Dobry design i ekologia – styl skandynawski we wnętrzach i nowoczesny, zrównoważony lifestyle idą w parze. Zainspiruj się norweską prostotą i przytulnością, urządzając swój dom!
- Skąd pochodzi styl skandynawski i jak powstał
- Cechy stylu skandynawskiego
- Dlaczego styl skandynawski we wnętrzach stał się popularny
- Materiały, kolory i kształty w stylu skandynawskim
- Diabeł tkwi w szczególe – jak uzyskać prawdziwy styl skandynawski
- Dodatki i triki w stylu skandynawskim
- Wnętrze łatwe do utrzymania porządku
- Ekologiczny styl skandynawski – ekologiczne wnętrze
- Filozofia we wnętrzu w stylu skandynawskim
1. Skąd pochodzi styl Skandynawski i jak powstał
Półwysep Skandynawski
Królewskie inspiracje
Niektórzy zakładają, że odmiana szwedzka stylu skandynawskiego powstała już w XVIII wieku z przyczyn bardzo prozaicznych – konieczność ograniczenia kosztów ponoszonych przez dwór zmusiła ówczesnego króla Szwecji, Gustawa III, do zrezygnowania z kosztownych i pełnych przepychu dekoracji z materiałów takich jak złoto czy marmur. Ponieważ jednak o porzuceniu królewskiej elegancji nie mogło być mowy, nowy wygląd wnętrz osiągano dzięki arystokratycznej prostocie uzupełnionej o drobne, eleganckie akcenty – w końcu diabeł tkwi w szczególe! Naturalne materiały zaś, odpowiednio wyeksponowane, okazały się dawać równie szlachecki efekt jak szlachetne kruszce.
Szaty wikingów
Z kolei północna odmiana stylu skandynawskiego z nutką dzikości, zainspirowana jest tradycyjnym nordyckim wzornictwem, naturalnymi dodatkami, roślinnymi i zwierzęcymi kolorowymi motywami, przejawiającymi się w ozdobnych akcentach. Taki styl skandynawski będzie dla Ciebie idealny, jeżeli nie chcesz zrezygnować z pełnych energii barw w swoim otoczeniu! Inspiracje dla wzorów? Przykładowo: folkowe/ludowe galerie obrazów.
Rozświetlić noc polarną
Mieszkańcy Szwecji, Norwegii i Danii muszą dostosowywać wnętrza do długich, ciemnych zim, kiedy trudno o słońce – stąd zamiłowanie do wykorzystywania jasnych, białych, kremowych i pastelowych barw, które rozjaśniają przestrzeń, i do ciepłych materiałów – wełny, drewna. Jako detaliczny kontrast do takich wnętrz można wprowadzić czarne grafiki, aby uniknąć monotonii.
2. Cechy stylu skandynawskiego
Funkcjonalność i minimalizm
Każdy przedmiot we wnętrzu skandynawskim ma określoną funkcję, aranżacja jest przemyślana i nic nie dzieje się bez przyczyny. Zamknij oczy, zastanów się chwilę i wypisz na kartce, których rzeczy i mebli w Twoim pomieszczeniu naprawdę używasz w ciągu dnia? Do czego służą? Czy pozostałe nie są tylko durnostojkami, zbierającymi kurz i zajmującymi miejsce? We wnętrzu scandi nie ma na nie miejsca! Wybierz tylko to, co ważne, a zyskasz przestrzeń w domu i w głowie. Nawet obrazki w stylu skandynawskim to obrazy minimalistyczne!
Prostota
Dobry design oznacza prostotę! Czyste linie, proste kształty – to sposób na piękno i ponadczasowy wygląd. Nieskomplikowane formy nie znudzą się, a dla odrobiny odmiany wystarczy dodać nowy, ciekawy detal, jak grafika w stylu skandynawskim, a nawet obraz biało czarne do salonu! Jeżeli chcesz prostotę odrobinę przełamać, wprowadź do wnętrza takie akcenty jak abstrakcyjne obrazy na płótnie.
Ekologia
Styl skandynawski rozwija się dzięki inspiracjom z natury, a szacunek dla przyrody jest jego nieodłączną częścią. Dlatego nie tylko wybieramy przedmioty z organicznych materiałów, ale także upewniamy się, że zostały pozyskane w zrównoważony sposób. Meble wykonane w nurcie skandynawskim będą służyły nam latami, dzięki czemu ograniczymy produkcję nowych obiektów. Renowacja i recykling także doskonale charakteryzują styl scandi!
3. Dlaczego styl skandynawski we wnętrzach stał się popularny
Naturalny antydepresant
Dlaczego akurat styl skandynawski zagościł w naszych sercach i wnętrzach? Gdy otaczamy się naturalnymi, ciepłymi materiałami i tkaninami, a przed oczami mamy jasne, niemęczące barwy, nasz komfort rośnie, a poczucie bezpieczeństwa wzrasta. To efekt, którego bardzo potrzebujemy w czasach, gdy poziom stresu osiąga jedne z najwyższych w historii wartości.
Zastosowanie stylu skandynawskiego może być sposobem na wyciszenie i poprawienie nastroju. Ciepłe, skandynawskie obrazki do sypialni także pomogą stworzyć przytulną atmosferę.
Wnętrze DIY
Wnętrze w stylu skandynawskim może zaprojektować każdy. Rządzą nim jasne, przejrzyste zasady, a materiały, meble i dodatki są łatwo dostępne. Ten, kto ma smykałkę do prac technicznych lub rękodzieła, może je wykonać osobiście! Czasem nawet artefakty “prosto z natury”, jak ścięty i wysuszony pniak, mogą zostać użyte we wnętrzu w stylu skandynawskim. Wisienki na torcie – dodatki, takie jak poduchy czy obrazki w stylu skandynawskim – wieńczą dzieło. Nowoczesne obrazy do salonu ręcznie malowane także mogą dać wyraz Twojej twórczości! Prostota wprowadzenia do wnętrz to jedna z zalet stylu skandynawskiego.
4. Materiały, kolory i kształty w stylu skandynawskim
Materiały
Organiczne surowce to kwintesencja stylu skandynawskiego. Meble i dodatki z naturalnego drewna i tkanin to inwestycja na lata – zadbane, zestarzeją się szlachetnie, nabierając niezwykłego charakteru.
Kolory
Barwy pastelowe, odcienie szarości, bieli i beżu, to podstawa północnej palety kolorów. Możesz uzupełnić je detalami w tonacjach naturalnych barwideł – zieleni, brązu, czerwieni, błękitu, żółci. Łatwo wprowadzisz je na przykład wykorzystując obrazy w stylu skandynawskim w ulubionych odcieniach.
Kształty
Formy mebli we wnętrzu scandi są proste, geometryczne, a elementy urozmaicające przyjmują kształty organiczne. Stolik nocny z sześciennego balu drewna, prosty drewniany stół z desek. Przede wszystkim minimalizm i oszczędność linii – to hasła rządzące nurtem skandynawskim w dekoracji wnętrz.
5. Diabeł tkwi w szczególe – jak uzyskać prawdziwy styl skandynawski
Natury nie oszukasz
Zasadniczym błędem, jaki popełniany jest podczas próby stworzenia wnętrza skandynawskiego, to “oszustwa” przy wyborze dodatków. Tanie, plastikowe ozdoby, które tylko w teorii wyglądają na skandynawskie, sztuczne tworzywa bez duszy – masówka w stylu skandynawskim – nie przejdzie! Nawet jeżeli wypełnimy pokój elementami podszywającymi się pod organiczne, efekt końcowy nie będzie taki, jak we wnętrzu skandynawskim. Tandetne jelenie na rykowisku czy delfiny na tle zachodu słońca to także nie to samo co skandynawskie obrazy na płótnie!
Dodatki i dekoracje handmade w stylu skandynawskim
Wybierajmy meble i dodatki od zaufanych sprzedawców – najlepiej produkty handmade, takie jak ręcznie wykonywane ramki na obrazki czy tkane dywaniki. Dzięki temu efekt będzie naturalny i olśniewający! Produkty od polskich sprzedawców pozwolą Ci jednocześnie wesprzeć lokalnych twórców. Na przykład obrazy skandynawskie do salonu znajdziesz w wielu polskich sklepach, aukcjach i galeriach.
Dekorowanie nigdy się nie kończy!
Nawet jeżeli urządzisz idealne wnętrze, efekt szybko zniknie, jeżeli zagracisz je nieodpowiednimi przedmiotami codziennego użytku. Talerze, kubki, doniczki, podstawki, lampki, książki, okulary – wszystkie drobiazgi, o których nie myślisz jak o części aranżacji, a przecież znajdujące się w Twoich wnętrzach, tworzą ich integralną część! Styl skandynawski to styl życia, dlatego otaczaj się pięknymi, prostymi przedmiotami!
6. Dodatki i triki w stylu skandynawskim
Nadaj drugie życie
Jeżeli masz smykałkę do prac technicznych i rękodzieła, własnoręczne wykonanie renowacji drewnianego mebla będzie doskonale wpisywać się w skandynawski nurt eko! Nadasz nowe życie przedmiotowi, który wprowadzi do Twojego pomieszczenia niepowtarzalny, ponadczasowy klimat. Jednocześnie unikniesz nabywania nowego mebla!
Alternatywa dla kominka
Mieszkańcy krain północnych szukają różnych sposobów na rozświetlenie i ogrzanie swoich wnętrz – jednym z nich są kominki! Nic tak nie rozgrzewa rąk i serc jak trzask płonącego drewna. Jeżeli nie masz możliwości na własny kominek, nic straconego – świece pomogą Ci osiągnąć oczekiwany efekt. Możesz wybrać aromatyczną, zapachową, o nutach leśnych – skandynawski nastrój gwarantowany!
Wprowadź akcenty skandynawskie
Obrazki z motywami skandynawskimi, geometrycznymi i roślinnymi to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie skandynawskiego klimatu. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, możesz użyć ich jako punktu wyjściowego do tworzenia swojego przytulnego wnętrza. Obrazki skandynawskie na ścianę przydadzą się także, gdy masz mało przestrzeni do zagospodarowania i każda pozioma powierzchnia jest na wagę złota. Plakaty skandynawskie w ramie także dadzą odpowiedni efekt!
Odrobina łąki w domu
Rośliny w doniczkach to najlepszy sposób, by wprowadzić naturę nawet do miejskiego mieszkania i oczyścić atmosferę! Skandynawowie są bardzo przywiązani do roślin, drzewa i kwiaty są jedną z inspiracji ich stylu. Jeżeli masz rękę do zielonych podopiecznych – do dzieła! Jeżeli jednak boisz się, że żywe roślinki nie są dla Ciebie, sprawdź, jak natura wygląda na obrazach! Obrazy z motywem natura to doskonały sposób na odrobinę zieleni we wnętrzu.
7. Wnętrze łatwe do utrzymania porządku
Dom jak z katalogu
Piękne wnętrze w katalogu to jedno, a piękne wnętrze, w którym żyją prawdziwi ludzie, to drugie. Na wychuchanych zdjęciach nie widać codziennego bałaganu! A już od jakiegoś czasu wszyscy zastanawiamy się, jak go ogarnąć – oglądamy programy o perfekcyjnym sprzątaniu, czytamy książki o pozbywaniu się niepotrzebnych przedmiotów, układaniu ubrań w kostkę i utrzymywaniu porządku. Odpowiedzią jest styl skandynawski!
Minimalistyczne wnętrze
Styl skandynawski to najlepszy sposób na wnętrze mało zabałaganione i łatwe do utrzymania w czystości. Ograniczona ilość dobrze dobranych dekoracji pomoże uniknąć zagracenia – szczególnie warto postawić na takie elementy ozdobne jak obrazki w stylu skandynawskim i plakaty, wiszące na ścianie, które nie będą zabierały przestrzeni poziomej. Z kolei cechujące się prostotą meble w stylu skandynawskim najzwyczajniej w świecie łatwo sprzątać – nieskomplikowane formy to mniej zakamarków, na których osadza się kurz i zanieczyszczenia.
Sposób na porządki
Narzucający ład styl skandynawski motywuje do zapanowania nad chaosem! Zdecyduj się na niego, jeżeli uporządkowana przestrzeń pozwala Ci poczuć spokój i odprężenie. Porządek i łatwość sprzątania to szczególnie ważne aspekty, gdy dużo czasu spędzamy w domu!
8. Ekologiczny styl skandynawski – ekologiczne wnętrze
Wnętrze w stylu eko
Ekologiczne codzienne wybory to już nie budzące zaskoczenie pomysły eko-świrów, to codzienność każdego odpowiedzialnego człowieka. Myślenie przyszłościowe i decyzje podejmowane z szacunkiem dla planety dotyczą nie tylko symbolicznych, plastikowych słomek – wprowadzamy je w każdym aspekcie naszego życia. Dlatego ważne jest pochodzenie i biodegradowalność materiałów, które wykorzystujemy do urządzania naszego wnętrza.
Bio meble i dodatki
Styl skandynawski stawia na materiały naturalne: drewno, wełnę, bawełnę i len, malowanie nietoksycznymi farbami. Kraje skandynawskie są silnie związane z naturą, jest to wpisane w ich kulturę, dlatego możemy uczyć się od nich, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. Będzie to krok nie tylko w kierunku działania na rzecz planety, ale także bezpośrednio na nas samych. Skandynawski styl we wnętrzach do krok w zrównoważoną, ekologiczną przyszłość.
Sposoby na alergie i zanieczyszczenia
Wśród naturalnych materiałów nie tylko lepiej się czujemy, ale także rzadziej chorujemy, nasze ciała pochłaniają mniej toksyn, obniżamy ryzyko wystąpienia alergii i uczulenia na sztuczne materiały oraz nie dopuszczamy, by miały one kontakt z naszą skórą. Naturalne, drewniane podłogi i meble w stylu skandynawskim zbierają mniej kurzu oraz alergenów, niż tworzywa sztuczne. Wybierając je, dbamy o siebie oraz o dzieci przebywające w domu, które świat poznają głównie przez dotyk – dzięki skandynawskiemu wystrojowi będą stykać się z naturą, nie zaś plastikiem.
9. Filozofia we wnętrzu w stylu skandynawskim
Jakie pytania zadajemy sobie najczęściej, gdy myślimy o dobrym stylu życia?
Najzdrowsze jedzenie? Nieprzetworzone i naturalne.
Przedmioty wokół nas? Jak najmniejszy ślad węglowy.
Najlepsza organizacja? Proste formy, minimalizm, ład i porządek.
Spokój i odprężenie? Jasne barwy, miłe w dotyku tkaniny, przyjemne obrazy i miejsce na uprawianie jogi.
Filozofia XXI wieku znajduje odzwierciedlenie w stylu skandynawskim. Szukając powrotu do bezpiecznych korzeni i harmonii z naturą, znajdujemy w nim nasz wymarzony dom.