You are currently viewing Wnętrze w stylu retro
Wnętrze w stylu retro; autor: Lukas Bato

Wnętrze w stylu retro

Ponadczasowy, zachwycający design, strzeliste formy, odważne połączenia kolorystyczne – styl retro bezsprzecznie można nazwać nowoczesną klasyką. Zarówno miłośnicy eleganckich projektów, jak i wielbiciele sentymentalnych, rodzinnych pamiątek z powodzeniem przywracają styl retro we współczesnych wnętrzach. 

Spis treści 

  1. Wnętrza inspirowane designem lat 50., 60. i 70. 
  2. Materiały we wnętrzach retro 
  3. Kolory i wzory w mieszkaniu retro 
  4. Meble w stylu lat 60. i 70. 
  5. Dodatki i dekoracje w stylu retro 
  6. Gdzie znaleźć perełki z lat 50., 60., 70.  

Wnętrza inspirowane designem lat 50., 60. i 70. 

Retro plakat w drewnianej ramie
Stylowe wnętrze z drugiej połowy XX wieku; autor: ᴍáᴛé ᴋᴏᴠáᴄs
Plakaty w ramie we wnętrzu retro
Salon z lat 60.: lampa z PRL, turecki dywan i ręcznie malowane obrazy nowoczesne; autor: ᴍáᴛé ᴋᴏᴠáᴄs

Jakiego okresu dotyczy styl retro 

Przez styl retro określa się zazwyczaj wnętrza inspirowane aranżacjami i projektami z drugiej połowy XX wieku. Lata 50. i 60. to rozkwit nowych nurtów wzorniczych oraz możliwości produkcyjnych, które inspirowały projektantów do eksperymentowania ze świeżymi, nowatorskimi formami.  

Futurystyczna przeszłość 

Design w stylu retro charakteryzują strzeliste kształty, lekkie konstrukcje i wysmukłe linie. Meble z dawnych lat wyglądają często niczym inspirowane kształtem rakiety kosmicznej! Aerodynamiczne krawędzie cechują meble inspirowane marzeniami o nowoczesnej przyszłości. Uzupełnieniem takiego wnętrza są minimalistyczne obrazy: designerskie obrazy do salonu lub metalowe obrazy na ścianę. 

Eklektyczne połączenia 

Styl lat retro jest uniwersalny i różnokierunkowy; harmonijnie łączy się z dodatkami do wnętrz w stylu nowoczesnym, loftowym i skandynawskim. Kontrastowe zestawienia materiałów, kolorów i faktur dają szerokie możliwości aranżacyjne i inspirują do wprowadzania odważnych przeciwieństw: na przykład obraz religijny w nowoczesnym salonie. Eklektyzm w stylu vintage pozwala też na wprowadzanie do wnętrz takich nowoczesnych dodatków jak obrazy nowoczesne czy obrazy w stylu skandynawskim. 

Jakość i design 

Wysoka jakość materiałów i wykonania oraz proste wzornictwo to cechy ponadczasowego, szykownego mebla retro, który latami zachwyca mieszkańców. W stylowym wnętrzu warto postawić na minimalizm – urządzić je naprawdę funkcjonalnymi meblami wysokiej klasy, zamiast dużą ilością przedmiotów gorszej jakości. 

Materiały we wnętrzach retro 

Duży plakat w srebrnej ramie w jadalni retro
Obraz do jadalni w stylu retro: plakat w srebrnej ramie podkreśla wysmukłe, geometryczne nóżki mebli; autor: Nathan Oakley
Meble w stylu lat 60.
Naturalne drewno z wyraźnym rysunkiem słojów to charakterystyczny materiał w meblach retro; autor: Jacalyn Beales

Drewno i okleiny 

Designerskie meble wysokiej klasy w stylu retro wykonywane są z drewna lub z tworzyw drewnopochodnych, oklejanych naturalną okleiną. Wykorzystuje się zazwyczaj drewno o nasyconych, przydymionych odcieniach. W cenie – szczególnie w przypadku oklein i fornirów – jest dekoracyjny rysunek drewna, czyli organiczne abstrakcyjne plamy i kształty w różnych formach. 

Materiały drewnopochodne 

Aby obniżyć koszty produkcji i zwiększyć dostępność mebli, szczególnie tych o większych gabarytach, charakterystycznych dla PRL – szaf i meblościanek – stosuje się materiały drewnopochodne, takie jak płyta wiórowa czy sklejka. Pierwsza w stylowych designerskich meblach jest zazwyczaj traktowana jako element konstrukcyjny i osłaniana. Natomiast piętrowy, pasiasty wzór na brzegu sklejki, wynikający z warstwowości płyty, jest wykorzystywany jako indywidualna dekoracja. 

Wykończenie na błysk 

Charakterystyczną cechą większych powierzchni w meblach w stylu lat 60. jest błyszcząca, politurowana powierzchnia, podkreślająca fantazyjne wzory oklein drewnianych. Blat rozkładanego stołu, skrzydła szafy wolnostojącej – znamienna połyskliwość tafli nadaje meblom elegancji i szyku. 

Tworzywa sztuczne 

Boom na wykorzystywanie tworzyw sztucznych dał o sobie znać w designie końca XX wieku. Gięte tafle z barwnych i półprzezroczystych tworzyw sztucznych, z daleka przywodzących na myśl szkło witrażowe, były wykorzystywane do konstruowania mebli i dodatków we wnętrzach. Ten trend pojawia się również we współczesnych projektach mebli! 

Tkaniny, obicia, tapicerki 

Meble i dodatki w stylu lat 60. i 70. można rozpoznać po niezwykłych, maksymalistycznych obiciach! Aksamit, welur, plusz, poliester – ten styl zapewnia cały wachlarz materiałów. Czy to zasłony, poduszki czy obicia kanap i foteli – tkaniny w stylu retro charakteryzują się atrakcyjną teksturą, intrygującymi kolorami i odważnymi wzorami. 

Kolory i wzory w mieszkaniu retro 

Meble i dodatki w stylu PRL
Desenie i odważne zestawienia kolorystyczne; autor: Malik Shibly
Meble wykończone na połysk w stylu lat 60
Meble do jadalni na wysoki połysk; autor: Ryan Riggins

Żywe barwy 

Mieszkanie w stylu retro cechują żywe kolory: pomarańcze i oranże, fiolety, czerwienie, róże, odcienie limonki i turkus, zielenie, żółcie. Odcienie barw są intensywne i mocne. Pojawiają się na tkaninach obiciowych mebli, zasłonach, dodatkach. Przykłady? Obrazy do salonu z czerwienią, trawiastozielone talerze, jaskrawa farba na jednej ze ścian. 

Głębokie odcienie 

Oprócz jaskrawych odcieni, dla stylu retro charakterystyczne są także głębokie, stonowane, pastelowe barwy. Uspokajają wnętrze, nadają mu klasy i charakteru. Pojawiają się na dużych powierzchniach – na ścianach, obiciach kanap, zasłonach, ale także na dodatkach, jakich jak obrazy abstrakcyjne na ścianę, matowo wykończone naczynia i dodatki do wnętrz w stylu retro. Barwa oliwki, ochry, przydymionej czerwieni nadadzą aranżacji ciepła i przytulności. 

Geometryczne wzory i iluzje 

Wzornictwo lat 60. to nie tylko odważne barwy, ale też motywy: duże geometryczne wzory w żywych kolorach, hipnotyczne desenie dające wrażenie ruchu, dynamiczne kształty – takie dekoracje, powielane w szczególności na tkaninach i tekstyliach, sprawiają, że wnętrze nabiera energii! Dynamiczne kompozycje, nowoczesne obrazy na ścianę 3d – wybieraj dekoracje z kwadratów, owali, spirali i kół. 

Desenie i groszki 

Poza dużymi, geometrycznymi wzorami, stylistyka lat 60. zachwyca również dekoracjami subtelniejszymi, ale równie wyrazistymi. Groszki, zwierzęce wzory, zgeometryzowane motywy roślinne i zwierzęce, motywy krzyżyków, listków czy łezek – pojawiają się na dodatkach i tekstyliach w stylu retro. Wybieraj więc – obrazy z kwiatami nowoczesne, wzorzyste tkaniny i tapety! 

Oryginalne zestawienia 

Styl retro wyróżnia się spośród innych fasonów w aranżacji dzięki odważnym i oryginalnym zestawieniom kolorystycznym. Czerwień z błękitem na tle równoważących szarości, zielenie i żółcie uspokojone przez beż i naturalne drewno – gra odcieniami i formami przedmiotów pozwala na kolorystyczne szaleństwo z zachowaniem harmonii i klasy. 

Meble w stylu lat 60. i 70. 

Duży minimalistyczny obraz w czarnej ramie do salonu
Minimalizm, elegancja i wysmukłe formy; autor: Thanos Pal
Obraz w drewnianej ramie we wnętrzu retro
Praktyczne meble wielkogabarytowe na wysoki połysk i tapicerowane wzorzystą tkaniną opicia; autor: rawkkim

Nowe formy 

Meble zaczęły nabierać wyciągniętych, futurystycznych form. Proste kształty i funkcjonalność, brak zbędnych ozdób i dekoracji to cechy charakterystyczne foteli, komód, rozkładanych stołów. Geometryczne, proste linie i regularne profile, optycznie unoszące meble nad ziemią, odróżniają projekty drugiej połowy XX wieku od przedmiotów z poprzednich epok. 

Delikatne nóżki 

Charakterystyczne, nadające zgrabności, zwężające się ku dołowi nóżki to symbol rozpoznawczy mebli retro. Niektórym kojarzą się z podstawą rakiety kosmicznej – i coś w tym jest! Fotele i komody na cienkich nóżkach zachwycają optyczną lekkością.  

Masywniejsze formy i geometria 

W salonie inspirowanym retro może znaleźć się kredens z epoki. Na przeszklonych półkach, zamiast – lub oprócz! – tradycyjnej, eleganckiej zastawy i znanych z PRL porcelanowych bibelotów, można wyeksponować staranną selekcję dekoracji, na przykład oprawiony w ramy zestaw grafik lub zdjęć. Znamienna meblościanka spełni zaskakująco praktyczną rolę w niewielkich wnętrzach, ponownie służąc do dzielenia przestrzeni, tym razem w stylu retro! Długa, skrzyniowa komoda na zwężanych nóżkach, z przesuwanymi drzwiczkami, może współcześnie posłużyć jako szafka pod RTV. 

Obłe kształty 

Obłe formy, szczególnie z giętego drewna lub z tworzyw sztucznych, kształtują w meblach retro oparcia foteli i krzeseł, dekoracyjne nóżki i akcesoria. Opływowe linie przełamują ostrą geometrię prostych krawędzi i nadają aranżacji wdzięku oraz zgrabności. Można powielić je w dekoracji, na przykład na linearnych grafikach minimalistycznych, dzięki czemu koncepcja nabierze spójności. 

Eleganckie obicia 

Grające główną rolę, wzorzyste obicia, ekstrawaganckie tkaniny i faktury – fotele, kanapy i krzesła tapicerowane w stylu retro zwracają uwagę tekstylnym wykończeniem. Nie ma w nich miejsca na nudę! 

Okleina na wysoki połysk 

Wykończenie na wysoki połysk z wyraźnym, dekoracyjnym rysunkiem słojów okleiny jest jednym ze znaków rozpoznawczych mebli retro. Faktura na wysoki połysk jest najlepiej uwydatniona na dużych powierzchniach, takich jak skrzydła szaf czy kredensów. Błyszczące elementy można także zastosować w detalach, na przykład wybierając na ścianę plakaty w srebrnej ramie lub połyskujące obrazy metalowe. 

Dodatki i dekoracje w stylu retro 

Plakat w stylu lat 60
Stylowy plakat w stylu retro z lat 60.; autor: Library of Congress
Plakat w ramie i obraz abstrakcyjny w salonie retro
Obraz w czarnej ramie i obraz abstrakcyjny do salonu retro; autor: shche_ team

Plakaty i obrazy 

Design posterów z czasów PRL ponownie inspiruje. Pastelowe, przydymione barwy, znamienny styl graficzny, sentymentalne motywy – reprodukcje oryginalnych plakatów oraz współczesne interpretacje stylu wkroczyły na salony. Do wnętrza retro pasują plakaty w ramie, minimalistyczne obrazy, grafiki do salonu. Do futurystycznych projektów mebli pasują również obrazy ręcznie malowane: duże obrazy na płótnie, na przykład obrazy abstrakcyjne do salonu. 

Lampy i abażury 

Klosze przypominające rozwijające się pąki kwiatów lub pancerzyki owadów, abażury z plecionek, oprawy lamp z kolorowego szkła i industrialne, z metalu. Biurowe lampy w stylu lat 60., o stalowej konstrukcji, stylizowane są na kreślarskie. W delikatniejszym stylu są abażury z plecionek oraz tekstylne, z charakterystycznymi dla PRL frędzelkami. 

Ceramika i naczynia 

Wyroby z zakładów w Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Wałbrzychu czy Włocławku są znowu w modzie! Ceramika, fajans i porcelana w oryginalnych kompletach lub eklektycznych, pomieszanych zestawach zachwycają zarówno jako zabytkowa dekoracja, jak i przedmioty użytkowe. Codzienną zastawę kuchenną we wnętrzu inspirowanym latami 60. znajdziesz natomiast na strychu domu rodzinnego lub w babcinej kuchni: charakterystyczne szklanki w koszyczkach, matowo wykończone naczynia, ceramika jak z barów mlecznych. 

Retro akcesoria 

Do wnętrza w stylu retro pasują klimatyczne dodatki z epoki! Stare zegary, płyty winylowe, plakaty w ramach czy porcelanowe figurki z epoki mogą zostać wyeksponowane jako element wyłącznie dekoracyjny, lub przeciwnie – użytkowy! Skórzane walizki na przykład mogą spełniać funkcję podręcznych schowków. 

Grafiki z epoki 

Propagandowe tabliczki kojarzone z PRL wracają do wnętrz retro jako element humorystyczny. Taka grafika na ścianę czy zestaw obrazków pasują również do wnętrz w stylu loftu oraz do industrialnych kuchni! Wybierz obrazy metalowe, jeżeli cenisz kolor, wyrazistą kreskę i ironiczne komentarze! 

Plakaty filmowe i teatralne 

Polskie plakaty filmowe i teatralne z drugiej połowy XX wieku to prawdziwe dzieła sztuki. Jeżeli zdecydujesz się na wyeksponowanie ich w swoim wnętrzu, koniecznie wybierz plakaty w ramie – dzięki temu zaakcentujesz je we wnętrzu. Plakat w czarnej ramie, plakat w srebrnej ramie lub plakat w złotej ramie to elegancka i stylowa dekoracja we wnętrzu retro. 

Gdzie znaleźć perełki z lat 50., 60., 70. 

Plakat w srebrnej ramie i metalowe tabliczki na ścianę
Plakat w srebrnej ramie i obrazy metalowe Coca Cola i Jack Daniels na ścianie baru; autor: Markus Spiske
Obrazy abstrakcyjne do salonu w stylu retro
Geometryczne obrazy abstrakcyjne w stylu retro można znaleźć w galerii obrazów; autor: Markus Spiske

Rodzinne skarby 

Piwnice czy strychy rodziców i dziadków są warte przeszukania, gdy urządzasz wnętrze w stylu retro! Zapomniane meble z czasów PRL, często w dobrym stanie będą nie tylko cieszącym oko wyposażeniem wnętrza, ale też sentymentalną pamiątką, o której możesz z dumą opowiadać gościom! 

Pchle targi 

Targi staroci to prawdziwy raj dla poszukiwaczy mebli i dodatków retro! Wprawne oko wyłowi spośród całego lasu mniej i bardziej atrakcyjnych przedmiotów te, które doskonale wpasują się do wnętrza w stylu lat 50., 60. i 70. Znajdziesz tam nie tylko meble, ale też dekoracje takie jak obrazy na ścianę w stylu retro. 

Sklepy i aukcje internetowe 

Na aukcjach internetowych oraz w antykwariatach online można znaleźć prawdziwe skarby retro! Od wyciągniętych z piwnicy mebli z potencjałem do renowacji za bezcen, po odnowione i lśniące nowym blaskiem, ale też znacznie wyżej wycenione antyki. W internecie znajdziemy również klimatyczne obrazy na sprzedaż w galeriach malarstwa oraz dekoracje, które będą wisienką na torcie w aranżacji retro.  

Dodaj komentarz