You are currently viewing Styl boho we wnętrzu
Salon urządozny w stylu boho; autor: Nasim Keshmiri

Styl boho we wnętrzu

Spis treści 

  1. Skąd pochodzi styl boho 
  2. Cechy charakterystyczne stylu boho 
  3. Materiały i wzory w stylu boho 
  4. Kolory boho 
  5. Tradycyjne i nowoczesne 
  6. Dodatki i dekoracje boho 
  7. Dla kogo jest styl boho 

1. Skąd pochodzi styl boho

Grafiki w stylu boho
Grafiki w stylu boho; autor: Tuva Mathilde Løland
Boho dodatki z rattanu
Nowoczesny scandi boho; autor: Alyssa Strohmann

Bohema 

Styl boho narodził się już w XIX wieku – ówczesne tak zwana bohema, czyli grupa artystów: pisarze, malarze, muzycy, aktorzy, tworzyła wnętrza odpowiadające artystycznemu stylowi noszenia się. Niekonwencjonalny charakter właścicieli naturalnie przekładał się na wystrój pomieszczeń i dodatki. 

Dzieci kwiaty 

W latach 70. styl boho został odświeżony przez kulturę hippisowską – przyświecało temu poszukiwanie oryginalności i bunt wobec kultury masowej. Kwiaty obraz we wnętrzu boho to nawiązanie do tego okresu! 

Współczesne motywacje 

Styl boho dobrze, chociaż inspirowany nurtami vintage i retro, dobrze wpisuje się w modny trend stawiający na naturalność i powrót do natury. 

2. Cechy charakterystyczne stylu boho

Dywan w stylu boho
Orientalny dywan boho; autor: Stephanie Harvey
Rośliny i doniczki w salonie boho
Nowoczesne boho - lekkie meble i dużo roślin; autor: Beazy

Płynny i niezobowiązujący 

Styl boho we wnętrzach jest nonszalancki, niezobowiązujący i płynny; łatwo uzupełniać wystrój wnętrza, wkomponowując nowe przedmioty. Styl boho jest jak nieskrępowany, luźny i niezobowiązujący, dlatego wnętrze sprzyja relaksowi i poprawia nastrój.  

Artyzm i sztuka 

Niedbały eklektyzm, artystyczna mieszanka przedmiotów, wzorów i inspiracji z różnych stylów i kultur to różnorodność charakterystyczna dla stylu boho. Artyzm stylu boho objawia się w wyborze dodatków i dekoracji, takich jak obrazy w ramach i plakaty, które są jednocześnie odbiciem artystycznej duszy właściciela. Grafika na ścianę może być ręcznie malowana i oddawać artystycznego ducha. 

Awangarda i uniwersalność 

Nieskrępowany i swobodny, styl boho pozwala się kształtować, tworząc wiele nurtów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wnętrze w klasycznym stylu boho jest pełne przepychu. Awangarda i fantazja są najważniejsze przy wyborze mebli, dodatków, tekstyliów, dekoracji i obrazów na ścianę. 

3. Materiały i wzory w stylu boho

Naczynia ceramiczne boho
Ręcznie robione naczynia w ludowe wzory; autor: Toa Heftiba
Meble i dodatki w stylu boho
Wiszące rośliny, lustra i kolorowe poduchy; autor: Stephanie Martin

Inspiracje 

Wzory, materiały i fasony w stylu boho są pełne życia, jak stroje z egzotycznego kiermaszu lub targu vintage. Tworzysz tablicę inspiracji boho? Będzie to grafika patchworkowa, jak kolaż z najbardziej efektownych i zapierających dech w piersiach zdjęć i wycinków.  

Chaos pod kontrolą 

Styl boho we wnętrzach to kontrolowany chaos: barwna mieszanka pięknych przedmiotów z różnych stron świata. Ekstrawaganckie dodatki i pomysły aranżacyjne w każdej formie także są mile widziane! Meble i kształty, zbyt odważne w tradycyjnych wnętrzach, w domu bohemian zrobią furorę.  

Wzorki, plamki, ornamenty 

Na bohemiastych tkaninach (narzutach, firanach, poduszkach, pościeli) pojawiają się pstrokate wzory. Boho oznacza bogactwo wzorów, niezależnie od kolorów, na jakie się zdecydujesz! Tapety w pstrokate, nowoczesne desenie mogą nadać wnętrzu lekkości. W mieszkaniu boho nawet na wzorzystej ścianie możesz powiesić abstrakcyjny obraz w ramie! 

Snycerka i punkt ciężkości 

Liczne ornamenty mogą pojawiać się także na przykład w formie dekoracji snycerskich na drewnianych meblach, na przykład zabytkowych rzeźbionych szafach i konsolach.  

Materiały egzotyczne wyeksponowane w meblach – z gatunków takich jak palisander, heban i mahoń – nawiązują kształtami i dekoracją do stylu kolonialnego. Są optycznie ciężkie, dlatego spróbuj zdecydować się na jeden mebel w tej formie, uzupełniając go innymi, delikatniejszymi. Duże, ciężkie kolonialne łóżko będzie świetnym punktem centralnym w sypialni boho. 

Lekka przeciwwaga 

Lżejsze optycznie meble i dodatki, na przykład stolik czy z bambusa oraz wiklinowe kosze, będą dobrze z nim współgrały. Narzuta na łóżko powinna, ze względu na znaczący rozmiar, być starannie dobrana, aby przykuwając wzrok, podkreślić charakter sypialni. Obraz do sypialni może być delikatny i subtelny. 

Folkowe inspiracje 

We wnętrzu bohemian mogą pojawić się zwierzęce motywy, takie jak panterka czy zebra, ale delikatnie zaakcentowane – nie należy ich przywoływać zbyt dosłownie, ponieważ aranżacja bohemian ma cytować różne kultury i się do nich odwoływać, a nie odtwarzać je w skali jeden do jednego. To inspiracja folklorem, ale nie jego kopiowanie.

4. Kolory boho

Dekoracja ścienna w stylu boho
Głębokie barwy i etniczne wzory; autor: Sincerely Media
Wnętrze w stylu boho
Jak w antykwariacie - niezobowiązujący styl boho; autor: Veronika Jorjobert

Feeria barw 

Styl boho we wnętrzach jest wielobarwny – od egzotycznych, mocnych kolorów po nasycone barwy ziemi. Wybór palety kolorów boho sprowadza się do dowolnego łączenia wzorów i barw, nawet pozornie nie pasujących. W takim wnętrzu nawet krzykliwe połączenia wyglądają naturalnie i są przyjemne dla oka! 

Głębokie odcienie 

Wyraziste, mocne, dominujące kolory powinny być zaakcentowane we wnętrzu w klasycznym stylu bohemian. Burgundowa czerwień, butelkowa zieleń, głęboki błękit nadadzą głębi przedmiotom i tkaninom. W mieszkaniu boho występują nawiązania do barw kojarzących się z orientem – takich jak czerwień, turkus, brąz, purpura, złoto (na przykład złote wykończenia lub obraz w złotej ramie).  

Wyraziste barwy ożywiają nastrój i zachęcają do dania upustu artystycznemu wyrazowi w dekorowaniu wnętrza. 

Kontrast 

Zestawienie nasyconych kolorów z łagodnymi barwami (beżem, bielą czy łagodną szarością na ścianach) pozwala na wyeksponowanie tych pierwszych i łatwą zmianę aranżacji w miarę potrzeb. Pastelowe tło (pustynne beże lub odcienie bieli) na ścianach mogą stanowić bazę dla abstrakcyjnych obrazów. 

Scandi boho 

Stonowane barwy są przewodzące w scandi boho, czyli połączeniu stylu skandynawskiego z etnicznym. Z pierwszego czerpiemy barwy i wyciszający nastrój, z drugiego – naturalne materiały i etniczne inspiracje.

5. Tradycyjne i nowoczesne

Boho stół
Eklektyczna mieszanka stylów i nurtów; autor: Angélina Herbert
Lustro z wikliną
Lustro oplecione słomkową ramką; autor: Katja Vogt

Jak czarne i białe 

Tradycyjnie stylowe meble we wnętrzu boho uzupełniają nowoczesne obrazy i dodatki, które doskonale z nimi współgrają; te przedmioty z dwóch biegunów nawzajem podkreślają swój charakter. Klasyka i design łączą się w spójną całość. Dekoracje we wnętrzu boho – zdobione, bogate, egzotyczne – połączone są z materiałami i kolorami delikatnymi, neutralnymi, zupełnie przeciwstawnymi. Motywy i wzory ludowe, folkowe skontrastowane są z motywami i nawiązaniami do popkultury. Egzotyczne dekoracje na tkaninach i tekstyliach we wnętrzu bohemian połączone są z haftami w stylu ludowym i folkowym. Wykorzystaj rodzime wzory! 

Różne odmiany i nurty 

Jego różnorodne wersje to między innymi – boho orientalne, boho marokańske, boho tropikalne (jego symbolem będzie znany liść monstery, powielany jako motyw dekoracyjny), i popularne w ostatnich latach, łagodne i jasne scandi boho. 

6. Dodatki i dekoracje boho

Boho obrazy na ścianę
Boho obrazy na ścianę w ramach; autor: Manja Vitolic

Sentymentalnie

Pamiątki rodzinne będą atutem – eksponuj je obok tych przywiezionych z dalekich podróży! Zdjęcia w ramach na ścianę możesz wyeksponować w formie galerii obrazów. 

Na podłogę 

Dywany w geometryczne wzory lub orientalne desenie wprowadzą klimatyczny nastrój; możesz jednak z nich zrezygnować i wyeksponować drewnianą, naturalną podłogę. Tkane i chodniki ogrzeją nagą podłogę w newralgicznych miejscach – koło łóżka czy wanny. 

Kafelki 

Płytki dekorowane orientalnymi motywami, które pojawiły się na rynku parę lat temu, weszły do kanonu mody wykończeniowej mieszkań. Doskonale wpiszą się w konwencję boho – wykorzystaj je w łazience, kuchni lub przedpokoju, na części lub całości powierzchni! 

Figurki i dodatki 

Szukasz dodatków w stylu boho? Weź na celownik ceramiczne, gliniane naczynia, doniczki, wazony i figurki! Szukaj ich w pracowniach artystycznych i na pchlich targach. We wnętrzu boho jest zawsze miejsce na dowolną ilość ukochanych dekoracji, ozdób, drobiazgów, obrazków i plakatów! To prawdziwy raj dla maksymalistów, zbieraczy i zapalonych kolekcjonerów. Może w nim zapanować radosny misz-masz i wciąż wszystko będzie na swoim miejscu! 

Zrób to sam 

Styl bohemian oznacza również handmade, dlatego spróbuj własnych sił w tworzeniu dekoracji wnętrz! Takie dodatki, któe możesz wykonać jako początkujący w dziedzinie DIY to na przykład modne, wyplatane makramy lub obraz ręcznie malowany. Nie martw się, jeżeli nie będą idealne – w tej estetyce naturalne niedoskonałości i indywidualność są w cenie. 

Jak w teatrze 

Piękny salon boho lub sypialnia boho mogą nawet kojarzyć się z teatralnym magazynem z rekwizytami! Wszystkie drobiazgi, plakaty w ramach, obrazy na ścianę, poduszki i desenie podkreślają artystyczny charakter wnętrza i jego mieszkańców. 

Etnicznie 

Aby wprowadzić orientalny nastrój i klimat do długich spotkań towarzyskich, udekoruj salon dekoracyjnymi poduszkami – z haftami, nadrukami lub frędzlami czy cekinami. Styl boho w wielu aspektach bliski jest stylowi etno – pamiętaj o tym, wizualizując swoje wnętrze lub wybierając dodatki takie jak obrazy na ścianę czy tkaniny. Świeczniki, półmiski, figurki mogą być inspirowane na przykład kulturami afrykańskimi lub azjatyckimi. Miękkie, wygodne poduchy podłogowe, zaaranżowane w nurcie boho, nabiorą cech bogatych, orientalnych siedzisk w klimacie Alladyna. 

Na ścianę 

We wnętrzu boho dzieła sztuki i obrazy ręcznie malowane wiszą na ścianie obok plakatów filmowych nowoczesnych i doskonale się komponują! 

Naturalne materiały 

Wzorów, stylów, kultur i kolorów we wnętrzu boho może być mnóstwo, ale materiały są głównie naturalne. Etniczne inspiracje to nie tylko barwy i kształty, ale surowce takie jak len, bawełna, naturalne tkaniny, rattan. Z nich wytwarzane są ręcznie przedmioty z duszą boho. Naturalne, proste materiały mogą posłużyć do stworzenia niezwykłych, luksusowych mebli – na przykład wiklina nabierze szlachetności jako wiszący, obszerny fotel wymoszczony zdobionymi poduszkami. 

Zielono mi 

We wnętrzu boho rola żywych, zielonych roślin jest nieoceniona. Postaw w sypialni boho lub salonie boho duże donice z egzotycznymi kwiatami – takimi jak palmy, figowce, bonsai. Alternatywą może być obraz kwiaty!

7. Dla kogo jest styl boho

Jadalnia w stylu boho
Boho w stylu retro; autor: Henar Langa
Makrama boho DIY
Łapacz snów-makrama; autor: Jakub Pabis

Introwertycy i ekstrawertycy 

Swobodne otoczenie zachęca zarówno do pełnych energii spotkań towarzyskich, jak i do odpoczynku w gronie najbliższych. Maksymaliści również dobrze poczują się w takiej aranżacji – to zupełne przeciwieństwo modnych ostatnio stylów minimalistycznych. 

Artyści 

Boho to nie tylko styl dla artystów takich jak malarze i projektanci! We wnętrzu bohemian dobrze poczuje się każdy, kto kocha sztukę i nieskrępowany wyraz. Jest to styl pasujący do mieszkańców temperamentnych i pełnych energii. 

Podróżnicy 

Jest nieskrępowany regułami, swobodny i nonszalancki – na luzie. Docenią go miłośnicy podróży i poznawania różnych zakątków świata! 

Zmienne nastroje 

Boho może być stylem dla niezdecydowanych – to elegancja i kicz, prostota i przepych obok siebie, pięknie zsynchronizowane. Brak sztywnych zasad pozwala na swobodne komponowanie dekoracji wystroju, zgodnie z indywidualnymi preferencjami. 

Dodaj komentarz