You are currently viewing Wystrój loftu. 8-punktowa checklista
Wystrój loftu

Wystrój loftu. 8-punktowa checklista

Otwarta przestrzeń, cegła, stalowe detale – postindustrialne wystrój loftu zachwyca i onieśmiela. Sprawdź, jak stworzyć aranżację inspirowaną designem przemysłowym.

Spis treści 

  1. Geneza loftów 
  2. Wnętrze w stylu loftu 
  3. Materiały w lofcie 
  4. Meble i konstrukcje 
  5. Kolory 
  6. Wrażenia i tekstury 
  7. Dekoracje 
  8. Dla kogo są lofty 

1. Geneza loftów

Kolorowy mural przełamuje surowy wygląd
Jadalnia w lofcie; autor: Ramona Balaban
Gładkie linie akcesoriów i chropowate ściany
Miejsce do pracy w lofcie; autor: Ramona Balaban

Czym jest loft? 

Loft oznacza lokal, który powstał przez zaadaptowanie do warunków mieszkalnych dawnego pomieszczenia przemysłowego, na przykład magazynu lub fabryki. Oryginalnym loftem mogą stać się dawne zakłady przemysłowe i wytwórnie. Z genezy powstania loftu wynika jego charakter i styl, w którym jest urządzony. Post-industrialne przestrzenie narzucają wystrój charakterny i odróżniający się materiałami i dekoracjami od klasycznych wnętrz.  Wystrój loftu stał się inspiracją dla nowego nurtu aranżacji.

Kiedy rozpowszechniły się lofty 

W zachodniej części Europy moda na lofty trwa już od kilkudziesięciu lat. W Polsce pierwsze lofty stworzone zostały w dawnej, pochodzącej z XIX wieku fabryce Scheiblera. 

2.Wnętrze w stylu loftu

W wysokim pomieszczeniu metal nie przytłacza
Budynek poprodukcyjny zamieniony w restaurację; autor: Toa Heftiba
Skórzane meble i obrazki w ramach
Salon w lofcie w jasnej aranżacji; autor: Toa Heftiba

Charakterystyczne cechy 

Tradycyjny loft charakteryzuje się dużą, wysoką i otwartą przestrzenią. Kuchnia, salon, na nawet przestrzeń sypialna – wszystko to może znajdować się na jednej, dużej powierzchni, chociaż poszczególne obszary są od siebie optycznie oddzielone, na przykład za pomocą różnicy w wysokości podłogi (stopień lub podest), kolorów oświetlenia, wykończenia posadzki, mebli lub dekoracji. 

Alternatywy dla post-industrialnych loftów 

Chociaż nie każdy wielbiciel post-industrialnych mieszkań ma szansę zamieszkać w oryginalnym lofcie, czyli wnętrzu urządzonym w starej fabryce lub zakładzie, każdy może zainspirować się stylem zrodzonym w loftowych wnętrzach i nawiązać do niego w swoim domu czy mieszkaniu. 

Jak zmienić mieszkanie w loft 

Przede wszystkim zadbać o wykończenie. Surowa cegła odsłonięta na ścianie, chropowaty tynk, proste drzwi, betonowa podłoga – takie elementy upodobnią wnętrze do przestrzeni przemysłowej. Zdecyduj się na otwartą przestrzeń – otwórz kuchnię na pokój dzienny, a nawet na sypialnię, jeżeli nie odbierze ci to prywatności w mieszkaniu. Kolejne etapy urządzenia wnętrza – meble w stylu loftu oraz dodatki, takie jak obrazy i plakaty na ścianę – będą tylko podkreśleniem industrialnego mieszkania.

3. Materiały w lofcie

Miedziane dodatki i rama łóżka z rur
Miedziane dodatki w lofcie; autor: Andrea Davis
Kolorowy neon
Neonowa dekoracja; autor: Louis Hansel

Cegła 

Cegła we wszystkich odcieniach! Czerwona, popielata, rudawa, czarna i biała. Tworząca oryginalną konstrukcję ściany lub położona na niej jako dekoracja. Może także pojawić się na wyspie kuchennej albo ściance w korytarzu. Inspirowane wyglądem cegieł ceramiczne płytki sprawdzą się w kuchni w lofcie lub w łazience. 

Stal 

Dodatki, uchwyty, gałki, nóżki mebli, naczynia i dekoracje – stal jest niezbędnym materiałem w lofcie. Przypomina elementy maszynerii, która zajęła główne miejsce w halach przemysłowych w epoce steam power. Wybierz na przykład stalowy stolik i plakat w metalowej ramie. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego nawet takie elementy jak sztućce powinny wpasować się w konwencję! 

Miedź 

Miedziane elementy nie tylko wyglądają bardzo elegancko, ale także świetnie podkreślają surowy styl loftu. Możesz na przykład wybrać lampy z wnętrzem pomalowanym metaliczną farbą w kolorze miedzi (pięknie odbija światło żarówki). Obraz na ścianę w barwach rudości również spełni swoją rolę, nawiązując do kruszca. Rozważ wykończenie kuchni elementami w kolorze miedzi – możesz kupić garnki, baterie do zlewu, akcesoria i gadżety w tym niezwykłym kolorze. 

Surowe drewno 

Świeże, dopiero przetarte w tartaku deski oraz charakterystyczne palety transportowe – taki rodzaj surowego, niewykończonego drewna podkreśli roboczy styl loftu. Ze względów praktycznych, zanim ustawisz w salonie kanapę lub stolik z palet, polecamy je jednak wyszlifować, żeby uniknąć drzazg! Możesz także powiesić na ścianie obraz w drewnianej ramie lub wykorzystać drewniane skrzynki po owocach do przechowywania przedmiotów w kuchni lub łazience. 

Naturalna skóra 

Szlachetna i klasyczna, taka, jaką kojarzysz z porządnym paskiem lub wiekową torbą na narzędzia, która zachwyca mimo upływu lat. Możesz wprowadzić skórę na fotelu lub kanapie, albo wykorzystać ją jako dodatek – skórzane uchwyty do szuflad lub dekoracyjne poduszki także spełnią swoją rolę w wystroju loftu. 

Industrialne oświetlenie – lampy i neony 

Metalowe klosze i charakterystyczne, druciane koszyczki chroniące żarówkę. Lampy wyglądem przypominające uliczne latarnie. W bardziej awangardowej wersji – kolorowe neony! Oświetlenie w lofcie powinno grać główną rolę. Z jego pomocą możesz nie tylko optycznie podzielić przestrzeń, ale także stworzyć klimatyczną dekorację.

4. Meble i konstrukcje

Meble w stylu PRL i ceglana ściana
Meble w stylu retro do loftu; autor:Alaksiej Čarankievič
Klasyczne meble bez zbędnych ozdób i surowe deskowanie sufitu
Meble do salonu w lofcie; autor: adison clark

Surowy design 

Niezależnie od tego, czy wybierasz łóżko, zestaw wypoczynkowy czy meble kuchenne – funkcjonalność powinna być ich najważniejszą cechą. W przemysłowym wnętrzu nie ma miejsca na zbędne ozdobniki, a eklektyczna zbieranina różnych przedmiotów użytkowych ma przede wszystkim spełniać swoje codzienne funkcje, tak jak elementy w hali produkcyjnej. Proste deski, stabilnie łączone elementy, mocno stojące na ziemi meble i brak zbędnego wykończenia podkreślają styl loftu. 

Proste linie 

Styl loftowy cechuje się oszczędnością kształtów. Design nowoczesny doskonale sprawdzi się w industrialnym wnętrzu. Futurystyczne linie i utylitarne bryły mebli i dodatków zaznaczą estetykę przemysłową. Szukaj mebli minimalistycznych, ale nie nazbyt finezyjnych; przedmioty w lofcie to czysty konkret! 

Palety 

Najpopularniejszy i najbardziej lubiany w ostatnich sezonach trend wnętrzarski rodem z loftu! Meble z palet to prosty sposób na wprowadzenie przemysłowego akcentu do mieszkania, na taras czy do ogrodu. Wystarczy położyć na nich szklany blat, by stały się stolikiem, lub kilka wygodnych poduszek, by zmienić je w mebel wypoczynkowy!

5. Kolory

Rockowa czerwień i neon
Rockowa czerwień w lofcie; autor: Anastasiia Balandina
Skórzana kanapa i ceglane ściany
Brązowy, skórzany zestaw wypoczynkowy; autor: Derick McKinney

Szarość 

Odcień betonu. Siwy, popielaty, mysi, mglisty, gołębi. We wnętrzu w stylu loftu możesz wprowadzić szary melanż jako surową ścianę, betonową misę (możesz wykonać ją samodzielnie!) lub wieszając szary obraz na ścianę. Grafitowe tekstylia – koce, narzuty i poduszki – także się sprawdzą.  

Srebro 

Metaliczna barwa wypolerowanego, lśniącego metalu – jeżeli chcesz nadać swojemu loftowi elegancki szyk, wybierz metalowe dodatki w wersji glamour. Plakat w srebrnej ramie, stalowe nóżki mebli czy futurystyczny, srebrny ekspress i czajnik do kawy. A może charakterystyczna, kosmiczna wyciskarka do owoców? Takie dodatki nadadzą wnętrzu błysku. 

Czerń 

Głęboka i mroczna albo miękka i przyszarzała. Czerń może pojawić się w lofcie, nadając mu nieco mrocznego klimatu. Możesz pójść na całość i wybrać czarną, skórzaną kanapę – możesz też tylko zaakcentować antracytowy detal i powiesić czarny obraz. Czarne naczynia również będą oryginalnym akcentem! 

Czerwień 

Kontrastowa i trochę prowokująca barwa w nowoczesnej odsłonie wnętrza loftu. Dodaj do projektu czerwieni, żeby do loftu wprowadzić trochę rock’n’rolla i atmosfery jak ze stylowego klubu. Ognisty obraz abstrakcyjny na ścianę, intrygująca purpurowa rzeźba czy szkarłatny, designerski fotel – wybór należy do ciebie. 

Brąz 

Kolor garbowanej skóry na klasyczne buty i aktówki. Brązowa kanapa lub zabejcowana, drewniana rama z obrazem pozwolą poczuć zapach świeżo zaimpregnowanego materiału.

6. Wrażenia i tekstury

Wysoka przestrzeń i proste żarówki oświetleniowe
Gładkie powierzchnie i gra świateł w lofcie; autor: Jean-Philippe Delberghe
Betonowe, chropowate ściany i ciepły dywan
Chropowate ściany i ciepły dywan; autor: Ramona Balaban

Chropowate 

Palona cegła, spoiwo, tynk. W lofcie wszystko opiera się na strukturze, pierwotnym szkielecie budowli i przedmiotów. Chropowata posadzka, chociaż może wydawać się pomysłem awangardowym, dostarczy nieszablonowych wrażeń. 

Gładkie 

Równa powierzchnia błyszczącej stali, zawijające się obłe kształty rur i przewodów – we wnętrzu loftu kontrastem dla nierówności cegły i podłogi są opływowe struktury maszyn. Uspokoją wnętrze i nadadzą mu przyjemnej schludności. Wprowadź gładkie naczynia i akcesoria oraz wykończenie dekoracji – na przykład obraz w prostej metalowej ramie. 

Ciepłe 

Surowy klimat loftu, aby stał się przyjaznym miejscem do zamieszkania, warto ocieplić – na przykład kładąc miękki, puszysty dywan lub zarzucając siedzisko z palet przytulnym stosem poduszek. Wygodną poduszkę-worek można z kolei wykorzystywać zarówno do siedzenia, jak i leżenia podczas filmowych wieczorów. W kuchni natomiast para buchająca z designerskiego ekspresu do kawy przywiedzie skojarzenia z fabryczną maszyną. 

Zimne 

Barwy, materiały i przestrzeń loftu dają wrażenie chłodu. Szarości i inne utylitarne, kamień i duże, otwarte, wysokie przestrzenie pomieszczeń industrialnych to wnętrza dla tych, którzy rezygnują z klasycznej przytulności na rzecz inspirującej swobody.

7. Dekoracje

Surowa podłoga i plakaty w czarnych ramach
Obrazy i plakaty w ramach w lofcie; autor: Beazy
Skórzany mebel, metalowe akcesoria
Dekoracyjne płyty winylowe; autor: Hannah Busing

Perełki z pchlich targów 

Ponieważ lofty inspirowane są miejscami i przedmiotami tworzonymi na przełomie XVIII i XIX wieku, dodatki i akcesoria w stylu vintage dobrze uzupełniają ich współczesne aranżacje. Rozglądaj się za nimi na aukcjach, giełdach i targach staroci. Nawet jeżeli pokochasz akurat takie pochodzące z innej epoki, niż pierwsza rewolucja przemysłowa – czar przeszłości i tak zagości w twoim wnętrzu! 

Obrazy 

W lofcie najlepiej sprawdzą się obrazy nowoczesne i obrazy abstrakcyjne. Minimalistyczne obrazy, grafika czarno-biała, kolorowe obrazy do szarego salonu, aby wprowadzić żywy akcent do ascetycznego wnętrza. 

Plakaty 

Plakat w ramie to jedna z najbardziej trafionych dekoracji do loftu. Geometryczne kształty, zabawne teksty, intensywne kolory – duże powierzchnie ścian loftu to idealna przestrzeń na maksymalistyczne afisze!  

Tabliczki metalowe 

Charakterystyczne, kolorowe, wybijane tabliczki z grafikami i sloganami, powieszone jako plakat na ścianę lub w kuchni, będą zabawnym akcentem i harmonizującym się z wnętrzem loftu dodatkiem.

8. Dla kogo są lofty

Designerskie, futurystyczne lampy
Kuchnia w lofcie; autor: Toa Heftiba
Duże okna i eteryczne lampy równoważą ciemne wnętrze
Surowe wnętrze loftu; autor: Anna Sullivan

Nietypowy dom 

Loft w budynku post-industrialnym oraz mieszkanie inspirowane stylem przemysłowym nie są klasycznymi, miękkimi, przytulnymi wnętrzami. Osobny, które decydują się na taki styl, muszą być przekonane, że dobrze się w nim czują. Loft to przestrzeń – nie tylko fizyczna, to poczucie przestrzeni do działania i tworzenia. Artyści, muzycy i ekscentrycy oraz miłośnicy surowych klimatów pokochają wnętrze loftu. 

Wielbiciele futuryzmu 

Projekty rewolucji przemysłowej były nowoczesne, przyszłościowe. Loft w minimalistycznej, eleganckiej odsłonie będzie wnętrzem stylowym, trochę onieśmielającym i intrygującym. 

Steampunk 

Fantastyka naukowa zwana Steampunk dotyczy świata wiktoriańską epokę pary z rozwojem mechanicznych wynalazków. To klimaty bliskie wielbicielom fantazji Juliusza Verne. Pasjonaci steampunka doskonale odnajdą się w loftowych wnętrzach! 

Dodaj komentarz