Nie tylko chroni płótno i pozwala wyeksponować je w wybranym miejscu – rama na obraz pełni także rolę metaforycznego okna, a grafika, plakat lub obraz umieszczone w jej granicach przyjmują rolę widoku, podziwianego przez obserwatora. Obrazy w ramie przykuwają wzrok we wnętrzu, a styl, kolor i materiał oprawy pozwalają podkreślić motyw przewodni aranżacji.
Spis treści
- Obrazy w ramie w barokowym stylu
- Obrazy w ramie w stylu rustykalnym
- Obrazy w ramie nowoczesnej
- Obrazy w ramie metalowej
Obrazy w ramie w barokowym stylu
Koncept strojnych ram
Bogato zdobione, pełne ornamentów ramy na obrazy stanowią arcydzieła same w sobie. Najbardziej dekoracyjne ramy do obrazów na wymiar są rzeźbione w liczne, trójwymiarowe żłobienia, a także wzory roślinne i motywy wstęgowe. Obrazy w ramie przypominającej wyjątkową, błyszczącą od pozłoceń płaskorzeźbę, wprowadzają królewski klimat i stanowią klasyczną, ponadczasową dekorację.
Cechy rzeźbionych ram
Obrazy w ramie w barokowym stylu zachwycają od setek lat. Wystarczy spojrzeć na obraz ręcznie malowany w drewnianej, rzeźbionej, pozłacanej ramie, aby poczuć pałacowy nastrój! Rama do obrazu na wymiar może być także skromniejsza, lecz równie elegancka – szeroka, udekorowana symetrycznymi rowkami i fazowaniami pozwoli podkreślić klasyczne piękno obrazu.
Do jakich grafik pasuje zdobiona rama
Wyróżniające się bogato zdobioną stolarką ramy do obrazów były wykonywane w celu oprawienia ręcznie malowanych dzieł sztuki. Staromodna, rzeźbiona rama będzie dobrym wyborem, jeżeli szukasz na przykład:
- obrazów ręcznie malowanych do eleganckiego salonu,
- w lżejszej konwencji, ale i z prostszą ramą – obrazów akwarelowych.
Obrazy w dekoracyjnej ramie mogą również stanowić oprawę dla reprodukcji klasycznych dzieł – dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by w Twoim gabinecie zawisła “Mona Lisa”, “Wenus” Botticellego lub “Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera!
Do jakich wnętrz pasuje rzeźbiona rama
Obrazy w ramie pełnej przepychu, barokowej lub klasycystycznej, mogą uzupełnić współczesne wnętrza:
- wysokie, przestronne, postindustrialne lofty, gdzie będą stanowiły awangardowy kontrast dla przemysłowej stylistyki i wykończenia,
- wnętrza minimalistyczne – w których taki obraz będzie grał rolę zabytkowego arcydzieła wyeksponowanego w nowoczesnym muzeum,
- wnętrza eklektyczne, pełne perełek vintage, skarbów z antykwariatów i pchlich targów.
W jakiej kompozycji użyć dekoracyjnej ramy
Im bardziej zdobiona rama, tym mniej obrazów powinno znaleźć się w kompozycji – tak, aby nie przytłoczyć współczesnego wnętrza:
- jeżeli wybierasz ramy prostsze, klasyczne, eleganckie, możesz w swoim wnętrzu stworzyć własną galerię obrazów – obrazy w ramach do salonu lub obrazy w ramach w korytarzu wprowadzą do Twojego domu atmosferę jak z muzeum sztuki,
- obrazy na płótnie w ramie inspirowanej bogatym rokoko lub barokiem lepiej wyglądają jako pojedyncza, awangardowa dekoracja, grająca główną rolę we wnętrzu – na przykład jako obrazy w ramie nad łóżko lub obrazy w ramie nad kanapę.
Obrazy w ramie w stylu rustykalnym
Koncept postarzanych ram
Obrazy w ramie w stylu rustykalnym nadają grafikom charakteru vintage – staromodnego, lecz historycznie bliższego nam niż bogato zdobione ramy klasycystyczne, renesansowe, barokowe i rokokowe. Różnicę widać między innymi w mniejszej ilości zdobień i większej prostocie, dzięki którym obrazy w ramach postarzanych zyskują uniwersalność i pasują do popularnych wnętrz.
Cechy postarzanych ram na obrazy
Ramki na obrazy w rustykalnym stylu są wykonane z drewna, zdobione przez proste, równoległe do krawędzi fazowania. Są to ramy drewniane w naturalnej barwie lub też ramy uszlachetnione poprzez użycie podkreślającej rysunek drewna bejcy. Obrazy w ramie w stylu shabby chic są malowane kilkoma warstwami farby, a następnie przecierane, w celu nadania dekoracji cech przedmiotu nadgryzionego zębem czasu.
Do jakich grafik pasuje rustykalna rama
Obrazy w ramie w postarzanym stylu vintage pasują do klimatycznych obrazków z ubiegłych dziesięcioleci. Obrazy owady, obrazy kwiaty, obrazy zwierzęta, plakaty w stylu naukowych ilustracji i rycin – przepięknie prezentują się w postarzanych ramach retro. Podobnie jest w przypadku reprodukcji znanych obrazów – rama drewniana postarzana podkreśli ich styl i klasę.
Do jakich wnętrz pasuje obraz w postarzanej ramie
Obrazy w ramie klasycznej, postarzanej lub shabby chic pasują do współczesnych wnętrz:
- w stylu prowansalskim, inspirowanych wystrojem rustykalnej willi na południu Francji, ukrytej wśród pól lawendy. W takim domu pięknie wyglądają obrazy w ramach przedstawiające naturę – plakaty zioła, grafiki owady, obrazy ręcznie malowane krajobrazy,
- w stylu vintage, inspirowanych XIX i XX wiekiem – takich, w których rolę szafki nocnej pełni stos starych, babcinych walizek, a na drewnianym biurku znalezionym na targu staroci stoi zabytkowy globus. We wnętrzu o takim motywie przewodnim obrazy w ramach postarzanych mogą pojawić się na przykład jako plakaty mapy lub retro fotografie czarno białe na ścianę,
- w stylu boho, gdzie obrazy w postarzanych ramach podkreślą lekkość aranżacji w duchu hippisowskiej beztroski. Obrazy kwiaty o barwnych płatkach, oprawione w postarzaną ramę drewnianą, nawiążą do nostalgicznego klimatu wianków we włosach. Możesz stworzyć radosną, szaloną kompozycję obrazów na ścianie – wybrać cały bukiet kwiatów i zawiesić liczne ramki w motylej chmarze nad kanapą lub nad łóżkiem.
W jakiej kompozycji użyć postarzanych dekoracji ściennych
Obrazy w ramie postarzanej przepięknie wyglądają jako zestawy! Dobrze dobrany zbiór obrazów w drewnianych ramach w stylu vintage będzie przypominał kolekcję grafik na ścianie w starej bibliotece, zabytkowej pracowni lub gabinecie. Zestaw obrazów kwiaty lub tryptyk obrazów japońskich wprowadzi dawny, historyczny klimat do Twojego wnętrza.
Obrazy w ramie nowoczesnej
Koncept nowoczesnych ram
Im bardziej posuwamy się na osi czasu, tym ramy na obrazy stają się węższe, prostsze, minimalistyczne. Nie jest to podyktowane jedynie ideą nowoczesnego designu – łatwe do powielenia, tanie i szybkie w wykonaniu ramki na zdjęcia zaspokajają potrzeby społeczeństwa konsumpcyjnego. Proste ramy na obrazy pasują do współczesnych wnętrz – skandynawskich, ciepłych, o niewielkich powierzchniach.
Cechy nowoczesnych ram
Nowoczesna, prosta rama do obrazu ma grubość zazwyczaj nie większą niż centymetr lub dwa. Obrazy w takiej ramie są więc zaledwie obwiedzione konturem, linią, która zaznacza ich obecność i tworzy podstawową oprawę. Rzeczone ramy na obrazy mogą być wykonane z drewna lub z tworzyw sztucznych. Ramki występują w całej palecie kolorów: biała rama do obrazu, czarna ramka na zdjęcie, naturalna drewniana rama. Standardowe wielkości ramek na obrazy to między innymi: ramka 20×30, większa ramka 30×40 i ramka na plakat 40×50 – dzięki tej różnorodności znajdziesz oprawę do dowolnej, wyselekcjonowanej przez siebie grafiki.
Do jakich grafik pasują ramy nowoczesne
Obrazy w ramie w prostym, nowoczesnym stylu pasują do grafik minimalistycznych i projektów cechujących się współczesnym designem:
- czarno białe obrazy “line art” będą pięknie wyglądały oprawione w ramę monochromatyczną,
- plakaty ze zdjęcia również zostaną elegancko podkreślone przez dużą, wąską, prostą ramę,
- nowoczesne plakaty designerskie zostaną odpowiednio wyeksponowane, ale nie przytłoczone – prosta, szara rama pasuje do nich idealnie.
Do jakich wnętrz pasują nowoczesne ramy
Prosta rama na obraz to stylowy element dekoracyjny w nowoczesnych wnętrzach. Obrazy w ramie nowoczesnej pasują do:
- wnętrza w stylu skandynawskim, którego projekt stawia na prostotę i oszczędność form, przy jednoczesnym zachowaniu ciepła aranżacji. Zestaw fotografii lub dziecięcych rysunków w takim wnętrzu może być oprawiony w ramki kolorowe – każdą w innej barwie!
- wnętrza w stylu japońskim, w którym proste linie ramek podkreślają symetrię i harmonię wnętrza, nawiązujące jednocześnie do prostoty i misterności japońskiego pisma kaligraficznego,
- wnętrza w stylu minimalistycznym, w którym proste ramki na obrazy pozwolą wyeksponować wybrane grafiki i zaznaczyć ich obecność w aranżacji, nie przeciążając jej niepotrzebnie dodatkowymi elementami dekoracyjnymi.
W jakiej kompozycji powiesić proste ramki
Proste, współczesne, minimalistyczne ramy na obrazy ograniczają dekoracyjność do minimum – dlatego też można do woli łączyć je w zestawy grafik na ścianę! Kilka, a nawet kilkanaście ramek na ścianę, oprawiających grafiki, plakaty lub fotografie, stanowią atrakcyjną dekorację ścienną. Komplet plakatów w ramie to łatwy do wykonania pomysł na ścianę w salonie lub korytarzu.
Obrazy w ramie metalowej
Koncept metalowych ram na obrazy
Jeżeli szukasz obrazu z ramą minimalistyczną, nowoczesną, prostą, lecz zwykłe, drewniane oprawy wydają Ci się zbyt mało wyraziste – obrazy w ramie metalowej są wyborem dla Ciebie! Gwarantują dekoracyjność i elegancję, której nie zapewni na przykład bezbrzegowa antyrama. Nadadzą eksponowanej grafice dekoratorskiego, industrialnego pazura.
Cechy metalowych ram na obrazy
Rama metalowa jest wąska i prosta. Na rynku metalowe ramy na plakaty dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych: czarna metalowa rama, srebrna rama metalowa, złota rama metalowa, metalowa rama w kolorze miedzi. Warto zwrócić uwagę na fakturę oglądanej ramy – może być ona matowa albo połyskliwa, lub też z efektem piaskowania, nierówności, nadającej jej autentyczny wygląd przemysłowego stopu.
Do jakich grafik pasują metalowe ramy
Obrazy w metalowych ramach to klasyczna oprawa nowoczesnych, designerskich plakatów. Zgeometryzowane, uproszczone formy, nasycone kolory i subtelna estetyka zachwycają w nowoczesnym wnętrzu, uchwycone w klasyczny kontur takiej prostej ramy. Wyróżniające się z palety metalicznych ram obrazy w ramie złotej będą stanowiły niezwykłe ubranie dla rycin i grafik z lat 20. – przedstawiających paryską modę i motywy takie jak tajemnicze kobiety, pióra czy stare samochody.
Wnętrza, do których pasują obrazy w ramach metalowych
Metalowa rama do obrazu zachwyca dekoracyjną wszechstronnością. Czarna metalowa rama oraz srebrna rama metalowa:
- pasują do wnętrz postindustrialnych, na przykład jako obraz na ścianę do salonu w lofcie,
- uzupełnią także ultranowoczesną aranżację w ciemnych barwach z intensywnymi, luminescencyjne elementami, której motywem przewodnim jest klimat nocnego Tokio i jego futurystycznych neonów. Plakat na ścianę ze zdjęcia nowoczesnych budynków, oprawiony w metaliczną czarną ramę, to pomysł na ścianę dla miłośnika gier w stylu Cyberpunk!
Złota rama metalowa lub też metalowa rama w kolorze miedzi znajdą z kolei zupełnie inne zastosowania dekoratorskie:
- ze względu na skojarzenia z miedzianymi i mosiężnymi przedmiotami z epoki wiktoriańskiej, staromodne grafiki w metalowej ramie to pomysł na ścianę do wnętrza w stylu kolonialnym i vintage,
- złote i srebrne połyskliwe ramy są idealne do wnętrza glamour, gdzie blask gra główną rolę. Jeżeli szukasz obrazu na ścianę do sypialni lub salonu pełnego ekstrawaganckich dodatków inspirowanych Złotą Erą Hollywood, to plakaty na ścianę przedstawiające uwodzicielskie kobiety lub klasyczne samochody, oprawione w metalowe ramy, podkreślą szyk i charakter wnętrza.
Kompozycja obrazów w metalowych ramach
Obrazy w ramie metalowej – prostej i eleganckiej – doskonale wyglądają zaaranżowane w formie galerii plakatów. W zależności od Twojej wizji oraz miejsca, w którym chcesz powiesić obrazy w srebrnych ramach, zdecyduj się na dwa obrazy w ramie metalowej, tryptyk obrazów lub cały zestaw plakatów w metalowych ramach! Wykorzystaj je jako grafiki na ścianę do salonu (powieś w równej linii nad kanapą), lub nowoczesne obrazy na ścianę do jadalni, gdzie ozdobią przestrzeń nad długim stołem.