafiki retro są inspirowane drugą połową XX wieku – głównie latami 60., 70., 80. W Polsce kojarzone są dzisiaj między innymi z plakatami propagandowymi, reklamami komercyjnymi z epoki oraz dziełami polskiej szkoły plakatu. Równocześnie okres ten to czas, w którym rozwiał się nowoczesny, futurystyczny i ponadczasowy design, obecny także w ówczesnej sztuce graficznej. 

Style vintage i prowansalski 

Wnętrza rustykalne dają prawdziwe pole do działania w kwestii wyboru grafik na ścianę! Obrazy owady, obrazy motyle, obrazy kwiaty, obrazy konie, pejzaże na ścianę… Wolisz grafiki w ramach drewnianych w formie reprodukcji, czy obrazy ręcznie malowane w postarzanych ramach w stylu shabby chic? 

Styl japoński 

Obrazy w stylu japońskim to dekoracja do wnętrza dla poszukujących wewnętrznej harmonii i spokoju! Jeżeli urządzasz dom w stylu wschodnim, wybierz na przykład czarno biały obraz yin yang, obraz żuraw czy obraz ryby. A może wolisz plakat w ramie z napisem japońskim? 

Styl hygge i skandynawski 

Wnętrza inspirowane domami północnoeuropejskimi są przytulne i komfortowe. Grafiki i skandynawskie obrazy to na przykład czarno białe artystyczne zdjęcia w formie fotoplakatów, ukazujące nordyckie fiordy i lasy. W barwach ziemi, nawiązujące do bliskości z naturą – dekoracje w białych ramach uzupełnią aranżację hygge! 

Styl kolonialny 

Tradycyjny styl angielski z dodatkiem elementów orientalnych i przyrodniczych wymaga wyboru odpowiednich dodatków. Eleganckie obrazy do salonu ręcznie malowane, w drewnianych ramach, nadadzą wnętrzu szyku i klasy. Obrazy motyle lub obrazy rośliny egzotyczne nawiążą do kolonialnych, botanicznych odkryć. 

Styl glamour 

We wnętrzu glamour obrazy muszą błyszczeć i przyciągać uwagę. Obrazy szklane lub obrazy w srebrnych ramach powinny zadowolić gusta miłośnika wnętrzarskiego splendoru. Nawiązując do palety barw w stylu glam, wybieraj obrazy ręcznie malowane i plakaty w pastelowych odcieniach bieli, błękitu lub pudrowego różu. 

Styl boho 

Wnętrze w stylu bohemian to barwne, radosne, naturalne kolory i wzory. Grafika na ścianę do salonu boho będzie miała motyw związany z naturą lub kulturą etniczną. Wybierz obraz w drewnianej ramie, aby zaznaczyć obecność ekologicznych materiałów. W palecie barw boho mogą znaleźć się zarówno przydymione kolory ziemi, jak i nasycone odcienie naturalnych barwników. 

Kompozycja (ilość grafik) 

Iluzje optyczne i możliwości ekspozycyjne – ilość i układ ramek na ścianie ma kluczowe znaczenie! 

Obraz do salonu w srebrnej ramie
Pojedynczy obraz w minimalistycznym wnętrzu; autor: Annie Spratt
Obrazy w stylu retro
Kompozycja z obrazów w ramach we wnętrzu retro; autor: Juan Sisinni

Pojedyncza grafika 

Zdecyduj się na pojedynczy obraz na ścianę, jeżeli wybrana przez Ciebie grafika (na przykład plakat w ramie) zajmuje dużą jej powierzchnię lub jeżeli, niezależnie od rozmiaru, uznasz, że ma ona stanowić punkt centralny we wnętrzu. Eksponowanie ważnej dla Ciebie fotografii lub plakatu związane będzie z rezygnacją z rozpraszających, dodatkowych dekoracji. Również we wnętrzach minimalistycznych i japońskich pojedyncza grafika na ścianę pomaga zachować ład. 

Zestaw trzech obrazów 

Tryptyki, czyli zestaw trzech obrazów na ścianę, pozwalają na rozbicie punktu centralnego we wnętrzu na większą powierzchnię. Może być do kompozycja trzech fotografii z tej samej serii, opowiadających sobą całą uchwyconą przez fotografa historię. Inną formą tryptyku jest jedna grafika podzielona na trzy panele. 

Kompozycja wielu grafik 

Chmara zdjęć w ramkach jako rodzinna galeria lub rokrocznie uzupełniana kolekcja pocztówek – pamiątek z podróży. Eklektyczna kompozycja wielu grafik zajmuje optycznie więcej przestrzeni, ale też daje ogromne możliwości! Niezależnie, czy stworzysz na ścianie artystyczną mieszankę, czy też zaprojektujesz starannie przemyślany układ obrazków w pasujących do siebie ramach, efekt będzie zjawiskowy. 

Oprawa grafiki 

Estetyka podania jest równie ważna jak smak! Plakat w czarnej ramie, plakat w białej ramie, a może bez? 

Rzeźbiona drewniana rama do obrazu
Drewniana, dekoracyjna rama do obrazu; autor: Philippe Tinembart
Dekoracja ściany na pinezki
Grafiki bez ramy; autor: laura adai

Obrazy w cienkiej ramie 

Subtelna, cienka rama elegancko wyeksponuje nowoczesny plakat, nie kradnąc uwagi, ale podkreślając dekorację. Cienka ramka pasuje także do wnętrz minimalistycznych, skandynawskich i japońskich, stanowiąc kunsztowne wykończenie dekoracji ściennej. 

Obrazy w drewnianej ramie 

Zdobiona, drewniana rama nada szyku obrazom ręcznie malowanym we wnętrzach klasycznych. Pasuje do aranżacji angielskiej, prowansalskiej, vintage. W zależności od wykończenia (matowy, na błysk, a może postarzony i pobielony shabby chic?) drewniana rama będzie wprowadzała na ścianę zupełnie inny akcent! 

Grafika bez ramy 

Obraz ręcznie malowany bez ramy wprowadzi bohemiasty, niezobowiązujący, artystyczny ton do aranżacji. Kilka takich obrazów może wręcz stworzyć mini galerię sztuki! Z kolei plakat bez ramy nada pomieszczeniu młodzieńczy, świeży, niezobowiązujący klimat. Eksponowanie dekoracji bez ramy pasuje też do industrialnych wnętrz w stylu loftu. 

Zestaw różnych ramek 

Jeżeli chcesz stworzyć na kompozycję ze zdjęć lub reprodukcji, możesz dobrać zestaw ramek z takiego samego materiału i w jednym kolorze, ale różniących się na przykład kształtem lub dekoracyjnością. Zachowasz jednolitość i spójność, nadając jednocześnie powierzchni atrakcyjnej tekstury.  

Technika i styl grafiki 

Technika wykonania i nurt artystyczny w ogromnym stopniu decydują o efekcie końcowym aranżacji wnętrza! Delikatny szkic czy mocne, pełne energii zdjęcie – wybór należy do Ciebie! 

Mona Lisa - reprodukcja
Reprodukcja dzieła Leonarda da Vinci; autor: Hamza El abaoui
Obraz ręcznie malowany w wąskiej ramie do salonu
Obraz ręcznie malowany w ramie; autor: Liana Mikah

Zdjęcie 

Twoja własna odbitka lub może fotoobraz wykonany ze zdjęcia profesjonalisty – fotografia jako dekoracja ściany to ponadczasowy dodatek do wnętrz. Duży obraz na całą ścianę z nowoczesnym motywem, na przykład fotografia miasta, lub zestaw małych fotografii w stylu retro – zdjęcia we wnętrzach mają nieograniczony potencjał! 

Obraz ręcznie malowany 

Obraz abstrakcyjny, czyli barwna kompozycja inspirująca do poszukiwania znaczeń, emocji i interpretacji dzieła – a może klasyczny, realistyczny portret, krajobraz czy martwa natura? W zależności od urządzanego wnętrza możesz wybrać odpowiedni malunek. A jeżeli chcesz, połącz ze sobą różne style i nurty, tworząc własną, artystyczną kompozycję! 

Grafika  

Ilustracje w formie grafik, przedruków, odbitek, prac artystycznych, zachwycają różnorodnością wzorów i tematów. Grafiki pozwolą szybko i łatwo postawić “kropkę nad i” w wykańczanym wnętrzu, dzięki nim możesz też w prosty sposób odświeżyć aranżację! Botaniczny obraz ptaki, romantyczny obraz motyle, nowoczesny obraz z wizerunkiem miasta – możesz wybierać spośród nieskończonej ilości wzorów. 

Szkic 

Szkic to dekoracja subtelna i artystyczna. Najbardziej wyróżni się we wnętrzu minimalistycznym i japońskim, szczególnie odpowiednio wyeksponowany. Artystyczny szkic może jednak również doskonale udekorować wnętrze w fantazyjnym stylu bohemian! 

Dodaj komentarz