You are currently viewing Styl hygge we wnętrzu – 8 wskazówek do aranżacji
Plakat i akcesoria - styl Hygge; autor: Stella Rose

Styl hygge we wnętrzu – 8 wskazówek do aranżacji

Spokojna chwila w bezpiecznym miejscu – styl Hygge we wnętrzu sprawia, że dom staje się przytulną, komfortową przystanią, w której odprężamy się i znajdujemy radość w codziennych drobiazgach. Stwórz aranżację, wybierając kolory, meble, akcesoria i obrazy na ścianę inspirowane duńskim stylem Hygge. 

Spis treści 

  1. Skąd pochodzi styl Hygge 
  2. Filozofia we wnętrzu Hygge 
  3. Cechy wnętrza w stylu Hygge 
  4. Materiały w stylu Hygge 
  5. Meble w stylu Hygge 
  6. Dodatki w stylu Hygge 
  7. Dekoracje w stylu Hygge 
  8. Wnętrza w stylu Hygge 

Skąd pochodzi styl hygge 

Światełka Hygge
Nastrojowe dekoracje Hygge; autor: Kira Laktionov
Rośliny w doniczkach w salonie Hygge
Koszyczki, donice, flakony i świeczki, czyli dodatki Hygge; autor: Amy Vosters

Hygge to duńskie słowo określające stan szczęścia, spokoju i poczucia harmonii. Termin pochodzi z XIX wieku i jest związany z duńską kulturą, która – między innymi ze względu na zimny i deszczowy klimat – dom traktuje jako ciepłą ostoję, miejsce szczególnego rodzaju relaksu i przestrzeń, w której każda drobna przyjemność pozwala budować w sobie poczucie zadowolenia i spełnienia, a długie spotkania w licznym gronie cementują więzi. 

Filozofia we wnętrzu hygge

Kubek z napisem Hygge
Chwila relaksu w stylu hygge; autor: Amy Vosters
Obrazki na ścianę w salonie Hygge
Przytulny salon i obrazy w drewnianych ramach; autor: Minh Pham

Szczęście 

Dom w stylu Hygge powinien dawać poczucie bezpieczeństwa. Duńska filozofia zakłada, że jest on bezpiecznym miejscem, w którym mieszkańcy mogą doświadczyć szczęścia, a nawet – przyjemnego błogostanu. 

Równowaga i harmonia 

Wewnętrzna równowaga i poczucie harmonii są nieodłącznie związane z dążeniem do Hygge. Spokój duszy i ciała we wnętrzu uzyskuje się, wprowadzając do wnętrza kolory z jasnej palety barw, meble o prostych, estetycznych kształtach, porządkując posiadane przedmioty i skupiając się na ich jakości, a nie ilości. 

Ekologia 

Zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście są nieodłącznie związane z wnętrzem Hygge. Ochrona środowiska jest dla Duńczyków bardzo ważna; harmonia z naturą to odzwierciedlenie równowagi wewnętrznej mieszkańców. Dlatego materiały, surowce i rozwiązania stosowane w domu inspirowanym tym stylem powinny pochodzić z ekologicznych źródeł, stosować – tam, gdzie to możliwe – surowce z recyklingu, i wprowadzać nowoczesne, energooszczędne rozwiązania i instalacje. 

Slow life 

YOMO, czyli joy of missing out – wylogowanie się z mediów społecznościowych, wyłączenie wiadomości, zatrzymanie się, odetchnięcie, przerwanie codziennej gonitwy. Slow life, czyli celebrowanie każdej chwili, życie momentem – to idee przyświecające mieszkańcom wnętrza Hygge. Cieszą się z prostych przyjemności, a przedmioty którymi się otaczają pozwalają odnajdywać szczęście w drobiazgach. 

Cechy wnętrza w stylu hygge 

Świece Hygge
Zapachowe świece pomogą wprowadzić odpowiedni nastrój; autor: Noelle Australia
Biblioteczka Hygge
W mieszkaniu Hygge każdy przedmiot ma swoje miejsce; autor: Olena Sergienko

Wygoda 

Dom w stylu Hygge jest komfortowy i przytulny. Aranżacja, poszczególne meble i dodatki powinny być dopasowane do mieszkańca jak ulubiony, ciepły sweter! Wygoda przede wszystkim. Poszczególne przestrzenie użytkowe, siedziska, szafki, schowki i blaty muszą być łatwo dostępne, aby bez trudu z nich korzystać.  

Piękno 

Nic tak nie pozwala docenić piękna wokół siebie, jak designerskie przedmioty inspirowane formami zaczerpniętymi z natury. Estetyka wnętrza Hygge w eklektyczny sposób łączy proste, minimalistyczne, szlachetne projekty z klasycznymi, zachwycającymi rodzinnymi zabytkami i bliskimi sercu pamiątkami. Piękno wnętrza podnosi na duchu, inspiruje i poprawia nastrój. 

Praktyczność 

Meble i dodatki powinny być nie tylko przyjemne dla oka, ale także łatwe do utrzymania w ładzie i czystości, aby służyć mieszkańcom, a nie sprawiać kłopot. Dom zainspirowany Hygge jest schludny i zadbany, a opieka nad nim jest relaksującą rutyną. 

Materiały w stylu hygge 

Koc Hygge
Ciepły, miękki koc jest bardzo Hygge; autor: David Dvořáček
Bujany fotel i futerko Hygge
Futrzasta narzuta na bujanym designerskim fotelu; autor: Paul Hanaoka

Barwy 

Ze względu na klimat panujący w Danii, wachlarz kolorów wykorzystywanych we wnętrzach skupia się na jasnej palecie barw, w szczególności na zimnych odcieniach odbijających światło; dzięki temu wyróżniony jest każdy promień słońca, wpadający przez nieosłonięte szyby. Biele, beże, błękity, zielenie i szarości pojawiają się na obiciach mebli, tapetach, tkaninach, abażurach i dodatkach, takich jak obrazy na ścianę. 

Tkaniny 

Tkaniny i tekstylia w duńskim wnętrzu muszą być naturalne, ekologiczne i ciepłe w dotyku. Stawiaj na materiały takie jak bawełna, len, skóry. Mogą być gładkie, udekorowane teksturą (na przykład warkoczowy splot na kocu) lub w skandynawskie wzory – folkowe kwiaty, gwiazdki, ornamenty. 

Drewno 

Meble, akcesoria kuchenne (na przykład patery, miski i sztućce), obraz w drewnianej ramie, wreszcie ciepła, drewniana podłoga – drewno jest niezastąpione we wnętrzu Hygge. To materiał przyjemny w dotyku i dostępny w ogromnej ilości kolorów i wzorów, wynikających z różnorodności wśród poszczególnych gatunków i rodzajów wykończenia. 

Dodatki 

Akcesoria i dodatki we wnętrzu Hygge także powinny być wykonane z naturalnych materiałów: ceramika, drewno, skóra, bawełna. Naczynia, takie jak kubki czy patery, mogą być ręcznie wykonane i zachwycać nieregularnymi kształtami nadającymi im wyjątkowość; mogą być również sentymentalnymi pamiątkami, prezentami od bliskich lub drobiazgami przywiezionymi z podróży. 

Meble w stylu hygge 

Salon Hygge
Designerskie meble i szklane lampy w salonie Hygge; autor: Thanos Pal
Eklektyczne połączenie tradycji i nowoczesności
Zabytkowe biurko i nowoczesne wyposażenie w eklektycznym wnętrzu hygge; autor: Natural Goods Berlin

Design przyjemny dla oka 

Proste, designerskie, drewniane meble to jedna z ikon skandynawskiego stylu wnętrzarskiego. Ponadczasowe projekty i nowoczesne kształty – dobry projekt cechują wyważone proporcje, stabilność i zachwycający, ale nienachalny wygląd, dzięki któremu są spójne z aranżacją jak pasujący element w układance, zwiększając poczucie harmonii i elegancji. 

Miejsce spotkań 

Szeroki stół w jadalni czy komplet wypoczynkowy w salonie – miejsca, w których spędzasz czas z grupą najbliższych, są we wnętrzu Hygge wyjątkowe. Jeżeli masz odpowiednią przestrzeń, idealny stół będzie drewniany, o szerokim, stabilnym blacie – takim, na którym rozłożysz dziesiątki talerzyków i misek z przekąskami w trakcie długich wieczorów przegadanych z przyjaciółmi, i przy którym twoje dzieci mogą odrabiać popołudniami lekcje, gdy ty będziesz pracować lub gotować obok nich. 

Chwila z książką 

Wieczór pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty i ulubioną książką – to najbardziej stereotypowe skojarzenie z Hygge! Dlaczego nie? Urządź w swoim wnętrzu przytulny kącik, w którym ustawisz wygodny fotel – może wiklinowy – a na ścianie obok zawiesisz półki na twoją prywatną biblioteczkę. Możesz spróbować wykonać je sam – na przykład proste półki z desek, umocowanych na pętlach ze skórzanych pasków. 

Dodatki w stylu hygge 

Hygge ceramika
Ceramiczne kubki inspirowane Hygge; autor: Katja Vogt
Światełka hygge i książki
Delikatne światełka stworzą kameralną atmosferę we wnętrzu; autor: Toa Heftiba

Światło 

Ponieważ Duńczycy zmagają się z brakiem naturalnego światła, naturalnym efektem było wprowadzenie do ich wnętrz wielu jego innych źródeł. Lampy, zarówno stojące i wiszące, to ważny element we wnętrzu Hygge. Idealnym rozwiązaniem, które rozświetli i ogrzeje dom, jest kominek; jeżeli jednak nie możesz sobie na niego pozwolić, pamiętaj, że źródłem żywego ognia będą także uwielbiane przez Duńczyków świece! Aby wpuścić do wnętrza każdy promyk słońca, Duńczycy ograniczają użycie firan czy zasłon – możesz przetestować takie rozwiązanie w swoim domu w stylu Hygge.  

Tekstylia  

W chłodnym klimacie wypełnienie wnętrza tekstyliami pozwala zachować ciepło. Koc – gładki, udekorowany teksturą lub w duńskie wzory. Pościel – z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałach, w jasnych barwach. Dywan – miękki, puszysty, taki, na którym przyjemnie stanąć bosymi stopami. 

Porządek 

Bałagan i gorączkowe poszukiwania potrzebnych przedmiotów potrafią zburzyć harmonię i spokój w domu, dlatego wnętrze Hygge jest uporządkowane. Aby ogarnąć chaos, nie gromadź zbędnych gratów, a te naprawdę potrzebne przechowuj posegregowane w szufladach i szafach, korzystając na przykład z estetycznych koszyków do porządkowania. Nawet to, co zawsze leży na wierzchu, może mieć swoje miejsce – na przykład w wiklinowym koszu do przechowywania koców i poduszek. 

Ceramika 

Gdy cała rodzina spotyka się przy stole, naczynia grają pierwsze skrzypce. Powinny być piękne, aby uczynić wspólnie spędzony przy posiłku czas jeszcze przyjemniejszym. Niezależnie od tego, czy będzie to porcelanowa, rodzinna zastawa, czy ręcznie wykonane, niedoskonałe, ceramiczne naczynia kamionkowe, czy eklektyczny zestaw talerzy, kubków i sztućców z różnych miejsc i epok – ważne, aby zachwycały. Możesz także wybrać bezbarwne, szklane naczynia w oryginalnych, intrygujących kształtach – dzięki braku innych rozpraszających cech, ich niezwykła forma stanie się główną ozdobą. 

Dekoracje w stylu hygge 

Plakat w czarnej ramie nad biurkiem w aranżacji Hygge
Plakaty w ramach we wnętrzu Hygge; autor: Alexandra Gorn
Dekoracje i obrazki na ścianę Hygge
Starannie dobrane drobiazgi i dekoracje inspirowane Hygge; autor: Grovemade

Drobiazgi Hygge 

W myśl zasady “cieszmy się z małych rzeczy”, mimo panującego we wnętrzu Hygge ładu zahaczającego o minimalizm, dekoracyjne drobiazgi znajdą w nim swoje miejsce. Kolekcja ulubionych figurek, których zbieranie przynosi ci radość, designerskie okazy drewnianych, minimalistycznych rzeźb (na przykład charakterystyczny, geometryczny ptaszek), wazon na kwiaty, który zawsze sprawia, że się uśmiechasz – takie detale są bardzo Hygge. 

Obrazy i plakaty Hygge 

Obrazy na ścianę w stylu Hygge cieszą oko i współgrają stylem z całym wnętrzem. Plakaty natura, na przykład mgliste krajobrazy, zabiorą mieszkańców w podróż do ojczyzny hygge. Aby przypominać zabieganym domownikom o konieczności zwolnienia i docenienia chwili, wybierz plakaty motywacyjne w ramie na ścianę. Artystycznym, własnoręcznie wykonanym akcentem może być kolaż lub obraz ręcznie malowany – włóż w niego swoje serce, aby stał się naprawdę osobistym dodatkiem. Zarówno subtelne obrazy abstrakcyjne, obrazy linearne, jak i plakaty designerskie także udekorują wnętrze Hygge. 

Oświetlenie 

W duńskim wnętrzu każde źródło światła jest mile widziane, dlatego udekoruj je akcesoriami takimi jak latarenki na tea-lighty (ceramiczne, na przykład w kształcie domków, lub klasyczne, szklane w drewnianych ramkach), świece (w szklankach, słoiczkach albo w świecznikach – proste lub fantazyjnie gięte, albo odlane w zabawne kształty) lub inne punkty świetlne, takie jak sznury lampek, które nie tylko dodatkowo rozjaśnią dom, ale będą też wywołującym uśmiech na twarzy elementem dekoracyjnym. 

Ozdoby Hygge 

Jeżeli kochasz rośliny, w twoim wnętrzu Hygge nie może ich zabraknąć, podobnie jak wzbudzających miłe skojarzenia pamiątek i nostalgicznych fotografii w ramkach. Obrazy na ścianę, plakaty, poduszki dekoracyjne – wybieraj przedmioty, które sprawią, że aranżacja będzie osobista i przytulna. 

Wnętrza w stylu hygge 

Kosmetyki w łazience Hygge
Naturalne kosmetyki w łazience Hygge; autor: Dagmara Dombrovska
Narzuta w sypialni Hygge
Przytulna sypialnia Hygge; autor: Lauren Haden

Kuchnia Hygge 

Kuchnia Hygge to miejsce odprawiania odprężających rytuałów, których zwieńczeniem jest przygotowanie zdrowego, zbilansowanego posiłku, poprawiającego samopoczucie i prozdrowotnego. Aby gotowanie było przyjemne, kuchnia jest uporządkowana i harmonijna – składniki umieszczone w łatwych do identyfikacji, przezroczystych słojach, a blat niezagracony. To pomieszczenie, w którym działasz razem z dziećmi, wspólnie uczycie się rodzinnych przepisów lub odkrywacie te z książek kucharskich, zamieniając nabywanie nowych umiejętności w zabawę i naukę bliskości.  

Salon Hygge 

Salon w duńskim stylu to miejsce spotkań z przyjaciółmi i rodziną, wspólnego spędzania czasu, rozmów, śmiechu, ale także komfortowej cichy i wypoczynku. Wspólna przestrzeń powinna być dobrze zagospodarowana i elastycznie dopasowywać się do okoliczności. Rodzinny komplet wypoczynkowy skupia się wokół stolika kawowego, na którym stoją ulubione kubki z napojami. W razie przybycia przyjaciół, dodatkowe krzesła i pufy przyniesione z różnych zakątków domu tworzą eklektyczny komplet gościnny, pozwalający celebrować radość ze spotkania i atmosfery Hygge. 

Łazienka Hygge 

Długa, odprężająca kąpiel w wannie, z ulubionym, pachnącym szamponem i bąbelkami – łazienka Hygge pozwala zrelaksować się po pracowitym dniu. Słoiczek z pachnącymi kryształkami na brzegu umywalki lub aromatyczne kadzidełko, kilka świec – i romantyczna atmosfera gotowa. Aby jej nie zburzyć, zadbaj o ład wśród łazienkowych przyborów i kosmetyków: skorzystaj z koszyczków do przechowywania i segregowania. 

Sypialnia Hygge 

Sypialnia urządzona w duńskim stylu Hygge jest ciepłym, nastrojowym gniazdkiem, w którym możesz zaszyć się i schować przed całym światem. Do jego uwicia użyj puszystych, miękkich materiałów – takich jak gruby, pleciony koc (możesz go wykonać własnoręcznie, będzie jeszcze bardziej hygge!). Stos dekoracyjnych i naturalna pościel, we wzory duńskie lub rodzime (na przykład zielne) dopełnią wyglądu sypialni.

Dodaj komentarz