Kamienne wiejskie domki, urządzone w rustykalnym stylu, wypełnione jasnymi meblami, inspirują do urządzania przytulnych wnętrz na całym świecie w stylu prowansalskim. Jeżeli codziennie marzysz o spokojnych, francuskich wakacjach w winnicy – przeczytaj, jak wprowadzić styl prowansalski w swoim domu.
Spis treści
- Skąd pochodzi styl prowansalski i jak powstał
- Prowansalskie inspiracje
- Czemu kochamy styl prowansalski
- Materiały, kolory i kształty w stylu prowansalskim
- Jak inspirować się stylem prowansalskim w swoim domu
- Dodatki i motywy w stylu prowansalskim
- Grafiki, plakaty i obrazy w stylu prowansalskim
- Postarzone – jak nowe przedmioty mogą zyskać dawny czar
1. Skąd pochodzi styl prowansalski i jak powstał
Domki na południu
Prowansja to region położony w południowo-wschodniej Francji. Słoneczny obszar rozciąga się między dolnym biegiem rzeki Rodan a Morzem Śródziemnym i Alpami. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane: nizinne i płaskie na zachodzie krainy oraz skaliste, bardziej surowe na jej wschodzie. Prowansję cechuje śródziemnomorski, łagodny klimat i długie, słoneczne, upalne lato. W tej aurze wzrasta lawenda, której bezkresne, fioletowe połacie pól stały się wizytówką i najbardziej rozpoznawalnym widokiem z Prowansji.
Cottage house
Pomiędzy lawendowymi polami Prowansji rozrzucone są wiejskie posiadłości, których głównym surowcem budowlanym są wszechobecne, jasne skały. To właśnie tradycyjne, ponadczasowe wykończenie tych siedlisk inspiruje wnętrza w stylu prowansalskim na całym świecie. Domy wyposażone są jak ze snu – w jasne, drewniane, przyjemne meble, naturalne tkaniny. Roztaczają urok wiejskiego, domowego ciepła i sielski klimat.
Bezpretensjonalne wnętrza
Najbardziej rozpoznawalne przymioty stylu prowansalskiego to prostota, wygoda, naturalność. Przytulne wrażenie i pogodne barwy to także jego cechy charakterystyczne. Dom ma wyglądać jak letniskowe lokum, kojarzyć się ze spokojem, beztroską, bliskością natury. Styl prowansalski jest rustykalny, przenosi nas w czasie na francuską prowincję.
2. Prowansalskie inspiracje
Kamienne domki
Skaliste tereny i prowansalskie kamieniołomy są źródłem tradycyjnego surowca budowlanego, z którego powstawały charakterystyczne, idyllicznie wyglądające domki. Kamienie, wyblakłe od letniego słońca, w piaskowych, pastelowych, białych i szarych barwach, dają ochłodę w upalne dni. Aby cytować we wnętrzach w stylu prowansalskim odczucia przywoływane przez kamienne schronienia, wprowadzamy minerały do wnętrz: kamienne naczynia, wykończenia ścian – na przykład w formie paneli – kamienne umywalki i parapety.
Zielne aromaty
Intensywny, aromatyczny zapach ziół jest dowodem na to, że styl prowansalski angażuje wszystkie zmysły. Rozmaryn, tymianek, bazylia, szałwia… We wnętrzu w tej konwencji koniecznie muszą się znaleźć! Najlepiej – w doniczkach na parapecie, Twoim prywatnym, małym ogródku, który możesz z łatwością założyć nawet przy braku ręki do roślin i mieszkając w małym mieszkanku. Wprowadzi do Twojej kuchni cechy warzywnika prosto z południowego wybrzeża, poprawi nastrój i pozwoli urozmaicić ulubione dania. Dzięki prowansalskim przyprawom odmienisz nie tylko wnętrze, ale i talerze!
Upalne lato
Letnie słońce wypala barwy, łuszczy farbę, rozjaśnia ściany. Prowansalska pogoda odbija się w charakterze wnętrz: meble są jasne, emalia poprzecierana. Rządzą białe i beżowe, lekkie firany, osłaniające domowników przed południowymi promieniami. Koniecznie zawieś je na oknach je w swoim domu w stylu prowansalskim!
Lawendowe pola
Delikatny, liliowy fiolet to pierwszy kolor w prowansalskiej palecie bieli, beżów i szarości. Łany lawendowych łąk mogą zafalować w Twoim wnętrzu na przykład na tkaninach – pościelach, narzutach, poduszkach. Suszoną lawendę umieść w szafie z ubraniami lub butami – zapewni piękny zapach i rozjaśni Twoje myśli przy każdym otwarciu szafy. Kwiatowe, drobne wzorki mogą również pojawiać się na tkaninach, obiciach oraz na naczyniach.
3. Czemu kochamy styl prowansalski
Wspomnienie wakacji
Styl prowansalski czaruje swoim niewinnym wdziękiem i obietnicą wypoczynku bez zmartwień. Kochamy go, bo pozwala nam na co dzień poczuć namiastkę słonecznych, rajskich wakacji. Wystarczy zapaść się w miękkiej, obitej naturalną tkaniną kanapie i rozejrzeć po wnętrzu niczym XIX wiecznego snu – przypływ ciepłych emocji gwarantowany.
Dom jak u babci
W stylu prowansalskim pociąga nas także sentyment do nurtu retro, przywiązanie do charakternych mebli po poprzednich pokoleniach, w końcu – poczucie, że jesteśmy w starym, babcinym domu, którego każdy stylowo zaaranżowany kąt kryje przyjemne wspomnienia. W domu prowansalskim czujemy się bezpiecznie i komfortowo.
4. Materiały, kolory i kształty w stylu prowansalskim
Materiały
Prowansalska estetyka, wywodząca się z domów ludzi żyjących blisko natury, stawia na organiczne surowce i tkaniny. Wśród mebli, podłóg i ram okiennych króluje naturalne drewno. Wiodące prym tkaniny to przewiewne i chroniące przed przegrzaniem, jasne lny i bawełny, obrazy na płótnie. Naczynia prowansalskie są ceramiczne lub gliniane, wypalane w piecu. Kosze na zbiory wyplecione są z wikliny lub drutu. Suszone zioła uwalniają aromat w kamiennym moździerzu. Drewniane obrazy na ścianę są zwieńczeniem aranżacji.
Kolory
Paleta barw jest harmonijna, wyciszająca – biel słońca, beż piasku, szarość kamienia, jasne przetarcia na kredowych meblach. Obrazy do sypialni w białej ramie to pierwszy krok do wprowadzenia stylu prowansalskiego! Wyłamujące się kolory są nieliczne i również przytłumione: wysuszona zieleń ziół, wypłowiały fiolet lawendy i poszarzałe, gołębie błękity. Czasem w prowansalskim wnętrzu trafia się ciemniejszy akcent obowiązkowo naturalnego materiału – w postaci metalu lub kamienia, lub też na grafice zdobiącej ścianę. Jeżeli chcesz przełamać pastele, wybierz na przykład kontrastowy czarny obrazek w swoim stylu!
Kształty
Meble i przedmioty w stylu prowansalskim mają kształty łagodne, obłe, czasem nierówne. Nóżki mebli mogą być zarówno proste, jak i toczone w kolumny; szyby w witrynach okalane są falistą drewnianą ramą i poprzecinane szprosami. Czasem meble mogą sprawiać wrażenie niewyważonych – w końcu służą od lat i są naznaczone zębem czasu! W rzeczywistości są jednak stabilne, zwykle z grubych desek, a lekkości nadają im pofałdowane kontury.
5. Jak inspirować się stylem prowansalskim w swoim domu
Własny domek
Budujesz własny dom i wiesz, że chcesz wykończyć go w stylu prowansalskim? Masz pole do popisu! Zacznij od drewnianych okien – nie mogą być zbyt duże i nowoczesne, ponieważ w starych, wiejskich domach ze względów konstrukcyjnych i grzewczych stosowano otwory okienne niewielkie, o wielopodziałowych taflach szklanych. Jeżeli budujesz własny dom i masz możliwość zastosowania autentycznego, prowansalskiego wykończenia, możesz w przedpokoju lub łazience wykorzystać do ułożenia podłogi naturalne, ciężkie i mniej regularne kamienie. W pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia możesz położyć oryginalne deski lub klepki vintage pochodzące z rozbiórki – poluj na nie na aukcjach internetowych!
Prowansalska oaza
Mieszkanie w stylu prowansalskim może być jak tajemniczy ogród – zupełnie niespodziewany, inny świat ukryty za drzwiami w zwyczajnym budynku. Przekraczając próg, przeniesiesz się do wiejskiego, ukrytego między słonecznymi wzgórzami wnętrza, wypełnionego jasnymi, postarzanymi meblami, wykończonego naturalnymi – czasem trochę szorstkimi tkaninami, osłoniętego od świata zewnętrznego białymi, delikatnymi firanami. W mieszkaniu w stylu prowansalskim postaw na naturalne, drewniane, postarzane deski i przypominające kamień płytki. Obecnie na rynku wybór takich materiałów jest praktycznie nieograniczony.
Inspiracja
Nie musisz odtwarzać stylu jeden do jednego! Tak naprawdę, wystarczy kilka szczegółów lub jeden charakterystyczny mebel, alby zaakcentować prowansalski look. Drewniana, bielona komoda na ceramiczne naczynia, motyw lawendy na dekoracyjnych poduszkach, obraz przedstawiający pejzaż z francuską winnicą – takie elementy będą jak pamiątki z podróży, wprowadzające powiew letniej bryzy.
6. Dodatki i motywy w stylu prowansalskim
Kute łóżko
Wśród drewnianych mebli wyróżnia się jedyne i niepowtarzalne – wymarzone przez każdą, małą i dużą, romantyczkę, łóżko z żelaznych, giętych elementów. Wisienką na torcie w eksponowaniu tego mebla we wnętrzu w stylu prowansalskim będzie zwiewny baldachim lub jasne, puchate poduszki. Metal może być pomalowany na jasny kolor lub zostać dodatkowo zaakcentowany ciemną – grafitowo szarą lub czarną barwą.
Naczynia
Sobotni obiad podawany w malowanej, porcelanowej zastawie, wyeksponowanej na co dzień w witrynie. Kwiaty stojące w surowym, chropowatym, glinianym wazonie – prosto z ogrodu. Owoce ułożone w kamionkowej misie. W stylu prowansalskim możemy mieszać i miksować różne struktury i typy naczyń.
Lustra
Optycznie powiększają przestrzeń, jednocześnie ułatwiają jej rozjaśnienie i uzyskanie efektu słonecznego, prowansalskiego wnętrza. Rama lustra to także kolejny element wystroju, który możemy dobrać tak, by trzymał prowansalski fason. Zawieśmy lub postawmy w domu lustro w ramie drewnianej, postarzanej, rzeźbionej, lub w misternie giętej – metalowej.
Tkaniny
Len, bawełna, juta, wełna – wyobraź sobie tkaniny, które mogły znaleźć się w wiejskiej posiadłości. W stu procentach naturalne, oddychające, możliwe, że pochodzące z regionalnej produkcji. We współczesnym wydaniu miękkie tkaniny obiciowe lub na pościel w stylistyce prowansalskiej mogą być ozdobione drobnymi wzorkami w jasnych kolorach.
Sztuka
Klasyczne wnętrze prowansalskie będzie ozdobione grafikami, motywami i dekoracjami rustykalnymi: motywy ogrodnicze, zwierzęta hodowlane, kwiaty, owady, krajobrazy, domowe wypieki. Wnętrze z nutą eleganckiego glamour może postawić na obrazy inspirowane portretami przodków lub scenami rodzajowymi z wydarzeń na łonie natury. Nowoczesna rzeźba w domu o prowansalskiej estetyce będzie naturalna, gliniana, szorstka, pełna struktury i ruchu.
Wiklina
Wyroby wiklinowe kilka sezonów temu odeszły do lamusa, teraz zaś wracają w wielu wnętrzach, również tych inspirowanych południem Francji. Tym razem wyplatane kosze, krzesła i dekoracje mogą nabrać rustykalnego stylu dzięki odświeżeniu ich jasną farbą. I wyeksponowaniu na przykład poprzez ułożenie dekoracyjnych poduszek na fotelu lub letnich owoców w wiklinowej misie. Taki zabieg pozwoli przykuć wzrok i wprowadzić drobne akcenty kolorystyczne.
Prosto z ogrodu
Konewki, doniczki, narzędzia ogrodnicze – to must have w prowansalskiej rezydencji. Aby oddać wiejski klimat, możesz wybrać takie w stylu retro – metalowe lub emaliowane. Używaj ich do opieki nad roślinami lub traktuj jako stylowe rekwizyty!
7. Grafiki, plakaty i obrazy w stylu prowansalskim
Botaniczne ryciny
Grafiki i obrazy w stylu prowansalskim inspirują się bliskością natury. Owady – na przykład pająki, żuki, koniki polne. Rośliny to kwiaty, wiosenne pąki, delikatne gałązki. Wśród zwierząt znajdą się zarówno znane nam, domowe i gospodarskie, jak i egzotyczne i ptasie motywy, wszystkie jakby żywcem wyjęte z dawnych biologicznych rycin. Obraz z ważką spodoba się miłośnikom symboli. Obrazy z żurawiami polubią wielbiciele ornitologii. Na hasło motyl – obrazy prosto z upalnego kwietnego ogrodu same pojawiają się przed oczami!
Prowansja za oknem
Malarskie krajobrazy nieodmiennie przedstawiają widok, jaki zobaczylibyśmy, wyglądając za okno na wybrzeżu Prowansji. Delikatne akwarele do salonu czy chmury – obrazy będą wprowadzać odpowiedni, francuski nastrój.
Białe konie
Konie rasy Camargue żyją w półdzikich stadach w regionie, od którego nazwy pochodzi ich miano. Charakteryzują się białą maścią. Łatwo wyobrazić sobie stado siwych zjaw, poruszających się niespiesznie przez prowansalskie łąki. Ten romantyczny, mistyczny obraz jest jedną z wizytówek regionu. Powielenie go we wnętrzu prowansalskim w postaci obrazu lub plakatu da niezwykły efekt. Konie w malarstwie to murowany zachwyt!
Aranżacja
Obrazki na ścianę możesz wieszać w różnych ustawieniach – na przykład postawić na duży obraz do salonu lub obraz do sypialni. Inną wersją jest postawienie na motyw “galeria obrazów” – wystarczy zgrupować ze sobą małe obrazki na ścianę, zawieszone w efektownej konfiguracji.
8. Postarzone – jak nowe przedmioty mogą zyskać dawny czar
Jak ze strychu
Stare, zapomniane dawno meble mogą zyskać drugie życie, przystosowane do aranżacji w nurcie prowansalskim. Wystarczy oszlifowanie, pomalowanie i przetarcie na krawędziach, by odsłonić surowe drewno i uzyskać efekt nadgryzienia zębem czasu.
Styl vintage
Nie tylko dekoracje, ale także przedmioty codziennego użytku dostępne są powszechnie w stylistyce retro – dopasowuj podkładki, sztućce, pojemniki, wieszaki i inne drobiazgi do swojego domu rodem ze słonecznej Prowansji. Nawet obraz z zegarem – oczywiście z ubiegłego wieku – może dać odpowiedni efekt!
Zrób to sam
Nie bój się samodzielnie postarzać przedmiotów. Czas nigdy nie zmienia ich od szablonu! Pomyłki tylko dodadzą im uroku. Wypróbuj techniki decoupage, czyli nanoszenie grafik z cienkich serwetek lub pergaminu na przedmioty z różnych materiałów, najczęściej drewnianych. Możesz w ten sposób ozdobić kwiatowym wzorem drewniane szkatułki czy szuflady komody. Obraz z kwiatów, na przykład ususzonych i włożonych za ramkę, również zachwyci w prowansalskim wnętrzu! Z łatwością znajdziesz wiele instrukcji i multum pomysłów na wyrażenie swojej twórczości we wnętrzu w prowansalskim stylu!