You are currently viewing Styl kolonialny we wnętrzach. 4-puktowy podręcznik aranżacji
Nowoczesny salon w stylu kolonialnym; autor: Hannah Busing

Styl kolonialny we wnętrzach. 4-puktowy podręcznik aranżacji

Lekko onieśmielający, luksusowy i ponadczasowy – styl kolonialny we wnętrzach to aranżacja dla osób ceniących klasę, szlachetne materiały i elegancką prostotę. Masywne, proste meble z egzotycznego drewna i starannie dobrane dodatki stworzą oszałamiające połączenie! 

Spis treści 

  1. Historia i cechy stylu kolonialnego 
  2. Przedmioty, kształty i kolory we wnętrzu kolonialnym 
  3. Dom w stylu kolonialnym 
  4. Dla kogo jest styl kolonialny we wnętrzach 

Historia i cechy stylu kolonialnego 

Obraz Indianin w drewnianej ramie w salonie kolonialnym
Etniczne inspiracje w stylu kolonialnym - obraz w ramie z Indianinem; autor: Sidney Pearce
Salon w stylu kolonialnym ze skórzaną kanapą
Grafika promująca brazylijską kawę w formie plakatu w ramie w kolonialnym salonie; autor: Fabio Traina

Jak powstał styl kolonialny we wnętrzach 

Nazwa stylu aranżacji uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej pochodzenia – styl kolonialny jest związany z XIX-wieczną ekspansją Wielkiej Brytanii na odległe kontynenty i zakładanie nowych kolonii brytyjskich. Zasiedlanie zamorskich kolonii przez brytyjskich urzędników spowodowało konieczność urządzania wnętrz na obcych dla nich terytoriach orientu – Indii, Afryki, Ameryki Południowej. 

Domostwa zakładane w koloniach urządzano wykorzystując lokalne materiały i metody rzemieślnicze; wnętrza uzupełniano jednak o przedmioty i dodatki z wiktoriańskiej Anglii. Aranżacje kolonialne były więc mieszanką etnicznego rzemiosła i klasycznej elegancji, charakterystycznej dla elit starego kontynentu.  

Połączenie wykwintnego stylu wiktoriańskiego i egzotycznych elementów, w postaci lokalnych mebli i miejscowych dodatków, przeniknęło wraz z przemieszczającymi się kolonizatorami do Europy. Styl kolonialny, jako zupełna nowość na rynku, świeży i atrakcyjny, zainspirował do rozwinięcia nowego na starym kontynencie nurtu w aranżacji wnętrz. 

Inspiracje w aranżacji kolonialnej 

Wnętrza w stylu kolonialnym inspirowane są krajami afrykańskimi i dalekowschodnimi – ich kulturami, egzotyką, rzemiosłem, materiałami. Etniczne motywy, naturalne barwniki, proste, ale niezawodne metody produkcji są charakterystyczne dla tego nurtu. Wnętrza kolonialne były jednak pełne i prawdziwe dopiero dzięki ich mieszkańcom – obywatelom ze starego kontynentu, którzy wprowadzili do nich swoje misternie dekorowane przedmioty, naczynia, tkaniny, książki, globusy, sprzęty. Nie ma wnętrza kolonialnego bez mocnego wpływu klasycznego brytyjskiego stylu wiktoriańskiego. 

Przytulny salon w stylu kolonialnym i plakaty w czarnych ramach
Przytulny salon w stylu kolonialnym i obrazy kwiaty w czarnych ramach; autor: Kyle Austin
Szafka z ciemnego drewna i krzesło vintage
Egzotyczne drewno, surowe kształty i dekoracyjny plakat w drewnianej ramie; autor: Rumman Amin

Cechy wnętrza w stylu kolonialnym 

Wnętrze urządzone w stylu kolonialnym łączy egzotykę z elegancją. Jest wyraziste, a jego charakter robi imponujące wrażenie. Określają je konkretne, twarde cechy. Głównym atrybutem wnętrza kolonialnego są materiały i to one w dużej mierze decydują o tym stylu.  

Klasyczne wnętrze kolonialne to klasa sama w sobie. Kontrast ciężkich, eleganckich mebli, przełamany lekkimi dodatkami, pozwala poczuć się pewnie i odprężyć. Esencja stylu jest dosyć ciężka, dlatego szczególnie w nowoczesnym wydaniu należy ją stanowczo przełamywać lżejszymi barwami i kształtami. Ograniczy to efekt afrykańskiej duszności, parności, a podkreśli szlachetność i harmonijność. 

Przedmioty, kształty i kolory we wnętrzu kolonialnym 

Szafka z siateczką i prosta geometria mebli kolonialnych
Ażurowy front szafki z naturalnych materiałów i jasne tkaniny; autor: Nathan Oakley
Stolik z pnia w eleganckim salonie
Eleganckie, luksusowe wnętrze w nowoczesnym stylu kolonialnym; autor: Madison Ollingr:

Materiały w stylu kolonialnym 

Naturalne, szlachetne materiały są kwintesencją stylu kolonialnego we wnętrzu. Wykonuje się z nich zarówno meble jak i dodatki, takie jak obrazy w drewnianych ramach na ścianę. Główny surowiec to egzotyczne gatunki drewna w ciemnych barwach, takie jak heban, palisander, mahoń czy teak.  

Lżejsze optycznie i fizycznie meble i dodatki, takie jak fotele, kosze do przechowywania, plecione ramy do luster czy klosze lamp, wykonuje się z wikliny lub plecionej trawy. Z naturalnych materiałów włóknistych preferowane są także sizal, rattan i bambus. 

Tkaniny we wnętrzu kolonialnym są proste, surowe i naturalne – głównie bawełna i len. Wykorzystaj je w formie poszewek na pościel, zasłon i obrusów. 

Tapicerka w tradycyjnym wnętrzu kolonialnym wykonana jest ze skóry wyprawionej i wykończonej na różne sposoby, w tym taka w zwierzęce wzory; współcześnie, w nowoczesnym wydaniu możesz zastąpić ją skórą syntetyczną i sztucznymi tkaninami imitującymi zwierzęce desenie. 

Skórzana kanapa w stylu kolonialnym
Eklektyczna wersja stylu kolonialnego; autor: Leilani Angel
Salon w stylu kolonialnym, grafika na ścianę i eleganckie meble
Zabawna grafika na ścianę z egzotycznym owocem w kontraście do klasycznego wnętrza; autor: Josephine Baran

Kolory w stylu kolonialnym 

Paleta barw sposobu aranżacji domu w stylu kolonialnym zawiera przede wszystkim brązy, beże, zielenie i biele. Afrykańskiego ciepła nadają akcenty pomarańczowe i czerwone – kolory upalnego zachodu słońca. Wśród brązów wyróżniają się imperialne odcienie koniaku i czekolady. Dodatki w eleganckim stylu wiktoriańskim mogą być miedziane, złote, srebrne – pojawiają się na gałkach, uchwytach, w formie plakatu w złotej czy srebrnej ramie. Aby nie zagubić harmonii, postaw na neutralną bazę – niech farba na ścianach będzie biała, czysta, kontrastowa do mebli i dodatków, takich jak obrazy na ścianę. 

Dekoracje w stylu kolonialnym 

Ascetyczną prostotę mebli kolonialnych przełamują misterne ornamenty i szlachetne ujęcia wzorów dekoracyjnych. Na tkaninach, dekoracjach, tapetach, plakatach i naczyniach pojawiają się kwiaty, motywy zwierzęce, wzory orientalne – na przykład bliskowschodni misterny paisley. 

Aby nie wprowadzić do uporządkowanego z założenia wnętrza chaosu, postaw na jeden motyw przewodni we wzornictwie i powielaj go w kilku miejscach we wnętrzu, aby utrzymać spójność aranżacji. 

W nowoczesnej interpretacji stylu kolonialnego zastosuj połączenie klasyki ze współczesnym trendem wzornictwa tropikalnego – motywów takich jak monstera czy tukany w żywych, czystych barwach. Przykładowo – jako tapeta lub plakat w ramie dodadzą wnętrzu świeżości i lekkości.  

Ryciny kwiaty w stylu vintage
Rycina - obraz kwiaty w stylu staromodnego albumu; autor: British Library
Rattanowe siedzisko na taras
Fotel z bambusa lub wikliny w zimowym ogrodzie w stylu kolonialnym; autor: Ivy Aralia Nizar

Meble w stylu kolonialnym 

Meble w stylu kolonialnym są masywne, funkcjonalne i trwałe. Najbardziej charakterystyczne wyposażenie kojarzone ze stylem kolonialnym to obiekty wykonane z sześciokątnych, grubych elementów z ciemnego, prawie czarnego drewna egzotycznego, łączonych pod kątem prostym lub w krzyżak – kratkę. Wykończone są często lekko połyskliwym lub matowym olejem albo woskiem. Drewno tropikalne nie traci wyglądu i jest inwestycją na lata – nie tylko estetyka kolonialna, ale i materiały ją realizujące są ponadczasowe. Jeżeli urządzasz niewielkie wnętrze, nie przytłocz go zbyt dużą ilością mebli indyjskich – zaakcentuj styl na przykład za pomocą konsoli lub obrazu na ścianę w szerokiej, drewnianej ramie, utrzymanych w kolonialnej konwencji. 

Innym charakterystycznym typem mebli w aranżacji imperialistycznej są meble rattanowe. Szczególnie modne w ostatnich sezonach, wizualnie lekkie, są plecione kosze, fotele i ławy – nadadzą wnętrzu łagodniejszy charakter. Odpowiednio przygotowane, możesz również wykorzystać do aranżacji miejsca wypoczynkowego na tarasie, balkonie lub w ogrodzie.  

Proste meble w minimalistycznej interpretacji stylu kolonialnego
Nowoczesny styl kolonialny - elegancja, minimalizm i awangardowe szczegóły; autor: Austin Wehrwein
Minimalistyczne wnętrze inspirowane stylem kolonialnym
Salon w stylu kolonialnym - ciepłe barwy, dywan z naturalnych materiałów, etniczne wzory; autor: Nathan Dumlao

Dodatki w stylu kolonialnym 

Dekoracje we wnętrzu w stylu kolonialnym mają stylistykę etniczną: plemienne maski, ręcznie wykonywane, proste, prymitywne figurki i rzeźby ukazujące postaci ludzkie i zwierzęce oraz ręcznie malowane obrazy na płótnie. 

Indyjskie, bardziej dekoracyjne, żywiołowe akcenty mogą objawiać się na przykład w postaci wielokolorowych, orientalnych lamp lub kolorowych grafik. Wschodni, wzorzysty, tkany dywan udekoruje podłogę, ażurowy parawan pozwoli nie tylko zaakcentować bizantyjski styl, ale też podzielić przestrzeń. 

Wnętrze w stylu kolonialnym rozjaśnią i rozweselą egzotyczne rośliny w donicach, takie jak palmy, kaktusy, monstery czy juki. W miarę możliwości – powinny być duże i rozłożyste, ustawione w nasłonecznionych miejscach, zgrupowane, by tworzyć efekt palmiarni lub dżungli. Obrazy rośliny również wprowadzą do wnętrza żywy, zielony akcent. 

Eklektyczną mieszankę w stylu retro uzupełniają akcenty kontrastowe, brytyjskie – na przykład delikatne, porcelanowe figurki, stylowe obrazy do salonu, eleganckie dekoracje i bibeloty, takie jak kamienne podpórki do książek i przyciski do papieru. Wyszukaj na aukcjach i targach staroci książki w starych oprawach w stylu vintage – ułożone w niedbałe stosy lub ustawione na półce wzmocnią wiktoriański efekt aranżacji. Egzotycznymi dodatkami mogą być pamiątki przywiezione z podróży, ale także dekoracje w stylu vintage: staromodne walizki, mapy na ścianę, ryciny w ramach, zabytkowe skrzynie. Stylizowane, wiktoriańskie kute napisy oraz obrazy metalowe mogą stać się awangardową dekoracją ściany, a klosze do lamp inspirowane ulicznymi latarniami wprowadzić grę światłocienia do wnętrza. 

Współczesne dodatki łączą klasyczny kolonializm i nowoczesny design. Wprowadź do wnętrza na przykład ekstrawagancką pufę obitą pluszowym welurem w mocnej barwie lub oprzyj o ścianę prowokujący plakat w ramie.  

Obrazy na ścianę w stylu kolonialnym? Obrazy na całą ścianę, obrazy w ramach – drewnianych lub metalowych. Mogą nawiązywać do dekoracji w stylu kolonialnym dosłownie, jako ręcznie malowane pejzaże lub obrazy postaci, zwierząt czy budowli, albo lżej nawiązując do tematu – plakaty rośliny egzotyczne czy grafiki motyle przybliżą mieszkańców do przyrody z dalekich krain. 

Dom w stylu kolonialnym 

Meble kolonialne DIY i kosz z liści
Pleciony kosz z liści, dekoracje vintage i ręcznie wykończone meble; autor: Olia Nayda
Jadalnia w stylu kolonialnym
Jadalnia w stylu kolonialnym urządzona meblami z ciemnego drewna; autor: Erica Marsland Huynh

Salon w stylu kolonialnym 

Salonie w stylu kolonialnym to miejsce spotkań i eksponowania pięknych przedmiotów. Poza obowiązkowym, miękkim i wygodnym zestawem wypoczynkowym obitym zachwycającą kolorem i fakturą tkaniną, powinien być udekorowany pamiątkami z podróży, fotografiami i książkami. Zadbaj o takie akcenty – trochę z przymrużeniem oka – jak orientalny szezlong. Ciężka, indyjska komoda pozwoli wyeksponować ramki na zdjęcia, figury i trofea (we współczesnych realiach – może być to modne jelenie poroże ze sklejki lub tektury lub jakaś dekoracyjna zdobycz w stylu retro “upolowana” w second-handzie). Przeszklone gablotki i półki na domową bibliotekę nawiążą do inteligenckiej atmosfery. Obrazy do salonu mogą być klasyczne – na przykład olejny obraz koń – lub kontrastowe, nowoczesne. 

Sypialnia w stylu kolonialnym 

Łóżko w sypialni w stylu kolonialnym jest jak okręt płynący na podbój nieznanych krain: centralny, największy, drewniany mebel na połaci podłogi, najlepiej z powiewającym nad nim jak żagle, białym, muślinowym baldachimem, łagodnie przełamującym optyczny ciężar hebanowej konstrukcji. Jeżeli nie baldachim, to białe, zwiewne, do ziemi – firany w oknach. Sypialnia w stylu kolonialnym charakteryzuje się zapierającą dech w piersiach prostotą.  

Gramofon vintage
Dekoracje w sypialni w stylu kolonialnym powinny być minimalistyczne i praktyczne; autor: Tyler Nix
Gięte krzesło w stylu kolonialnym i retro radio
Charakterystyczne, ponadczasowe krzesło vintage i radio w stylu retro; autor: Alex Blăjan

Kuchnia w stylu kolonialnym 

W kuchni w stylu kolonialnym więcej będzie inspiracji prymitywnych, etnicznych; z kolei w jadalni – starokontynentalnych, brytyjskich, wiktoriańskich. 

Kuchnia lub jadalnia w stylu kolonialnym może być wykończona modnymi współcześnie płytkami naśladującymi indyjskie wzory. Dodatki i akcesoria kuchenne to eklektyczny zestaw inspirowanych stylem wiktoriańskich, metalowych, miedzianych przedmiotów, oraz etnicznych naczyń i desek z prostych, naturalnych materiałów. Naczynia kuchenne niech będą gliniane, proste, o szorstkim, niedbałym wykończeniu. Małe obrazki na ścianę przedstawiające grafiki z epoki pozwolą wnieść indywidualny akcent do wnętrza. 

Krzesła w jadalni mogą być ciemne, drewniane, z prostych, wręcz prymitywnych elementów, ustawione wokół centralnego, dużego stołu o ciężkim, stabilnym blacie – meblu, który pomieści elegancką zastawę do wielodaniowego obiadu. Brytyjskim, eleganckim akcentem będą ozdoby i wykończenia z kutego metalu, takie jak tace na jedzenie czy eleganckie dzbanki na herbatę, oraz elegancki obraz na ścianę w ramie – lub cała galeria obrazów, jeżeli wielkość wnętrza na to pozwala! 

Taras i balkon w stylu kolonialnym 

Nowe lądy – to nowe przestrzenie, nieznana natura. Przebywając poza murami domu, zbliżamy się do niej już dzięki użyciu w ogrodzie czy na tarasie organicznych, lokalnych materiałów, takich jak rattan. Wiszący fotel z plecionki czy wiklinowy komplet wypoczynkowy pozwolą zatopić się w myślach w ciepły, letni wieczór. Oprzyj na nich jasne poduszki w lnianych powłoczkach, a przed słońcem schroń się pod białym parasolem. Na osłoniętym balkonie czy w zimowym ogrodzie możesz także powiesić obraz motyle lub obraz kwiaty, przywodzący na myśl zbiory okazów kompletowane przez badaczy na nowych lądach. 

Dla kogo jest styl kolonialny we wnętrzach 

Barwny obraz na ścianę ręcznie malowany inspirowany kulturą orientu
Egzotyczny obraz na ścianę do salonu w stylu kolonialnym; autor: Birmingham Museums Trust
Bambusowy stolik i dekorowany wazon na kwiaty
Lżejsze dodatki - stolik z bambusa, plecione podkładki i delikatne naczynia na taras w stylu kolonialnym; autor: Alexa Soh

Styl kolonialny to sposób dekoracji mieszkania ponadczasowy, idealny dla tych, którzy nie gonią za modą, i pragną klasycznego wykończenia, które posłuży im przez całe lata. Jest też doskonały dla kolekcjonerów oraz podróżników, którzy chcą nie tylko eksponować przedmioty przywiezione z wypraw, ale także móc we własnym domu czuć się jak w orientalnym domostwie, jakby po przekroczeniu progu czekały na nich odległe, nieznane miejsca. Styl kolonialny, ze względu na swój charakter i cechy, sprawdzi się najlepiej w dużych, jasnych, przestronnych wnętrzach; można go jednak cytować i nawiązywać także w mniej niezobowiązujący sposób na mniejszych przestrzeniach – poprzez meble, dodatki, materiały, lub w formie grafik, plakatów czy obrazów na ścianę. 

Dodaj komentarz