You are currently viewing Styl Japoński. 8 esencyjnych zagadnień
Japońskie inspiracje we wnętrzach

Styl Japoński. 8 esencyjnych zagadnień

Szlachetna elegancja, orientalne motywy, minimalizm – styl japoński we wnętrzu pozwoli Ci osiągnąć wewnętrzną równowagę. Weź głęboki oddech, zrelaksuj się i zaprojektuj dom, który oddycha w rytmie natury.

Styl japoński 

  1. Ojczyzna stylu japońskiego 
  2. Filozofia japońska 
  3. Cechy wnętrz w stylu japońskim 
  4. Japońska aranżacja 
  5. Materiały, kolory i kształty w stylu japońskim 
  6. Grafiki, plakaty i obrazy w stylu japońskim  
  7. Japoński glosariusz wnętrz 
  8. Czemu fascynuje nas styl japoński 

Ojczyzna stylu japońskiego 

Ogród japoński
Ogród w stylu zen; autor: Richard
Naczynia w stylu japońskim
Wpływy ze wschodu; autor: Anton Jansson

Japonia 

Na azjatyckiej, dalekowschodniej wyspie od IV tysiąclecia p.n.e. rozwija się niezwykła kultura, w której lokalne tradycje łączą się z inspiracjami chińskimi i koreańskimi. W ten sposób powstaje niepowtarzalna, japońska estetyka, nieodłącznie związana z filozofią i światopoglądem kierującym życiem mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Rękodzieło 

Japonia to ojczyzna przepięknych, szczegółowych majstersztyków – z dbałością i uwagą są tam tworzone tkaniny, obrazy, naczynia, biżuteria, a nawet kaligrafia. Japońscy mistrzowie rękodzieła zachwycają kunsztem i precyzją, które czynią elementy wystroju wnętrz i użytku codziennego niepowtarzalnymi – hołdem dla nich w Twoim wnętrzu mogą stać się obrazy do salonu ręcznie malowane. 

Symbole 

Najbardziej znane i lubiane na świecie symbole kultury i życia Japonii to m.in.  

  • zapierające dech w piersiach, kolorowe wachlarze, delikatne parasole, zdobione kimona i wizerunek gejszy, które możesz wprowadzić do swojego domu, eksponując grafiki na ścianę z ich wizerunkami, 
  • eleganckie ceremonie parzenia herbaty i piękne naczynia i czajniczki, używane podczas ich odprawiania, 
  • delikatne i tajemnicze japońskie pismo, powielane na grafikach – popularnym przykładem są obrazki na ścianę z napisami japońskimi, 
  • tradycyjna kuchnia – motyw sushi, sake, ryby koi – ukazana na przykład na grafikach w kuchni zawsze zainspiruje Cię, gdy nie masz pomysłu na danie, 
  • kwitnące wiśnie, bonsai, japońskie ogrody i sztuka układania kwiatów, tzw. ikebana – zachęcają do wprowadzenia roślinnej dekoracji do wnętrza, ale jeżeli nie masz warunków dla żywych dekoracji, możesz zdecydować się na obraz z roślinami lub obraz z kwiatami, który także wprowadzi zielony akcent.   

Filozofia japońska 

Dom w stylu japońskim
Dom wykończony w stylu japońskim; autor: Chandra Oh
Rośliny w stylu japońskim
Japońskie rośliny; autor: David Vázquez

Feng shui 

Feng shui to nazwa wschodniej sztuki, polegającej na oddziaływanie na różne sfery życia (jak miłość, zdrowie, harmonia czy kariera) poprzez aranżację pomieszczeń zgodnie z siłą pięciu elementów (ogień, drewno, metal, woda, ziemia). Celem jest pozwolenie na płynny przepływ energii! Czysta, niezagracona przestrzeń japońskich wnętrz i ustawienie przedmiotów zgodnie z filozofią feng shui pomaga realizować to założenie. Aby pamiętać o tej filozofii, powieś w widocznym miejscu obraz w stylu japońskim przedstawiający yin i yang – dwie połówki, między którymi przepływa niezakłócona energia. 

Styl zen 

Zen to buddyjska filozofia, oznaczająca czysty umysł oraz idealne skupienie myśli. Wnętrze urządzone w stylu zen pomaga się skupić, jego elementy nie rozpraszają uwagi. Wszystkie przedmioty we wnętrzu są nabyte świadomie i w konkretnym celu, a jego użytkownik, poprzez medytację, dąży do równowagi między duchem i ciałem. 

Cechy wnętrz w stylu japońskim 

Meble w stylu japońskim
Meble inspirowane Japonią; autor: jojo (sharemyfoodd) ◡̈
Dodatki minimalistyczne
Japoński minimalizm; autor: Linh Le

Inspiracje 

Japońskie wnętrza odzwierciedlają podejście mieszkańców do życia w integracji z naturą, z której czerpią tylko tyle, ile naprawdę potrzebują. Dekoracje, zdobiące przedmioty, którymi się otaczają Japończycy, inspirowane są tradycyjną kulturą i sztuką. 

Wartości we wnętrzu w stylu japońskim 

Tradycyjne japońskie wnętrze jest uporządkowane i harmonijne. Każdy element – mebel, tkanina czy obraz na ścianę – jest dokładnie przemyślany i tworzy harmonijną całość z innymi przedmiotami we wnętrzu. Pomieszczenie w stylu japońskim cechuje symetria i równowaga. Aby je podkreślić, możesz na ścianie powiesić akcentujący symetryczny obraz. Pomieszczenia sprawiają wrażenie lekkości. Dzięki wykorzystywaniu niskich mebli, dodatkowo ogranicza się zagracenie przestrzeni. Możesz zastosować ten styl, starając się przenieść środek ciężkości mebli bliżej podłogi – wybrać niski stolik, materac na podłodze, a zamiast foteli – duże poduchy rozłożone na ziemi. Dom w stylu japońskim stworzy wówczas estetyczny, spójny efekt.  

Wrażenia w japońskim wnętrzu 

Dom w stylu japońskim, mimo minimalistycznego wzornictwa, jest przytulny i ciepły. Aby nawiązać do esencjonalnego japońskiego minimalizmu, pozwalającego na skrupulatny, przemyślany wybór i docenienie posiadanych przedmiotów, możesz powiesić w domu obrazy minimalistyczne. Minimalistyczne grafiki będą inspirować Cię do zmian aranżacyjnych w duchu ascetycznym. 

Japońska aranżacja 

Meble japońskie
Meble inspirowane Japonią; autor: Reinaldo Kevin
Balkon w stylu japońskim
Drzewko bonsai; autor: Meritt Thomas

Meble 

Meble w stylu japońskim są proste, geometryczne i jasne. Mogą sprawiać wrażenie lekkich modelów z zapałek. Są dobrze zaprojektowane, stabilne, wytrzymałe i wykonane z największą dokładnością z naturalnych materiałów – w oryginalne wersji może być to egzotyczne drewno, takie jak palisander, mahoń czy klon. Meble ustawione są centrycznie, na środku pomieszczeń, co odróżnia styl japoński we wnętrzach od europejskiego. 

Światło 

Japońskie wnętrze oświetla w ciągu dnia naturalne, miękkie światło. Nie osłania się go ciężkimi zasłonami ani roletami. W razie potrzeby, stosuje się ażurowe, bambusowe żaluzje. Japończycy wybierają duże okna, a gdy mają taką możliwość – przeszklone ściany, otwierające dom na otaczającą ich naturę. Rozpraszają światło sztuczne, używając mlecznych osłon – papierowych lampionów i kloszy. 

Przestrzeń 

Tradycyjne japońskie wnętrze nie jest ściśle podzielone na poszczególne pomieszczenia, jak w Europie, lecz otwarte i przestronne. Aby wydzielić bardziej osłonięte powierzchnie, stosuje się papierowe parawany i przesuwne przegrody, których ustawienie można dowolnie zmieniać – dom oddycha i tętni życiem. Stosowane są również przeszklenia – dzielą przestrzeń, ale jej nie zamykają. W swoim domu, nawet jeżeli nie masz możliwości zmiany rozkładu całego wnętrza, możesz wybrać na przykład drzwi z przeszklonymi płycinami. 

Rośliny 

Wyeksponowane w płaskiej, pięknej donicy drzewko bonsai, zadbany bambus lub palma są pięknymi przywołaniami natury w japońskim wnętrzu. Ulotną, lecz robiącą jeszcze większe wrażenie dekoracją jest ułożona z kwiatów ikebana. Bambus możesz wprowadzać także jako materiał, z którego wykonane będą kuchenne i łazienkowe akcesoria – deski, miseczki, uchwyty czy podkładki. 

Dodatki 

Zbędnych dodatków we wnętrzu japońskim nie ma, ale dom ozdobiony jest kilkoma pięknymi przedmiotami. Może być to pięknie namalowany akwarelowy obraz przedstawiający naturę, wyeksponowany na ścianie stary wachlarz, ustawiona na prostej półce ceramiczna rzeźba lub malowana we wzory, porcelanowa zastawa do herbaty. 

Materiały, kolory i kształty w stylu japońskim 

Salon w stylu orientalnym
Salon w stylu japońskim; autor: Minh Pham
Dodatki w stylu wschodnim
Akcesoria w stylu wschodnim; autor: Cloris Ying

Materiały 

Japońskie wnętrze tworzą materiały naturalne, piękne i szlachetne. Meble i podłogi drewniane. Tkaniny to len, bawełna i jedwab. Klosze lamp i parawany wykonane z mlecznobiałego papieru ryżowego. Możesz wprowadzić do pomieszczenia materiały w orientalne wzory, na przykład jako dekoracyjne poduszki na siedziska. 

Kolory 

Wnętrza utrzymane są w jasnej, harmonijnej, czystej kolorystyce. Królują monochromatyczne barwy ziemi – biały, beżowy, szary, brązowy, zielony. Aby zwrócić uwagę na powierzchnię w wybranym kolorze, przyciągnij wzrok gości wieszając ulubiony obraz na szarą ścianę. Jednocześnie we wnętrzu w stylu japońskim wprowadzane są kontrasty, symbolizujące inne żywioły niż ziemia – na przykład czerwony, pomarańczowy i żółty, przypisane ogniowi. Aby do nich nawiązać, możesz na przykład wykorzystać żółty obraz do salonu. Popularne jest też zestawienie czerni z bielą, inspirowane symbolem yin-yang. Wyeksponuj rysunki czarno białe, by nawiązać do tego japońskiego motywu we wnętrzu. Dekoracyjne ornamenty ścienne są najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie nuty orientu. 

Kształty 

Styl japoński cechują gładkie, opływowe linie. Możesz je zaznaczyć nie tylko poprzez stylowe meble, ale także wieszając wąskie obrazy na ścianę lub plakaty w ramie o wąskim kształcie. Krawędzie w stylu japońskim są gładkie, proste i geometryczne – nawiąż do nich, eksponując obrazy geometryczne na ścianę. Orientalne, kolorowe wzory są na gładkich tłach pięknie podkreślone. Geometryczne kształty możesz także przywołać w kuchni – kompletując kwadratowe lub prostokątne talerzyki i używając prostych pałeczek do posiłków. 

Grafiki, plakaty i obrazy w stylu japońskim

Dekoracje w tylu japońskim
Plakat z japońskimi napisami; autor: Amer Mughawish
Plakat japoński
Japońska dekoracja; autor: Koto Kyoto

Motywy natury 

Jakie obrazy wybrać do wnętrza w stylu japońskim? Co powiesz na obrazy przedstawiające łodzie i wodne krajobrazy? Lub obrazy, na których widnieją zwierzęta – tygrysy, konie, smoki i inne z japońskiego horoskopu i przyrody Japonii.  

Symbole w obrazach 

Zestaw obrazów do sypialni przedstawiających yin – yang, japońskie pismo i inne ważne dla japońskiej kultury znaki – ręcznie malowane obrazy z japońskimi symbolami pozwolą wprowadzić orientalną nutę do wnętrza. 

Wzory 

Kolorowe orientalne motywy, a także abstrakcyjne obrazy na płótnie, nawiązujące do japońskiej kultury, pomogą wprowadzić feerię barw do Twojego wnętrza w stylu japońskim. 

Japoński glosariusz wnętrz

Lampiony orientalne
Dekoracyjny lampion; autor: D J
Dodatki w stylu japońskim
Japońska porcelana; autor: Astrit Malsija

Poznaj i zainspiruj się tradycyjnymi elementami wystroju japońskiego domu: 

  • Shoji – przesuwne parawany robione z papieru, służące do wydzielania małych przestrzeni. Papierowe parawany możesz z łatwością wprowadzić do swojego wnętrza! 
  • Tatami – maty na podłogę, używane zamiast dywanów. Są wykonane ze słomy ryżowej, obszyte pasem kolorowej tkaniny i łatwe do czyszczenia! 
  • Futon – japońskie łóżka w postaci wełnianych lub bawełnianych mat, które na dzień są zwijane i chowane. Możesz się nimi zainspirować, rezygnując z ramy i kładąc swój materac bezpośrednio na podłodze! 
  • Tansu – charakterystyczne komody z przegródkami, na których eksponuje się najważniejsze, dekoracyjne przedmioty – porcelanę, figurę lub białą broń japońską. 
  • Tsuboniwa – japoński przydomowy ogródek, pierwotnie założony przy świątyni buddyjskiej. Charakterystyczne elementy ogrodu lub balkonu urządzonego w tym stylu to mech, płaskie kamienie tworzące ścieżki i starannie przycięte krzewy. 
  • Fusuma – przesuwane parawany, podobne do ruchomych ścian, pozwalające na swobodne komponowanie przestrzeni, 
  • Kintsugi – japońska sztuka polegająca na naprawianiu potłuczonych naczyń porcelanowych złotem. Aby do niej nawiązać, zwróć uwagę na złote obrazy na ścianę! 

Czemu fascynuje nas styl japoński 

Drzwi w stylu japońskim
Japońska stolarka; autor: Korie Cull
Wykończenie w stylu japońskim
Japońskie wykończenie; autor: Anton Jansson

Tajemnica orientu 

Japońska kultura jest złożona i wieloaspektowa. Wnętrza w tylu japońskim cechują się jednak prostotą, dzięki czemu łatwo nam, żyjącym w zupełnie innym świecie, inspirować się nimi. 

Małe przestrzenie 

Japończycy do perfekcji opanowali sztukę zagospodarowywania małych przestrzeni tak, by były wygodne i funkcjonalne. Ta umiejętność zachwyca nas i jest wyjątkowo przydatna w urządzaniu niewielkich mieszkań, szczególnie w centrach rozrastających się miast. 

Spokój i odprężenie 

Japońskie wnętrze jest stworzone po to, by poczuć w nim wyciszenie i rozluźnić się. Niezagracona niepotrzebnymi przedmiotami przestrzeń pozwala na uporządkowanie myśli i relaks. Taki wystrój przybliża nas do osiągnięcia duchowej równowagi. 

Do każdego pomieszczenia 

Styl japoński opiera się na kompozycji jak najmniejszej ilości przedmiotów – tylko tyle, ile jest naprawdę potrzebne. Dzięki temu łatwo i niskim kosztem można wprowadzić go w praktycznie każdym pomieszczeniu, niezależnie od budżetu. 

Dodaj komentarz