You are currently viewing Plakaty na ścianę – 5 stopni wtajemniczenia do magii plakatu
Plakat w ramie w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu; autor: Sylwia Pietruszka

Plakaty na ścianę – 5 stopni wtajemniczenia do magii plakatu

Spis treści 

  1. O plakacie 
  2. Rodzaje plakatów 
  3. Nowoczesne plakaty 
  4. Plakaty na ścianę 
  5. Plakaty we wnętrzu 

O plakacie 

Minimalistyczny plakat w przestrzeni publicznej
Designerski plakat w przestrzeni publicznej; autor: Q Zhang
Plakat w czarnej ramie minimalistyczny z napisem
Minimalistyczny plakat w ramie dekorujący ścianę w domu; autor: Martin Péchy

Czym jest plakat 

Plakat, czyli grafika w formie wydruku w dużym formacie – informacyjna lub dekoracyjna. Forma zapoczątkowana przez druk afiszy reklamowych, przez wieki rozwinęła się, by ostatecznie wkroczyć na salony, stwarzając nieograniczone możliwości dekoratorskie podczas urządzania wnętrz. 

Krótka historia plakatu 

Plakaty pojawiły się w połowie XIX wieku i rozpowszechniały stopniowo dzięki rozwojowi technik drukarskich. Obniżenie kosztów sprawiało, że ten wyrazisty środek przekazu można było powielać masowo i ekonomicznie. Początkowo plakaty pełniły funkcję reklamową, zapowiadały koncerty i wydarzenia teatralne, z czasem zaczęto wykorzystywać je w innych celach, między innymi propagandowych. Przez kolejne dziesięciolecia drukowanie plakatów było udoskonalane i rozwijane. 

Cechy plakatu 

Dobry plakat przyciąga uwagę! Koncentruje uwagę odbiorcy na prostym, jasnym przekazie; grafika jest ograniczona do niezbędnych, kluczowych elementów. Zwykle plakat skomponowany jest z obrazu i tekstu. Długość napisów powinna być zoptymalizowana, a czcionka czytelna. Plakat jest stosunkowo tanim i wielofunkcyjnym środkiem przekazu, którego projekt ogranicza tylko wyobraźnia, nic więc dziwnego, że zarówno graficy jak i odbiory kochają tę formę artystycznego wyrazu! 

Rodzaje plakatów 

Plakat retro - reklama Kodak
Ponadczasowy projekt plakatu reklamowego Kodak; autor: Museums Victoria
Plakat retro na ścianę w lokalu usługowym
Plakat w ramie podkreślający styl w lokalu użytkowym; autor: Katie Luka

Plakaty reklamowe 

Pierwsze plakaty miały charakter praktyczny; to od nich wzięła się główna cecha dobrego posteru, czyli przyciągnięcie wzroku klienta i zainteresowanie go produktem w ułamku sekundy. Popkultura XX wieku wzniosła sztukę plakatu reklamowego na prawdziwe wyżyny – reklamy Coca-coli czy papierosów Camel są rozpoznawalne po dziś dzień. Jeżeli nie traktujesz plakatu reklamowego jako ciekawostki albo awangardowej, kolekcjonerskiej dekoracji mieszkania, możesz zainspirować się podczas tworzenia reklamy swoich usług – na przykład plakaty na ścianę do salonu fryzjerskiego pozwolą pochwalić się portfolio i nadać lokalowi charakter artystycznego atelier. 

Plakaty polityczne i propagandowe  

Charakterystyczne, w stylu kojarzącym się z komiksowym retro, plakaty z hasłami przemawiającymi do ludzi pracy powracają w modzie na PRL i we wnętrzach inspirowanych latami 60., 70. i 80. Traktowane dzisiaj z przymrużeniem oka, nostalgicznie, humorystycznie interpretowane, zdobią ściany w aranżacjach vintage, eklektycznych i bohemian. Niektóre grafiki propagandowe, jak pochodzący z czasów I wojny światowej plakat “I want you for U.S. Army” tak mocno wpisały się w popkulturę, że powielane są nie tylko na plakatach, ale także licznych gadżetach gospodarstwa domowego, które mogą pojawić się w twojej kuchni czy łazience. 

Plakaty filmowe 

W zależności od okresu, w którym powstały oraz gatunku obrazu, plakaty filmowe różnią się stylem. Zazwyczaj jednak (poza afiszami filmów niezależnych oraz kolekcjonerskimi wydaniami) popularne plakaty filmowe opierają się na fotosie pochodzącym z filmu lub kolażu kilku ujęć. We nowoczesnej, niezobowiązującej aranżacji wnętrza plakat filmowy może podkreślić twój styl i gust – plakat Gwiezdne Wojny, plakat Pulp Fiction czy plakat Bond wprowadzą nowoczesną, energetyzującą nutę. 

Plakat I want you in U.S. Army
Plakat propagandowy I Want You in U.S. Army; autor: Library of Congress
Plakat podróżniczy
Plakat podróżniczy z parku narodowego; autor: Library of Congress

Plakaty motywacyjne 

Romantyczne plakaty grafiki na ścianę z motywacyjnymi hasłami to krzyk mody ostatnich lat. Mglisty krajobraz w tle – góry, brzeg morza lub bezkresne równiny – pozwalają przenieść się myślami w miejsca, w których wszystko wydaje się osiągalne, a nasze możliwości stają się nieograniczone. Pozytywna, zachęcająca afirmacja dopełnia całości! Rozwój osobisty, mocno wpleciony w kulturę ostatnich lat, znajduje odzwierciedlenie w dodatkach i dekoracjach wnętrz – w końcu dom to miejsce, gdzie czujemy się bezpieczni, nabieramy sił i nastawiamy się do pełnego energii działania. Plakat z cytatem wkomponuje się nie tylko we wnętrzu nowoczesnym, ale także boho, eklektycznym oraz – w minimalistycznej wersji – skandynawskim oraz japońskim. 

Plakaty imprezowe 

Plakat z koncertu ulubionego zespołu to najlepsza pamiątka dla fana! Taka dekoracja ma przede wszystkim wartość sentymentalną – ciepłe uczucia i przypływ miłych wspomnień gwarantowane. Jednak, odpowiednio oprawiona i wyeksponowana, dopracowana przez projektanta grafika, może stać się również harmonijnym elementem kompozycji wnętrza! Plakat rockowy znajdzie miejsce na przykład w industrialnym lofcie, z kolei poster z bardziej uroczystych wydarzeń, jak premiery w operze czy teatrze, może udekorować i zachwycić we wnętrzu klasycznym. Afisz ważnych dla ciebie wydarzeń, w których brałeś udział, jak na przykład wymarzony kurs jogi, zmotywuje cię i sprawi, że wnętrze zyska prywatną atmosferę. 

Plakaty podróżnicze 

Miasta, parki narodowe, szosy i górskie szlaki – grafiki podróżnicze utrzymane w nowoczesnym, graficznym, klasycznym stylu projektu plakatu są jak designerskie pocztówki z wyprawy. Uproszczone, zgeometryzowane kształty, starannie dobrana paleta kolorów i delikatny gradient barw, przemyślana, harmonijna kompozycja i zachwycające widoki – to cechy plakatów podróżniczych. Powieś je we wnętrzu minimalistycznym, boho lub skandynawskim; wybierz widokówki z miejsc, które odwiedziłeś i przywołują dobre wspomnienia, lub takie, których zobaczenie na żywo jest twoim marzeniem i planem na przyszłość! 

Nowoczesne plakaty 

Plakaty abstrakcyjne w ramach
Abstrakcyjne plakaty w ramach; autor: Dan Burton
Plakat muzyczny
Plakaty muzyczne i filmowe do pokoju nastolatki; autor: rylan krupp

Plakaty artystyczne i designerskie 

Nowoczesne plakaty w ramie mogą przedstawiać dowolny przedmiot, człowieka lub sytuację w nieoczywistym ujęciu. Designerski plakat bierze na warsztat wybrany obiekt i z pomocą sztuki projektowania obrazu upraszcza i uwydatnia atrybuty i symbolikę, będące obiektem fascynacji artysty. Na przykład minimalistyczne, czarno białe plakaty w ramie, które dzięki ograniczeniu wpływu różnorodności barw na odbiór grafiki pozwalają dostrzec i zaakcentować inne wyróżniki i rysy przedstawianego obiektu lub sceny. 

Plakaty abstrakcyjne 

Plakaty na ścianę w ramie przedstawiające zarówno geometryczne i niegeometryczne kształty, konstrukcje i cienie, które wychodzą poza klasyczne w sztuce przedstawianie natury, są awangardowym i zaskakującym elementem w aranżacji domu. Wybierając plakat abstrakcyjny, możesz albo kierować się sercem i wybrać grafikę, której kompozycja i barwy przemawiają do ciebie, a twoja interpretacja nadaje im głęboki sens, lub przeciwnie – podejść do tematu pod kątem ściśle dekoratorskim i wybrać plakat, który podkreśli styl pokoju, wydobędzie z pozostałych elementów aranżacji ukryte cechy i nada kompozycji wyraźną, jasno określoną formę. 

Fotoplakaty  

Plakaty ze zdjęcia to nowoczesny sposób na dekorację wnętrza. Czy będą to profesjonalne fotografie, których kolor i kompozycja podkreślą styl wnętrza (na przykład plakat flaming we wnętrzu glam lub plakat samochód do męskiego loftu), czy plakaty wykonane z twojej własnej fotografii, które będą zachwycać wspomnieniami i indywidualnym charakterem – fotoplakat będzie przykuwającym uwagę punktem aranżacji. Plakaty ze zdjęcia pozwalają też bawić się formą i stwarzać iluzje optyczne – na przykład duży fotoplakat z twoim ulubionym krajobrazem może upodobnić się do okna z wymarzonym widokiem. 

Barwny plakat muzyczny
Plakat w stylu kolażu; autor: Jon Tyson
Minimalistyczny czarny plakat w ramie z napisem
Minimalistyczny plakat w ramie w nowoczesnym wnętrzu; autor: James Healy

Plakaty kolaże 

Plakaty do ramy inspirowane kolażami to nowy hit ostatnich lat. Skrawki zdjęć, gazet, liter, malunków – nadają grafice wrażenie ruchu, wprowadzają do wnętrza energię, intrygują. Kolaże najlepiej pasują do wnętrz nowoczesnych i eklektycznych. Obrazy plakaty na ścianę w formie kolaży możesz wybrać spośród profesjonalnych, gotowych grafik, lub przygotować samodzielnie! Wystarczy rama 70×100, stare pocztówki, kilka czasopism i zdjęć oraz nożyczki. Taki dodatek DIY nie tylko ozdobi wnętrze, ale też będzie miał osobisty charakter. 

Plakaty rośliny 

Plakaty w ramie na ścianę przedstawiające rośliny to ponadczasowy trend, który przez dekady odzwierciedla naturą w najróżniejszych technikach i stylistyce. Dawniej – delikatne ryciny przedstawiające botanicznie odwzorowane natury, dzisiaj – graficznie uproszczone sylwetki egzotycznych liści, na przykład popularny motyw monstery. Wybierając z palety zieleni – od delikatnej, pastelowe, po mocną, nasyconą, skontrastowaną z tłem w krzykliwej barwie – możesz uzyskać różnorodne efekty, które łączy efekt bliskości z przyrodą.  

Plakaty minimalistyczne 

Wnętrze w stylu skandynawskim, japońskim, minimalistycznym – każde z nich cechuje się dekoracją składającą ze starannie dobranych, zachwycających przedmiotów w ograniczonej ilości. Plakat minimalistyczny będzie starannie zaprojektowany. Paleta kolorów – raczej ograniczona, aby nie wprowadzać chaosu, a uspokoić wnętrze i podkreślić jego harmonię – przeważają czerń i biel. Prosty napis na białym tle, artystyczne, fascynujące zdjęcie w odcieniach szarości lub grafika wykonana cienką kreską w stylu Pisacco – nowoczesne plakaty w ramie staną się “kropką nad i” w ascetycznym wnętrzu. 

Plakaty na ścianę 

Zestaw plakatów w ramie z motywem liści
Zestaw plakatów w ramie z motywem liści; autor: Alexandra Gorn
Plakat vintage retro pin up girl
Plakat do wnętrza w stylu vintage; autor: McGill Library

Plakaty we wnętrzach 

Plakaty we wnętrzach nie bez przyczyny są popularnym i uwielbianym akcentem aranżacji wnętrz. Występują w każdym stylu i technice, jakie można sobie wymarzyć, dzięki czemu zachwycają nawet najbardziej wybrednych miłośników sztuki. Tanie plakaty w ramie to częsty wybór ze względów ekonomicznych – często budżet na wykończenie mieszkania jest już dawno przekroczony, a plakat jest elementem, który nie traci na jakości kosztem niższej niż w przypadku innych dekoracji ściennych ceny. Plakaty w ramie zestawy – na przykład zestaw 3 plakatów w ramie – może stać się punktem centralnym we wnętrzu.  

Plakaty na ścianę 

Plakaty na ścianę można wybierać ściśle pod kątem jasno sprecyzowanego stylu zastosowanego w aranżacji naszego wnętrza. Dekoracyjne plakaty skandynawskie w ramie, duże plakaty w ramie w stylu prowansalskim, komplet plakatów w ramie w stylu eklektycznym – ilość wzorów jest nieograniczona. 

Czarno biały plakat
Plakat czarno biały w minimalistycznym stylu; autor: Jon Tyson
Plakat promujący wystawę
Designerski plakat; autor: Library of Congress

Plakaty w ramie 

Surowy papierowy plakat, przyklejony do ściany taśmą, to atrybut pokoju nastolatka i niezobowiązujących wnętrz boho. Gdy jednak potraktujesz go jako element dekoracyjny w starannie urządzonym wnętrzu, pragniesz zaakcentować jego obecność za pomocą odpowiedniej oprawy. Plakat w złotej ramie pasuje jako akcent do błyszczącego wnętrza glam. Plakaty w czarnej ramie wyróżniające się na białej ścianie jak nuty na partyturze wpasują się we wnętrzu minimalistycznym. Z kolei plakaty w srebrnej ramie wydobędą metalowe akcenty w lofcie. Plakaty w białej ramie, szczególnie lekko postarzonej, to styl chabby chic – do domu urządzonego po prowansalsku. Plakat w drewnianej ramie, w zależności od wykończenia, pasuje do aranżacji retro oraz klasycznych. 

Plakaty we wnętrzu 

Boho obrazy na ścianę
Plakaty w czarnej ramie inspirowane naturą; autor: Manja Vitolic

Plakaty na ścianę do salonu 

Plakaty w ramie do salonu powinny podkreślać indywidualny styl, w którym zaaranżujesz całe wnętrze. Prowansalski, nowoczesny, glamour, vintage, japoński, skandynawski – zarówno grafika, kolory, napisy, rama jak i miejsce zawieszenia lub ustawienia plakatu muszą stanowić zgraną kompozycję z pozostałymi meblami i dodatkami. Plakaty do salonu w ramie dają ci nieograniczone możliwości dekoracyjne – ogranicza cię tylko wyobraźnia. Ponieważ pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którego projekcie może się “dużo dziać”, a bogactwo eklektycznej inspiracji będzie pobudzało i inspirowało, możesz swobodnie mieszać style i gatunki grafik, aby uzyskać wyjątkowy efekt. 

Plakaty na ścianę do sypialni 

Plakat do sypialni na ścianę jest elementem aranżacji, którego wybór wymaga namysłu. W końcu każda dekoracja sypialni musi cieszyć twoje oko i być starannie dobrana, by wprowadzać nastrój relaksu i odprężenia. Plakaty w ramie do sypialni mogą przedstawiać abstrakcyjne, wyciszające, designerskie grafiki lub zmysłowe, fotograficzne akty. Duży plakat w ramie możesz powiesić nad łóżkiem – spełni nie tylko rolę dekoracyjnej grafiki, ale także optycznego przedłużenia zagłówka, nadając sypialni zapierający dech w piersiach, królewski szyk. 

Plakaty w ramie do kuchni 

Plakat w ramie w kuchni to zaskakujący element – może zupełnie odmienić wnętrze, na którego aranżację nie mamy pomysłu! Plakat w stylu vintage, nawiązujący do tematyki kulinarnej, stylizowany na prozdrowotną kampanię reklamową, wprowadzi do kuchni nutę retro. Z kolei zestaw 3 plakatów w mniejszych wymiarach, przedstawiających na przykład grafiki z sezonową żywnością lub ziołami, może pobudzać apetyt i inspirować do kulinarnych odkryć. Plakat do kuchni przybiera także często niezobowiązującą, praktyczną formę kalendarza. 

Dodaj komentarz