You are currently viewing Styl minimalistyczny we wnętrzu
Meble w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny we wnętrzu

Precyzyjna selekcja mebli i akcesoriów pozwoli w pełni docenić i cieszyć się otaczającymi nas przedmiotami. Styl minimalistyczny we wnętrzu ma źródło w filozofii nakazującej pozostawić wolną od zbędnych przedmiotów przestrzeń na myślenie i tworzenie. 

Ascetyczne dodatki w wystroju minimalistycznym
We wnętrzu minimalistycznym eksponuje się tylko naprawdę ważne dla właściciela przedmioty; autor: Harry Cunningham
Gładkie ściany w minimalistycznym wnętrzu
Designerski meble, plakat w ramie, lustro - w ascetycznym wnętrzu przykuwają uwagę z oddali; autor: Thanos Pal

Spis treści 

Skąd wziął się styl minimalistyczny? 

  • Inspiracje stylu minimalistycznego 
  • Czym jest styl minimalistyczny we wnętrzu? 
  • Cechy stylu minimalistycznego 

Zasady minimalizmu 

  • Pozbądź się zbędnych rzeczy 
  • Określ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne 
  • Każda rzecz musi być istotna 
  • Wypełnij życie radością i szczęściem 
  • Wypełnij życie radością i szczęściem 

Minimalistyczny projekt wnętrza 

  • Linie i kształty 
  • Meble 
  • Paleta kolorów 
  • Miks barw i tekstur 
  • Punkt centralny we wnętrzu minimalistycznym 
  • Postaw na jakość 
  • Zaprzyjaźnij się z porządkiem 
  • Postaw na naturalne światło

Skąd wziął się styl minimalistyczny 

Jadalnia w stylu minimalistycznym
Prosta dekoracja jest w minimalistycznym wnętrzu w centrum uwagi; autor: Kolya Korzh
Porządek i ład w minimalistycznej kuchni
Nawet w kuchni minimalistycznej panuje ład i porządek; autor: Beazy

Inspiracje stylu minimalistycznego 

Słynny cytat Miesa van der Rohe: „Mniej znaczy więcej” określa istotę minimalistycznego designu. Styl ten zyskuje na popularności od ostatniego stulecia, inspirując kolejne osoby do zmiany sposobu myślenia, stylu użycia i otaczającej ich estetyki. Minimalizm ma korzenie również w holenderskim ruchu De Stijl. Jego początki sięgają nawet dalej, do tradycyjnego japońskiego wzornictwa, które w dużym stopniu ukształtowało jego podstawy. 

Czym jest styl minimalistyczny we wnętrzu? 

Minimalistyczny styl we wnętrzu, zgodnie z pierwotnym założeniem, nie jest celem samym w sobie. To jedynie środek, który ułatwia jego mieszkańcom życie w zgodzie z filozofią minimalistyczną. Ta z kolei zakłada, że kiedy wybieramy tylko przedmioty, których naprawdę potrzebujemy, i otaczamy się wzorami i kształtami, które nas nie rozpraszają – dzięki czemu możemy skupić się na tym, co naprawdę w życiu ważne! Przykładowo: wieszamy piękny obraz do sypialni, którego widok relaksuje nas przed snem, bo wiemy, że cała przytłaczająca galeria obrazów, nawet dobrze skomponowana, nie miała by dla nas takiej pomocnej funkcji – dlatego z niej rezygnujemy. 

Cechy stylu minimalistycznego 

W designie minimalizm wyobrażamy sobie jako sprowadzenie wyglądu przedmiotu do podstawowej formy funkcjonalnej. Tę zasadę można we wnętrzu zastosować wybierając odpowiednie wykończenie, umeblowanie, obrazy na ścianę i dodatki, dzięki którym minimalistyczny dom będzie towarzyszył prostemu stylowi życia. 

Zasady minimalizmu  

Wyeksponowana centralna kompozycja
Punkt centralny, czyli eksponowanie najważniejszych przedmiotów, które cieszą oko właściciela; autor: Hutomo Abrianto
Kontrastowy obraz w minimalistycznym wnętrzu
Kontrastowy obraz na płótnie w minimalistycznym wnętrzu; autor: Stephanie Harvey

Ile minimalistów, tyle zasad, ale 5 głównych, sformułowanych przez Leo Babauta, brzmi: Pozbądź się zbędnych rzeczy, określ swoje priorytety, upewnij się, że każda rzecz jest naprawdę funkcjonalna, odnajdź szczęście, wciąż się doskonal! Te zasady są ciekawe z puntu widzenia stylu minimalistycznego we wnętrzu: każdą z nich można omówić w kontekście aranżacji. 

Pozbądź się zbędnych rzeczy 

Jeżeli właśnie się przeprowadzasz i zaczynasz się urządzać “od zera”, to o wiele łatwiejsze. Jeżeli jednak chcesz przearanżować dom, wypełniony przedmiotami, których tak naprawdę nie potrzebujesz – ubraniami, gadżetami, papierami, meblami i durnostojkami – musisz rozpocząć organizację przestrzeni od tzw. declutteringu, czyli odgracania. Jak się do tego zabrać? Wskazówki znajdziesz w wielu pozycjach literatury, na przykład w znanej i lubianej książce Marie Kondo – Magia sprzątania. Zastanów się, które z mebli, tekstyliów, obrazów i dekoracji naprawdę są Ci przydatne? Które lubisz, a nie trzymasz tyko z przyzwyczajenia, sentymentu lub poczucia winy? Bądź ze sobą szczery i pozostaw w domu tylko te, które będą pełniły swoją rolę w nowym, minimalistycznym wnętrzu. 

Określ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne 

W przypadku aranżacji wnętrza w stylu minimalistycznym zadaj sobie pytania: 

  • Na jakich meblach wygodnie mi się wypoczywa? Czy – na przykład – potrzebuję fotela lub hamaka, na którym zmieszczę się sam, czy takiego, który będę mógł dzielić z bliskimi? 
  • Jakie czynności chcę sobie ułatwić? Jakich mebli lub przedmiotów potrzebuję, by to osiągnąć? Czy będzie to dodatkowa szafka na środki czystości w łazience, czy np. wnęka na deskę do prasowania w korytarzu?  
  • Co mi się podoba – styl, faktura, obraz czy dekoracja – i mogę zaakcentować to we wnętrzu, żeby było mi w nim przyjemnie przebywać? 
  • Co pozwoli mi osiągnąć minimalistyczne wnętrze? Poczuję się bardziej spokojny, skupiony, mniej przytłoczony nadmiarem przedmiotów? 

Kiedy zrozumiesz, czego naprawdę potrzebujesz w minimalistycznym wnętrzu, będziesz mógł spokojnie odrzucić wszystko inne – jako niepotrzebne. 

Plakat w stylu minimalistycznym
Minimalistyczny plakat w białej ramie; autor: Rucksack Magazine
Marmurowy akcent minimalistyczny
Stawiaj na jakość, czyli marmur w minimalistycznym wnętrzu tworzy kompozycję z plakatem i naczyniem; autor: Mathilde Langevin

Każda rzecz musi być istotna 

Obraz na ścianie we wnętrzu minimalistycznym powinien spełniać określoną funkcję. Jeżeli ma wprowadzać ład, zdecyduj się na biały obraz lub czarny obraz, które zaintrygują, ale nie wprowadzą na ścianie zamieszania. Jeżeli chcesz, żeby inspirowało Cię do twórczej pracy – wybierz dowolną grafikę, jedynym warunkiem jest to, żeby Ci się podobała! Jeżeli chcesz, by obraz działał uspokajająco, powieś na ścianie obraz natura lub obraz kwiaty, które przeniosą Twoje myśli w jakieś zielone miejsce! 

Zastanów się, jakich gadżetów kuchennych naprawdę potrzebujesz – pozbądź się tych, które tylko zabierają przestrzeń. Jeżeli wybierasz nowy sprzęt, oprócz parametrów technicznych możesz zwrócić uwagę także na styl, w którym są wykonane: designerski wzór ekspresu do kawy, czajnika czy tostera zupełnie odmieni minimalistyczną kuchnię; przedmiot będzie nie tylko istotny, przysługując Ci się w trakcie najważniejszego posiłku dnia, ale także piękny, cieszący oko i inspirujący. 

Minimalistycznego wnętrza nie urządzisz, dokupując dekoracyjne poduszki – chyba, że jesteś prawdziwą księżniczką na ziarnku grochu i będą Ci naprawdę użyteczne, aby się dobrze wyspać! W przeciwnym razie staną się tylko niepotrzebnym elementem scenerii, podczas gdy wnętrze minimalistyczne w większej mierze opiera się na korzystaniu niż na precyzyjnym urządzaniu. 

Wypełnij życie radością i szczęściem 

Najważniejszym krokiem jest sprawienie, by minimalistyczna przestrzeń wyglądała ciepło i przytulnie. Minimalistyczne przestrzenie, tak jak minimalistyczne obrazy są rozpoznawalne ze względu na ich uporządkowany i monochromatyczny wygląd. Segregowanie przestrzeni pomaga uporządkować umysł i stworzyć wrażenie wizualnego spokoju. Jednak niektóre minimalistyczne projekty mogą wydawać się trochę bezduszne. Chociaż na pierwszy rzut oka minimalistyczne wnętrze może wydawać się surowe i puste, w rzeczywistości jest zupełnie na odwrót! Minimaliści pozbywają się niepotrzebnych, przytłaczających przedmiotów, aby w pełni cieszyć się otoczeniem i korzyściami płynącymi z posiadania z tych, które naprawdę lubią. Dlatego przede wszystkim zadbaj, by meble i akcesoria w Twoim wnętrzu pozwalały Ci robić to, co lubisz, oszczędzać czas i czuć się dobrze! Niech cieszą oko i nie wprowadzają niepotrzebnego zamętu. 

Obserwuj i poprawiaj 

To ostatnia, ale bardzo istotna zasada minimalizmu! Minimalistyczne wnętrze nie powinno być stworzone “od linijki”, nieruchome! Decyduj, zmieniaj zdanie i przedmioty, którymi się otaczasz. Jeżeli jakiś mebel lub dekoracja nie spełniły swojej funkcji, pozbądź się ich bez żalu i poszukaj czegoś odpowiedniego dla siebie. Jeżeli wybrany obraz minimalistyczny powiewa chłodem, zamiast relaksować widokiem, wymień go na inny! 

Minimalistyczny projekt wnętrza 

Kwiatowe dekoracje minimalistyczne
Minimalistyczne wnętrze i dekoracja kwiatowa; autor: Max Simonov
Opływowy kształt minimalistycznego fotela
Opływowe, proste kształty - czarny, designerski fotel; autor: Behnam Norouzi

Minimalistyczny wystrój wnętrz jest może być pod wieloma względami zbliżony do nowoczesnego wystroju wnętrz i polega na wykorzystaniu podstawowych kształtów i form, aby zaaranżować prostą i uporządkowaną przestrzeń. Sypialnia, salon czy kuchnia w stylu minimalistycznym będą charakteryzować się prostotą, czystymi liniami i monochromatyczną paletą barw. Dom minimalisty łączy w sobie otwarte przestrzenie, dużo światła i funkcjonalne meble i koncentruje się na kształcie, kolorze i fakturze kilku podstawowych, naprawdę potrzebnych elementów. 

Linie i kształty 

Zazwyczaj minimalistyczne aranżacje bazują na takich elementach, jak operowanie światłem, formą i materiałami. Nie stosuje się nadmiernej ornamentyki i dekoracji. Użyte detale są nieskomplikowane i wtapiają się w otoczenie w harmonijny sposób. Trend minimalistyczny w designie dąży do zredukowania form i kolorów do ich najprostszych postaci, aby stworzyć przestronne, jasne i eleganckie przestrzenie. 

Meble 

Minimalizm to proste linie, gładkie krzywe i nieskomplikowane kształty. Dlatego trzymaj się z daleka od skomplikowanych mebli z wygrawerowanymi najdrobniejszymi szczegółami. Minimalistyczne meble i dodatki stawiają na funkcjonalność i praktyczność. Płaskie, gładkie powierzchnie i mocne, czyste linie podkreślają funkcjonalny charakter każdego przedmiotu. Minimalistyczny design skupia się na czystości i prostocie kształtu i formy. 

Minimalistyczny plakat w czarnej ramie
Jasne barwy i plakat w czarnej, minimalistycznej ramie; autor: Alexandru Acea
Minimalistyczne tekstylia i dodatki
Czasem lampa jest jedyną dekoracją; autor: Andrea Davis

Paleta kolorów 


Jasne ściany z precyzyjnie dobranymi obrazami oraz eliminacja bałaganu, w tym stosów papierów i kolekcji bibelotów, są również niezbędne do stworzenia minimalistycznej przestrzeni.  

Dla przestrzeni o minimalistycznym wystroju typowa jest monochromatyczna kolorystyka składająca się z bieli i beży. Te barwy przełamuje się akcentami, podkreślającymi warte zwrócenia uwagi przedmioty i dekoracje. Paleta kolorów obejmuje także jasne i delikatne naturalne odcienie, takie jak zimne i ciepłe odcienie szarości złagodzone pastelowymi akwarelami i cielistymi tonami. 

Aby tego uniknąć i zapewnić, że Twoja minimalistycznie zaprojektowana przestrzeń będzie również przyjemna, możesz wprowadzić kilka drobnych poprawek. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, sypialnia czy przestrzeń życiowa, oto kilka sposobów na dodanie ciepła i koloru do minimalistycznych pomieszczeń. 

Miks barw i tekstur 


W przypadku korzystania z monochromatycznej palety kolorów, doskonałym sposobem na ocieplenie przestrzeni jest włączenie różnych odcieni i mieszanie tekstur. Na przykład zastosowanie lnianych tapet oraz miękkich wełnianych tkanin i dywaników w sypialni dodaje kojącego ciepła. W łazience faktura i usłojenie wzorów płytek może wizualnie ożywić efekt, zachowując neutralną paletę kolorów, podczas gdy drewniane akcesoria mogą zrównoważyć surowe, białe lub betonowe elementy. Obrazy nowoczesne czy kolorowe grafiki także mogą wprowadzić więcej przytulności. 

Salon w stylu minimalistycznym
Jasne meble w minimalistycznym salonie z nutą boho; autor: Jakob Owens
Łazienka minimalistyczna
Minimalistyczna łazienka nie potrzebuje dużej powierzchni; autor: Rumman Amin

Punkt centralny we wnętrzu minimalistycznym 

Centralnym punktem Twojej przestrzeni mogą być dzieła sztuki (obrazy malarskie, plakaty w ramach, rysunki czarno białe) albo nawet meble. Centralnym elementem może być dekoracyjny wazon na stole, designerski grzejnik elektryczny lub fotel. W naturalny sposób przyciągają wzrok stosunkowo duże obrazy do salonu o żywych kolorach, które kontrastują z ogólnie neutralną atmosferą. 

Postaw na jakość 

Minimalizm wymaga niewiele dekoracji, ozdób i detali. Jak inaczej możesz nadać swojemu wnętrzu elegancki wygląd? Rozważ zainwestowanie w naprawdę wartościowe materiały, takie jak marmur lub wysokiej jakości porcelana. Na miarę możliwości! W designerskim wnętrzu marmurowy blat w kuchni lub porcelanowy wazon na stole stanie się punktem przyciągającym wzrok! 

Zaprzyjaźnij się z porządkiem 

Minimalizm to schludność, czystość i neutralna kolorystyka, która jest idealnym kontrastem do podkreślenia najmniejszego nieładu. W związku z tym musisz regularnie porządkować i chować na swoich miejscach porozrzucane przedmioty! Nie zostawiaj ich niepotrzebnie na stole lub blacie, aby zaczęły się piętrzyć. Szafki, szafy i szuflady powinny być pod ręką i spełniać swoją funkcję. 

Postaw na naturalne światło 

Naturalne światło podkreśla charakterystyczne białe i beżowe powierzchnie, dzięki czemu wnętrze dodatkowo zyskuje uporządkowanie i przestronność. Światło słoneczne zaznacza również krawędzie, załamując się na fakturach przedmiotów! Diabeł tkwi w szczególe – w minimalistycznym wnętrzu również takie szczegóły jak brzegi mebli, okucia i wykończenie powinny być idealne i piękne w swoim designie. 

Dodaj komentarz